Polska

Grand Prix w Łodzi: Zwyciężali faworyci

Joanna Kwatera 2018-11-10 14:49

Pierwszy blok zawodów Arena Grand Prix Polski, który rozpoczął się w sobotni poranek w Łodzi nie przyniósł wielu niespodzianek. W Zatoce Sportu z dobrej strony pokazali się Kacper Majchrzak i Aleksandra Knop, a swoją dominację w stylu klasycznym po raz kolejny potwierdziła Dominika Sztandera.

Podopieczna Grzegorza Widanki już na początku sezonu popisuje się znakomitą szybkością w konkurencji 50m stylem klasycznym, a dziś do znakomitych ostatnich osiągnięć na tym dystansie dorzuciła wynik 30.67. To czas odrobinę słabszy niż ten, który uzyskiwała dwa tygodnie temu w Oświęcimiu, ale i tak pozwolił jej spokojnie triumfować nad najgroźniejszą przeciwniczką Weroniką Hallmann i całą resztą stawki. To jednak nie jedynie zwycięstwo zawodniczek Juvenii Wrocław dzisiejszego poranka. Od mocnego uderzenia rozpoczęła starty bowiem Kornelia Fiedkiewicz, która okazała się najszybsza w otwierającej pierwszy blok konkurencji 100m stylem dowolnym. Wrocławianka jako jedyna przepłynęła ten dystans poniżej pięćdziesięciu pięciu sekund, notując czas 54.85 i wyprzedziła o ponad sekundę Dominikę Kossakowską i Annę Dowgiert.

Swój marsz po najwyższe laury z sukcesami rozpoczęła Aleksandra Knop. Utalentowana juniorka najpierw triumfowała w konkurencji 200m stylem motylkowym, poprawiając o ponad trzy sekundy swój rekord życiowy do wyniku 2:15.44, a chwilę później brązowa medalistka mistrzostw kraju, pod nieobecność na starcie Alicji Tchórz, która nabawiła się urazu, nie miała problemów by rozprawić się z konkurentkami na dystansie 200m stylem zmiennym, notując wynik 2:15.47. Dwie sekundy za nią na metę wpadła 14-letnia Wiktoria Guść (2:17.95).

Ciekawie układała się tabela rezultatów w konkurencji 400m stylem dowolnym. Najpierw losy wyścigu ważyły się do ostatnich metrów w rywalizacji kobiet za sprawą Pauli Żukowskiej, Pauliny Piechoty oraz Knop i choć przez cały wyścig stawce przewodziła mistrzyni Polski to najlepszym finiszem wykazała się Żukowska, reprezentująca AZS UMCS Lublin, wpadając na metę z najlepszym dziś wynikiem 4:13.60. Znakomicie finiszowała także Knop, ale nie udało jej się już dopaść Piechoty przed metą i zakończyła zmagania kraulistek na trzeciej lokacie, ze stratą nieco ponad sekundy do zwyciężczyni.

Wśród mężczyzn triumfował niezagrożenie Wojciech Wojdak (3:46.43), a za nim uplasował się Kacper Majchrzak. Poznaniak stracił do zwycięzcy pierwszych zawodów tegorocznej Grand Prix jedynie półtorej sekundy. On też okazał się wcześniej najlepszy w konkurencji 100m stylem dowolnym, wyprzedzając Pawła Juraszka o jedenaście setnych sekundy (48.28 – 48.39). Reprezentant Dziewiątki Dzierżoniów popisał się natomiast niesamowitą formą na dystansie sprinterskim w stylu klasycznym, kończąc zmagania żabkarzy na czwartym miejscu z czasem niewiele słabszym niż jego rekord życiowy (28.53). W tej konkurencji zwyciężył Maciej Hołub (27.53) przed Bartłomiejem Roguskim i Marcinem Stolarskim.

Jedynym, który złamał granice dwóch minut w konkurencji 200m stylem motylkowym był Damian Chrzanowski (1:57.07), a na 200m stylem zmiennym Marcel Wągrowski (1:59.29). Na dystansie 100m stylem grzbietowym w niezwykle wyrównanej potyczce pomiędzy Kamilem Kaźmierczakiem a Tomaszem Polewką górą dziś rano był zawodnik z Aleksandrowa Łódzkiego (52.84 – 52.99). Wród kobiet najszybsza była Martyna Piesko.