Plebiscyt

Bohaterowie 2015 – Zawodniczka Roku

Szymon Gagatek 2016-01-05 23:55

Polskie pływanie już nie tylko mężczyznami stoi. W ostatnich miesiącach coraz większy udział w sukcesach na arenie międzynarodowej mają nasze panie, które swój rosnący potencjał pokazały także podczas grudniowych mistrzostw kraju w Lublinie. Która z nich zrobiła na Was największe wrażenie i powinna zostać wybrana Zawodniczką Roku?

Decyzję zostawiamy w Waszych rękach! Głosowanie w tej kategorii (ankieta na końcu tekstu) potrwa do 8 stycznia. Tuż po jego zakończeniu czekają nas kolejne nominacje. Tym razem przyjdzie Wam oddać swój głos na jednego z zawodników, którzy po ukończeniu wieku juniora wykonali w poprzednim roku największy progres!

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Oto pływaczki nominowane w kategorii „Zawodniczka Roku”:

Justyna Burska

Po znakomitym zakończeniu 2014 roku, Burska kontynuowała dobrą passę w sezonie letnim. Na mistrzostwach Polski w Szczecinie dokonała niesamowitej rzeczy, wygrywając rywalizację indywidualną na 200, 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym. Na dystansie 400 metrów była blisko uzyskania minimum na mistrzostwa świata w Kazaniu - do znalezienia się w kadrze zabrakło jej zaledwie dwunastu setnych sekundy. Ostatecznie pojechała na Uniwersjadę i w Gwangju zajmowała najwyższe lokaty spośród polskich pływaków: piątą na 400 metrów i siódmą na 800 metrów stylem dowolnym. Następnie przeniosła się do Olsztyna, kończąc rok brązowym medalem krajowego czempionatu na krótkim basenie w Lublinie.

Anna Dowgiert

Na mistrzostwach Polski w Szczecinie Dowgiert popisywała się znakomitą formą, zdobywając aż pięć złotych medali (trzy indywidualnie i dwa w sztafetach). Bez problemów wywalczyła przepustkę na czempionat globu. W Kazaniu została pierwszą Polką od 2007 roku, która zdołała zakwalifikować się do finałowego wyścigu mistrzostw świata na długim basenie. Dokonała tego w rywalizacji na 50 m stylem motylkowym, kończąc wyścig medalowy na ósmej pozycji, po drodze (w półfinałach) ustanawiając rekord kraju. Pomogła też naszej sztafecie 4x100 m stylem dowolnym wywalczyć nominację olimpijską. Zimą do swojej kolekcji dołożyła kolejne medale krajowego czempionatu, aż ośmiokrotnie stając na podium rywalizacji w Aqua Lublin.

Dominika Sztandera

Zawodniczka Juvenii Wrocław już kolejny rok dominowała w rywalizacji żabkarek na krajowym podwórku. Na dystansie 50 m stylem klasycznym nie przegrała ani razu, z kolei na dwukrotnie dłuższym dystansie wyższość rywalki musiała uznać tylko raz (przegrywając z Aleksandrą Urbańczyk podczas Polskiej Ligi Pływackiej w Warszawie). W obu tych konkurencjach zdobywała złote medale zarówno na letnich, jak i na zimowych mistrzostwach Polski. Ustanowiła w nich również nowe rekordy kraju (na 50 metrów na długim i krótkim basenie, natomiast na 100 metrów podczas czempionatu w Lublinie [25m]). W 2015 roku Sztandera zaliczyła także debiut na seniorskich mistrzostwach świata. W Kazaniu była między innymi osiemnasta w rywalizacji sprinterek w stylu klasycznym.

Alicja Tchórz

Jak co roku, reprezentantka Juvenii Wrocław letnie i zimowe mistrzostwa kraju kończyła z workiem medali. W Szczecinie wywalczyła ich siedem (w tym pięć złotych), natomiast w Lublinie aż dziewięć (siedem z najcenniejszego kruszcu). Po latach ciężkiej pracy, tym razem dołożyła do tej kolekcji również medal wielkiej seniorskiej imprezy międzynarodowej. Na mistrzostwach Europy w Netanji zajęła drugie miejsce na 100 m stylem grzbietowym, była też szósta na dwukrotnie dłuższym i siódma na o połowę krótszym dystansie. W sierpniu wystartowała również na mistrzostwach świata, finiszując na szesnastej pozycji rywalizację na obu olimpijskich dystansach w rywalizacji grzbiecistek. Pomogła też sztafecie 4x100 m stylem dowolnym w wywalczeniu olimpijskiej kwalifikacji. W ciągu roku ustanowiła kilka nowych rekordów kraju. Na długim basenie na dystansie 100 m stylem grzbietowym, natomiast na krótkim na 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem zmiennym.

Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk

Na pierwszej ważnej imprezie w 2015 roku, mistrzostwach Polski w Szczecinie, łodzianka zwyciężyła na 50 m stylem grzbietowym i znalazła się w kadrze na mistrzostwa świata. W Kazaniu w swojej koronnej konkurencji dostała się do półfinałów, zajmując ostatecznie piętnastą pozycję. Była też jedną z zawodniczek, tworzących sztafetę 4x100 m stylem dowolnym, która w Rosji wywalczyła kwalifikację olimpijską. Jak zwykle, świetnie spisywała się pod koniec roku, w rywalizacji na krótkiej pływalni. Na mistrzostwach Europy w Netanji zdobyła srebro na 50 m stylem grzbietowym, była czwarta w sprincie stylem motylkowym i piąta w rywalizacji kraulistek na tym samym dystansie. Jej dominacją zakończył się krajowy czempionat w Lublinie, podczas którego czterokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium (50 i 100 m stylem dowolnym, 50 m stylem grzbietowym i 100 m stylem zmiennym).

----------------------------------------------------------------------

(Jeżeli ankieta się nie wczytuje, należy odświeżyć stronę)

Początek głosowania: 6 stycznia, 00:01; Zakończenie głosowania: 8 stycznia, 23:59