USA: Allison Schmitt znów zwycięska, nieudany start Lochte'ego

Szymon Gagatek 2019-08-02 12:00

Allison Schmitt bez wątpienia nie wróciła z mistrzostw świata zadowolona. Nieudany start na 200 m stylem dowolnym w Gwangju powetowała sobie drugiego dnia krajowego czempionatu w Palo Alto, wygrywając z dużą przewagą nad rywalkami i uzyskując swój zdecydowanie najlepszy czas w tym sezonie. W tej samej konkurencji nie powiodło się Ryanowi Lochte'emu, który nie przebrnął nawet eliminacji.

Schmitt w popołudniowym wyścigu medalowym prowadziła od startu do mety. Cztery długości basenu pokonała w 1:56.97 - była więc o ponad sekundę szybsza niż kilka dni wcześniej w półfinałach mistrzostwach świata. Być może nie trafiła z formą na zawody w Korei Południowej, ale start na obiekcie Uniwersytetu Stanforda na pewno doda jej sporo pewności siebie przed przyszłorocznymi kwalifikacjami olimpijskimi. Na podium stanęła z Paige Madden (1:57.84) i Brooke Forde (1:57.98). Do finału A nie weszła rano Regan Smith. Siedemnastoletnia gwiazda czempionatu globu zajęła 9. miejsce w eliminacjach, a następnie zrezygnowała z popołudniowego startu.

Dopiero 37. na 200 m stylem dowolnym był Ryan Lochte. Wracający po dyskwalifikacji multimedalista olimpijski uzyskał czas 1:50.25. W sesji porannej zaprezentował się też Adam Koster, którego w maju oglądaliśmy na mistrzostwach Polski w barwach AZS AWF Warszawa. Polak był 92., ale ustanowił nowy rekord życiowy (1:52.08). O medale walczyli inni. Najlepiej spisał się reprezentant Australii, brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata juniorów, Elijah Winnington. Wynik 1:46.19 pozwolił mu minimalnie wyprzedzić Kierana Smitha (1:46.25) i Deana Farrisa (1:46.45). W finale B dobrze spisał się Luca Urlando (1:46.51), który tym samym został najlepszym z amerykańskich juniorów i popłynie w tej konkurencji na sierpniowym czempionacie globu w Budapeszcie.

W rywalizacji grzbiecistów zabrakło reprezentantów USA, którzy startowali w Gwangju. Pod ich nieobecność na najwyższym stopniu podium stanęli medaliści tegorocznej Uniwersjady: Asia Seidt (2:08.90) i Austin Katz, który ze swoim wynikiem (1:55.72) wywalczyłby w Korei Południowej brązowy medal. Z kolei wśród żabkarzy triumfowali Madisyn Cox (2:23.84) i Reece Whitley (2:09.69).