Polska

MP 14-latków: Rekord kraju Kosińskiego!

Joanna Kwatera 2018-06-29 22:41

W Olsztynie rozpoczęły się dzisiaj Mistrzostwa Polski juniorów 14-latnich i już pierwszy ich dzień przyniósł znakomite rezultaty. Na pływalni Aquasfera padł rekord Polski w tej kategorii wiekowej, a ustanowił go na 200m stylem grzbietowym Filip Kosiński. Znakomicie startowały też reprezentantki Polski.

Rekord na plecach

Kulminacyjnym momentem dzisiejszej rywalizacji w Olsztynie był wyścig chłopców na 200m stylem grzbietowym, gdzie już po porannych eliminacjach pewne było, że walkę o tytuł rozegrają pomiędzy sobą Filip Kosiński i Oliwier Sieczek. Po pierwszej długości basenu wydawało się, że to zawodnik G-8 Bielany Warszawa będzie faworytem tego wyścigu, ale po kolejnych 50metrach pływacy niemal jednocześnie zameldowali się na ścianie nawrotowej. Druga połowa dystansu to już dominacja Kosińskiego, który lepiej rozłożył siły w tym wyścigu i dzięki znakomitemu finiszowi zdołał jeszcze ustanowić nowy rekord Polski 14-latków. Czasem 2:09.47 poprawił już sześcioletni rekord kraju Jakuba Skierki o 0,47 sekundy. Prawie dwie sekundy później na mecie zameldował się Sieczek i Amadeusz Knop. Kosiński błysnął formą również w konkurencji 100m stylem motylkowym, gdzie także pokonał wszystkich rywali wynikiem zaledwie 0,41 sekundy słabszym od najlepszego osiągnięcia w historii kraju juniorów 14-letnich, osiągając czas 57.45.

Kraulem po zwycięstwo

Spektaklem dwóch aktorek okazał się także finał konkurencji 200m stylem dowolnym dziewcząt, w którym o wygraną Wiktoria Guść zmierzyła się z Klaudią Tarasiewicz. Pierwszą połowę dystansu znacznie szybciej pokonała pływaczka Polonii Warszawa, ale na kolejnych stu metrach straty sukcesywnie odrabiała Guść i na metę wpadła z przewagą już niemal sekundy. Obie w tym wyścigu znacznie poprawiły swoje rekordy życiowe, a czas zwyciężczyni to 2:05.09. To najwyżej punktowany wynik dzisiejszego dnia zmagań na pływalni w Olsztynie. Wcześniej reprezentantka Delfina Piotrków Trybunalski okazała się także bezkonkurencyjna na dystansie sprinterskim w stylu dowolnym, triumfując z kolejną „życiówką” 27.01. Tarasiewicz natomiast bezapelacyjnie zwyciężyła w konkurencji 400m stylem zmiennym (5:05.61), a także dzięki znakomitej postawie wyprowadziła swoją sztafetę 4x200m stylem dowolnym na pierwsze miejsce, zdobywając kolejny złoty krążek wraz z koleżankami ze stołecznej Polonii: Nadią Poznachowską, Gabrielą Szredzińską i Zofią Tymińską.

Wysoko w tabeli

Kibice mogli dziś także podziwiać popisy w stylu grzbietowym medalistki wielomeczów pływackich z Pilzna i Limassol Justyny Traczyk. W samotnej walce o złoto mistrzostw Polski juniorów 14-letnich zawodniczka WKS Śląsk Wrocław osiągnęła drugi najbardziej wartościowy wynik dnia 2:18.03, ponad sekundę poprawiając swoje dotychczas najlepsze osiągnięcie w karierze z mistrzostw Polski seniorów w Łodzi, gdzie zajęła ósmą lokatę.

Do ostatnich metrów

Zacięte pojedynki pierwszego dnia finałów toczyli z sobą jeszcze Krzysztof Matuszewski i Maciej Konarski. Pierwszy z nich okazał się lepszy na dystansie 200m stylem dowolnym, notując czas 1:58.20 i wyprzedzając rywala o trzy dziesiąte sekundy, a Konarski jako jedyny uczestnik wyścigu złamał granicę dwudziestu pięciu sekund w konkurencji sprinterskiej tym stylem, osiągając rezultat 24.88. Obaj zatem mogą poszczycić się po piątkowych zmaganiach dwoma medalami za starty indywidualne: jednym złotym i jednym srebrnym. Matuszewski dodatkowo dorzucił jeszcze srebro w sztafecie.

Trzykrotnie na podium

Trzy krążki do dorobku medalowego zespołu Muszelki Warszawa, która obecnie zajmuje w rankingu drugą lokatę, wywalczył dziś Krzysztof Chmielewski. Pływak ze stolicy rozpoczął swój marsz po złote krążki od wygranej na 400m stylem zmiennym. Lider tegorocznych tabel w tej konkurencji wśród 14-latków pokonał dystans jedynie sześć setnych wolniej niż wynosi jego rekord życiowy, co jednak wystarczyło mu by spokojnie triumfować przed resztą stawki. Najlepszy czas w karierze poprawił za to na 100m stylem motylkowym (58.59), gdzie zgarnął brązowy medal. Po raz kolejny Chmielewski na najwyższym stopniu podium stanął na zakończenie dzisiejszej rywalizacji, gdy do boju przystąpiły sztafety. To właśnie on poprowadził drużynę w składzie Mikołaj Adamowicz, Michał Chmielewski i Przemysław Bednarek do zwycięstwa na dystansie 4x200 stylem dowolnym, osiągając drugi z najlepszych wyników tych zmagań (2:00.74), a ekipa IUKS Muszelki Warszawa ukończyła zmagania z czasem 8:21.93 przed MUKS „Piętnastką” Bydgoszcz i zespołem G-8 Bielany Warszawa.