Ostrowiec 2014: Urbańczyk niepokonana w Ostrowcu

Szymon Gagatek 2014-12-22 20:01

Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk i Alicja Tchórz zakończyły mistrzostwa Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim z czterema złotymi medalami w konkurencjach indywidualnych, zostając jednocześnie najbardziej utytułowanymi zawodniczkami krajowego czempionatu. Po swoje ostatnie tytuły sięgnęły odpowiednio na 50 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym.

Rywalizację kraulistek na dystansie 50 metrów Urbańczyk wygrała na mistrzostwach Polski po raz piąty z rzędu. Uzyskała czas 24.22 s, który jest jej nowym rekordem życiowym i jednocześnie najlepszym wynikiem uzyskanym w stroju tekstylnym w historii naszego pływania! Pozostałe finalistki nie były w stanie złamać bariery dwudziestu pięciu sekund. Druga była Anna Kawecka (25.09 s), a trzecia Nikola Petryka (25.17 s). Obie również poprawiły swoje życiówki i wskoczyły odpowiednio na piąte i szóste miejsce w krajowej klasyfikacji wszechczasów w tej konkurencji.

Urbańczyk na zimowych mistrzostwach Polski, które odbywały się w Ostrowcu przez ostatnie trzy lata, nie przegrała ani razu! W 2012 roku trzykrotnie stawała na najwyższym stopniu podium, rok później powtórzyła to osiągnięcie, a tym razem wywalczyła łącznie aż sześć medali, wszystkie koloru złotego. Oprócz zwycięstw w sprintach stylem dowolnym, motylkowym i grzbietowym, okazała się najlepsza na 100 m stylem zmiennym i pomogła kolegom z klubu zwyciężyć w zmaganiach sztafet mieszanych 4x50 m stylem dowolnym i zmiennym.

Podium 50 m stylem dowolnym kobiet:
1. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS UŁ PŁ Łódź)   24.22 s
2. Anna Kawecka (AZS AGH Kraków)   25.09 s
3. Nikola Petryka (Śląsk Wrocław)   25.17 s

Dwa złote medale w rywalizacji indywidualnej zapewniła sobie w niedzielę Alicja Tchórz. Kilkadziesiąt minut po triumfie na 400 m stylem zmiennym zwyciężyła również na dystansie 100 m stylem motylkowym. Po raz siódmy w życiu udało jej się w tej konkurencji złamać barierę jednej minuty (59.62 s), dzięki czemu wyraźnie wyprzedziła Mirelę Olczak i Paulinę Nogaj, które na finiszu dzieliła zaledwie jedna setna sekundy.

Tym samym Tchórz zakończyła mistrzostwa Polski jako najbardziej utytułowana zawodniczka. Na jej koncie znalazły się cztery złota i srebrny medal za konkurencje indywidualne (wygrała także 200 m stylem zmiennym i 100 m stylem dowolnym oraz była druga na 100 m stylem zmiennym). Do tego dorzuciła także dwa srebra i brąz w rywalizacji sztafetowej.

Podium 100 m stylem motylkowym kobiet:
1. Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław)   59.62
2. Mirela Olczak (AZS AWF Warszawa)   1:01.07
3. Paulina Nogaj (Wodnik Radom)   1:01.08

Podobnie jak Tchórz, osiem medali wywalczyła w Ostrowcu również jej klubowa koleżanka, Klaudia Naziębło. Zawodniczka trenująca od jesieni za oceanem zwyciężyła w trzech konkurencjach indywidualnych, raz uplasowała się na drugim i raz na najniższym stopniu podium. Ostatniego dnia zmagań nie miała sobie równych na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Jako jedyna złamała barierę dwóch minut i dziesięciu sekund i zwyciężyła z czwartym czasem w swojej karierze (2:08.30), broniąc tytułu sprzed roku. Na drugim miejscu znalazła się Agata Magner z Jordana Kraków (2:11.83), a trzecia była Gabriela Wójtowicz z AZS AWFiS Gdańsk.