Tbilisi 2015: Trójka w półfinałach

Szymon Gagatek 2015-07-30 13:13

Troje młodych polskich pływaków wywalczyło dziś kwalifikację do półfinałów rywalizacji na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Tbilisi. Po południu na pływalni w stolicy Gruzji zaprezentują się Barbara Mazurkiewicz na 100 m stylem motylkowym oraz Kornelia Fiedkiewicz na 50 m stylem dowolnym i Karol Ostrowski na dwukrotnie dłuższym dystansie.

Mazurkiewicz swój awans wywalczyła bez problemów, pokonując dwie długości basenu w 1:04.24 i kończąc kwalifikacje na dziesiątej pozycji. Na dystansie 100 m stylem motylkowym wystąpiła również najmłodsza zawodniczka w naszej kadrze, Zuzanna Trambowicz, która znalazła się na dwudziestym dziewiątym miejscu (1:06.70). Dalsze lokaty zajęły Polki startujące na 50 m stylem dowolnym - Kornelia Fiedkiewicz była dwudziesta piąta (27.72 s), a jedną pozycję niżej uplasowała się Zofia Woźniak, która jednak ustanowiła nową życiówkę (27.74 s). W ostatecznym rozrachunku okazało się, że nawet miejsce Fiedkiewicz pozwoliło jej na znalezienie się w półfinałach z szesnatym rezultatem.

Ostrowski w kwalifikacjach 100 m stylem motylkowym zajął osiemnaste miejsce, ale do najlepszej szesnastki awansował z piętnastym wynikiem. Zawodnik Neptuna Stargard Szczeciński poprawił swój rekord życiowy rezultatem 52.71 s. Na dwudziestej czwartej pozycji uplasował się Bartosz Piszczorowicz, który również pokonał dwie długości basenu najszybciej w swojej dotychczasowej przygodzie z pływaniem (52.83 s). Pierwsze miejsce zajął niesamowity Chorwat, Karlo Noah Paut (51.24 s), o którym głośno było już w marcu tego roku, gdy na mistrzostwach Chorwacji uzyskał czas 50.92 s, mając niespełna piętnaście lat!

Do finału rywalizacji na 400 m stylem zmiennym nie udało się wejść Marcelowi Wągrowskiemu, który zajął jedenastą lokatę (4:36.67), tracąc niespełna sekundę do miejsca dającego kwalifikację. Dwudziesty w tej konkurencji był Jakub Chmielewski (4:41.69). Poza czołową ósemką, która po południu powalczy o medale, znalazła się również nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym. Fiedkiewicz, Piszczorowicz, Woźniak i Ostrowski zostali sklasyfikowani na czternastej pozycji z czasem 3:49.94.