Polska

OOM 17-18lat: Medalowe żniwo trenujących w Warszawie

Joanna Kwatera 2019-07-19 20:45

Drugiego dnia Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbywa się w Drzonkowie najczęściej dekorowanymi zawodnikami byli pływacy klubu G-8 Bielany Warszawa, a złote medale zawisły na szyjach Filipa Orlicza, Jana Karolczaka i Adriana Jaśkiewicza. Do pełni szczęścia zabrakło jeszcze zwycięstwa w rywalizacji sztafetowej, która zakończyła się dla nich dość pechowo.

Z każdym kolejnym startem w tym roku Filip Orlicz poprawiał swój rekord życiowy na 50m stylem dowolnym. Na Mistrzostwach Europy Juniorów w Kazaniu udało mu się wywalczyć wysoką piątą lokatę, kończąc rywalizację finałową z wynikiem 23.01. Jeszcze lepiej poradził sobie w dzisiejszym wyścigu medalowym w Drzonkowie, gdzie po raz pierwszy w życiu zdołał zejść poniżej granicy dwudziestu trzech sekund. Jedną długość pływalni Orlicz pokonał w 22.96, a całe podium wypełnili zawodnicy klubu G-8 Bielany Warszawa. Drugi również z nową życiówką był Jan Karolczak (23.29), a trzeci Kacper Piotrowski.

Karolczak święcił także triumfy chwilę później, kiedy okazał się najszybszy na dystansie 200m stylem dowolnym. Ósmy zawodnik MEJ w Kazaniu osiągnął dziś rezultat lepszy niż w finale tamtej rywalizacji 1:50.72 i bezpiecznie dotarł do mety na pierwszej lokacie przed dwoma reprezentantami WKS Śląsk Wrocław Szymonem Jaworskim i Cezarem Józkowem. Podopieczny trenera Pawła Wołkowa uzyskał najwyżej punktowany do tej pory wynik warty 781 pkt. Trzeci złoty krążek wywalczył dziś dla G-8 Bielany Adrian Jaśkiewicz, najlepszy na 100m stylem motylkowym, notując wynik 54.83.

Trudno było przypuszczać, żeby drużyna z Bielan w tak doborowym składzie dała sobie odebrać zwycięstwo także w konkurencji kończącej zmagania drugiego dnia ogólnopolskiej olimpiady młodzieży 4x200m stylem dowolnym chłopców. Pływacy z Warszawy na prowadzenie wyszli już po pierwszej zmianie Oskara Jemielity i pozycji tej nie opuszczali także po odcinkach Kacpra Piotrowskiego, Filipa Orlicza, który uzyskał do swojego zespołu ogromną przewagę i Jana Karolczaka. Chwilę po wyścigu okazało się jednak, że tablice pomiaru czasu wychwyciły falstart, który popełnił przy pierwszej zmianie Piotrowski i zawodnicy G-8 Bielany Warszawa musieli przełknąć gorycz dyskwalifikacji. Na czoło tabeli wyników wskoczył zatem zespół Śląska Wrocław, w składzie Tomasz Jackowski, Miłosz Mencel, Cezary Józków i Szymon Jaworski i to właśnie pływacy z województwa dolnośląskiego mogli cieszyć się z medali z najcenniejszego kruszcu (7:45.67). Z brązowymi krążkami za to rywalizację ukończył drugi zespół G-8 Bielany, a na trzecim stopniu podium stanęli Adrian Jaśkiewicz, Łukasz Czerwiński, Bartosz Pająk i Kacper Kowalczyk.

