Budapeszt 2019: Ostatni dzień bez polskiego finału

Szymon Gagatek 2019-08-25 20:45

Aż jedenaście kompletów medali zostało rozdanych podczas ostatniego dnia mistrzostw świata juniorów. W sesji popołudniowej zawodów w Budapeszcie zabrakło biało-czerwonych, którzy niestety odpadli już w eliminacjach. Bohaterem dnia został 16-letni Franko Grgic z Chorwacji, który ustanowił fantastyczny rekord świata juniorów na dystansie 1500 m stylem dowolnym.

Rano w Dunaj Arenie zaprezentowało się czworo reprezentantów Polski. Najpierw Mikołaj Malec wraz z Janem Karolczakiem wystartowali na 200 m stylem grzbietowym. Wyżej sklasyfikowany został zawodnik Trójki Łódź. Malec pokonał cztery długości basenu w 2:01.35 (trzeci wynik w życiu), co pozwoliło mu uplasować się na 13. lokacie. Z kolei Karolczak zanotował rezultat 2:05.87 i finiszował na 33. pozycji. Chwilę po nich do wody skoczyły Marta Klimek oraz Aleksandra Knop. Obie były bardzo blisko awansu do najlepszej ósemki na 200 m stylem dowolnym. Zostały sklasyfikowane odpowiednio na 9. i 10. miejscu z czasami 2:01.13 i 2:01.17.

Sesja finałowa odbyła się zatem już bez udziału naszych zawodników. W jej trakcie padły dwa rekordy świata juniorów. Pierwszy ustanowił olbrzymi talent z rocznika 2003, Franko Grgic. Chorwat pokonał dystans 1500 m stylem dowolnym w 14:46.09, nie dając rywalom najmniejszych szans. Już w tak młodym wieku wskoczył na 22. miejsce w klasyfikacji wszech czasów (i 11. w samej Europie). Co ciekawe, jest to absolutnie najlepszy wynik w historii juniorskiego pływania w tej konkurencji - lepszy nawet od osiągnięcia Sun Yanga z mistrzostw świata w Rzymie w 2009 roku (14:46.84), gdy Chińczyk miał 18 lat. Barierę 15 minut w niedzielę złamał jeszcze tylko Thomas Neill z Australii, a z brązu cieszył się Ilja Sibircew z Rosji.

Drugi rekord padł w rywalizacji sztafet 4x100 m stylem zmiennym chłopców. Poprawili go Rosjanie, notując rezultat 3:33.19. Nikołaj Zujew, Władisław Gerasimienko, Andriej Minakow i Aleksandr Szczegoliew pokonali Amerykanów i Włochów. Reprezentanci Italii zostali jednak zdyskwalifikowani i na najniższym stopniu podium stanęli ostatecznie Kanadyjczycy.

Jedną z najciekawiej zapowiadających się przed mistrzostwami konkurencji była ta rozgrywana na dystanasie 200 m stylem motylkowym wśród chłopców. Zapowiadano ją jako starcie pomiędzy Lucą Urlando z USA i Federico Burdisso z Włoch. I rzeczywiście, obaj byli głównymi bohaterami walki o złoto. Burdisso rozpoczął wyścig w niesamowitym tempie, przez pierwsze 100 metrów płynąc niewiele wolniej od tempa na rekord świata Kristofa Milaka. W drugiej części dystansu słono zapłacił za tak mocny początek i na finiszu był trzeci. Ze złota cieszył się właśnie Urlando (1:55.02). Pomiędzy zawodnika ze Stanów i Włocha wcisnął się jeszcze Tomoru Honda z Japonii.

Amerykanie, którzy triumfowali w klasyfikacji medalowej mistrzostw, dziś jeszcze podkreślili swoją dominację, zdobywając aż 5 złotych krążków. Oprócz Urlando w konkurencjach indywidualnych zwyciężali jeszcze Wyatt Davis na 200 m stylem grzbietowym (1:58.18), Torri Huske na 100 m stylem motylkowym (57.71) oraz Gretchen Walsh na 50 m stylem dowolnym (24.71), a w ostatnim wyścigu zawodów (4x100 m stylem zmiennym) najlepsza była sztafeta dziewcząt ze Stanów Zjednoczonych, która jako jedyna w całej stawce złamała barierę 4 minut (3:59.13).

W historii zapisała się Jewgienija Czikunowa. Rosyjska żabkarka została pierwszą zawodniczką, która w jednym roku stanęła na najwyższym stopniu podium Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy oraz juniorskich mistrzostw świata i Europy. Potrójną koronę skompletowała na dystansie 200 m stylem klasycznym. W niedzielę swój koronny dystans pokonała w 2:24.03, wyprzedzając o 36 setnych sekundy swoją rodaczkę, Anastazję Makarową.