Polska

Grand Prix w Łodzi: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2018-11-09 19:28

W najbliższy weekend, podczas którego będziemy świętować 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, nie zabraknie sportowych emocji na najwyższym poziomie. Do łódzkiej Zatoki Sportu zjedzie czołówka polskich pływaków, chcąc walczyć o zwycięstwo w zawodach Arena Grand Prix. Sprawdziliśmy więc, na co tym razem warto zwrócić szczególną uwagę.

Sprinterska konfrontacja na szyczycie

W Łodzi sporo emocji powinny dostarczyć sprinterskie zmagania wśród mężczyzn, z udziałem najszybszych w ostatnich latach polskich zawodników. O zwycięstwa na najkrótszych dystansach w stylu dowolnym powalczą tacy pływacy, jak Kacper Majchrzak czy szykujący się do startu na mistrzostwach świata na krótkim basenie Konrad Czerniak i Paweł Juraszek. Dla całej trójki będzie to mała rozgrzewka przed walką na mistrzostwach Polski, do których pozostało już tylko niespełna sześć tygodni. Swoje trzy grosze do tej rywalizacji mógłby pewnie wtrącić także Bartłomiej Lassek, który pozostawił po sobie dobre wrażenie w Oświęcimiu, ale pływak AZS Politechniki Łódzkiej tym razem zaprezentuje się jedynie na 50 m stylem grzbietowym. 

Powtórka z Oświęcimia?

Dwa tygodnie temu w Oświęcimiu zwycięstwa w klasyfikacji generalnej trafiły do Alicji Tchórz i Wojciecha Wojdaka. Oboje pojawią się również w Zatoce Sportu, by podtrzymać zwycięską passę. Forma reprezentantki Juvenii Wrocław z inauguracyjnych zawodów Grand Prix Pucharu Polski stawia ją w Łodzi w roli zdecydowanej faworytki, której ciężko będzie odebrać kolejny triumf. Okazji do punktowania będzie miała sporo, ponieważ ponownie wystartuje na 50 m stylem dowolnym, 50, 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz 100 i 200 m stylem zmiennym. Trudniejsze zadanie czeka Wojdaka, mającego w planach wyścigi na 200, 400 i 800 m stylem dowolnym. Kacper Majchrzak, Konrad Czerniak czy Bartłomiej Roguski na pewno nie pozwolą mu tak łatwo powtórzyć ostatniego sukcesu.

Łódzkie faworytki

Kibice w Łodzi nie mogą ostatnio narzekać na poziom pływania zawodników ze swojego miasta. W sobotę i niedzielę zapewne również przyjdzie im cieszyć się z kilku sukcesów. O najwyższe lokaty powalczą przede wszystkim Paulina Piechota i Aleksandra Knop. Pierwsza z zawodniczek UKS 190 wystąpi we wszystkich konkurencjach w stylu dowolnym i na 100 m stylem motylkowym, a po dobrych startach w Oświęcimiu na pewno będzie miała ochotę pokazać się z jeszcze lepszej strony przed własną publicznością. Z kolei Knop, mająca za sobą wyjątkowo długi sezon letni, zwieńczony startem w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich, zacznie zimę z wysokiego "C". Na słupku startowym powinna się pokazać aż ośmiokrotnie: na 200, 400 i 800 m stylem dowolnym, 200 m stylem grzbietowym, klasycznym i motylkowym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym. 

Debiut wicemistrza paraolimpijskiego

Jedną z postaci, na którą w Łodzi warto będzie zwrócić uwagę, jest bez wątpienia Wojciech Makowski. Nasz wicemistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro na dystansie 100 m stylem grzbietowym, multimedalista mistrzostw świata i Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych, wystąpi w Zatoce Sportu w aż pięciu konkurencjach i tym samym zadebiutuje w cyklu Arena Grand Prix. Zawodnik z Kielc, trenujący w Warszawie pod okiem nowego szkoleniowca, Kacpra Rodziewicza, został zgłoszony do startu na 50, 100 i 200 m stylem dowolnym oraz 50 i 100 m stylem grzbietowym. Do rywalizacji przystąpi bez czasów zgłoszeń, pływając w wolniejszych seriach. Warto więc zostać na trybunach do samego końca, by śledzić poczynania naszego znakomitego reprezentanta. 

Rekordzista Ukrainy zagrozi naszym grzbiecistom?

Wśród 575 zawodników zgłoszonych do startu w zawodach Arena Grand Prix znalazł się tylko jeden pływak spoza naszego kraju, ale za to nie byle jaki. To aktualny rekordzista Ukrainy na długim basenie na dystansie 50 m stylem grzbietowym, Bogdan Kasian. W trakcie weekendu wystąpi on tylko na 50 m stylem dowolnym i w swojej koronnej konkurencji, do której przystąpi z czwartym czasem na listach startowych. Być może 21-latek właśnie w Polsce pokusi się o atak na najlepszy wynik w historii ukraińskiego pływania również na krótkim basenie. Od 2003 roku sprinterski rekord w stylu grzbietowym należy do Wiaczesława Szyrszowa i wynosi 24.16. Najgroźniejszymi rywalami Kasiana będą w sobotnie popołudnie aktualni mistrzowie Polski: Tomasz Polewka i Kamil Kaźmierczak, a także reprezentant AZS AGH Kraków Mateusz Ungeheuer.