Wśród dziewcząt w zmaganiach sprinterek kraulistek zwyciężyła faworytka Kornelia Fiedkiewicz. Swój występ okrasiła jedynym wynikiem poniżej dwudziestu sześciu sekund – 25.98. Druga na mecie była Natalia Lewandowska, a trzecia Oksana Horova. Piątą lokatę zanotowała wczorajsza zwyciężczyni na 1500m tym stylem Daria Nita. Dla reprezentantki Korony Kraków, trenującej obecnie w SMSie Oświęcim, była to jednak tylko rozgrzewka przed czekającym ją chwilę późnij finałem na 200m. Na początku wyścigu zawodniczka z Krakowa wyglądała jakby nie zdążyła jeszcze zregenerować sił po poprzednim wyścigu. Okazało się jednak, że Nita tylko przyczaiła się za szalejącą od startu Katarzyną Szlęk, która zostawiła ją na trzech długościach basenu daleko w tyle. Ostatnie 50m było jednak popisem siły podopiecznej Przemysława Ptaszyńskiego, która niczym sprinterka dopadła i minęła swoją rywalkę, uzyskując na mecie przewagę długości ciała. Nita Osiągnęła czas 2:04.19 i finiszowała przed Szlęk i Aleksandrą Węgrzynowską.

Kacper Karnik rozbudził w kibicach spore nadzieje, po udanych eliminacjach na 50m stylem klasycznym, kończąc poranne zmagania z wynikiem 28.68, a więc tylko pół sekundy słabszym od rekordu Polski 18-latków Krzysztofa Tokarskiego. W finale jednak popłynął trochę wolniej, choć rezultat 28.81 i tak dał mu pewną wygraną. W rywalizacji dziewcząt zwyciężyła Wiktoria Skowrońska (33.11).

Na 400m stylem zmiennym chyba nikt nie spodziewał się innego rozwiązania niż zwycięstwo Kingi Paradowskiej i Przemysława Suchańskiego. Najpierw z rywalkami rozprawiła się pływaczka Piętnastki Bydgoszcz, a sprawę załatwiła jak zwykle w stylu klasycznym, w którym odjechała koleżankom kilka metrów do przodu. Do mety dotarła z wynikiem 4:55.87, piątym najlepszym w karierze. Aby dziś stanąć na podium w tej konkurencji trzeba było złamać granicę pięciu minut, a to udało się jeszcze drugiej na finiszu Węgrzynowskiej i trzeciej Aleksandrze Wilczewskiej. Ósmy zawodnik Mistrzostw Europy Juniorów z Kazania natomiast niemal dwusekundową przewagę wypracował sobie w stylu grzbietowym, (w którym pół godziny wcześniej wywalczył brązowy medal na 200m) i prowadzenia nie oddał już do końca, choć tam jeszcze żabką mocno naciskał go Mateusz Dubas. Pływak oświęcimskiej Unii zdołał tym startem wyśrubować jeszcze swój rekord życiowy do wyniku 4:24.69, warty również 781 pkt.

Wysoko punktowany rezultat uzyskał też wyścigu na 200m stylem grzbietowym Mikołaj Malec. Brązowemu medaliście seniorskiego czempionatu z Olsztyna nie udało się jeszcze złamać granicy minuty, choć miał na to dzisiaj niemałą ochotę, prezentując mocny finisz. Wpadł jednak na metę z czasem 2:01.58. Bardzo ciekawą rywalizację śledzili kibice w wyścigu dziewcząt. Prowadzącą od startu Alicję Ulicką na ostatnich metrach doścignęła Magdalena Modrzejewska, a obie zawodniczki na mecie dzieliły dokładnie trzy dziesiąte sekundy (2:16.19 – 2:16.49).

Na 100m stylem motylkowym zwyciężyła Joanna Światek, a czas przez nią uzyskany to jej nowy rekord życiowy 1:01.50.

Na zakończenie piątkowej rywalizacji rozegrano jeszcze wyścigi sztafet 4x200m stylem dowolnym. Wśród dziewcząt zupełnie bezkonkurencyjne były zawodniczki AZS UMCS Lublin w składzie Barbara Mazurkiewicz, Julia Łysakowska, Zofia Kwiatkowska i najszybsza Zuzanna Rabiniak. W sumie lubelska drużyna uzyskała wynik 8:35.61 i o ponad sześć sekund wyprzedziła w tabeli zwyciężczynie pierwszej serii pływaczki G-8 Bielany Warszawa i ponad dwanaście Piętnastkę Bydgoszcz.