Wielomecz pływacki Koszyce: Drugie miejsce polskiej ekipy!

Joanna Kwatera 2016-12-12 00:24

W Koszycach na Słowacji rozpoczęły się w piątek zmagania młodych pływaków w ramach wielomeczu pływackiego, w których wzięło udział osiem drużyn: Węgrzy, Rumuni , Słowacy, Czesi, Słoweńcy, Serbowie, reprezentanci Bośni i Hercegowiny oraz Polacy. Prawo startu w tej imprezie miały dziewczęta z rocznika 2002 i 2003 oraz chłopcy urodzeni w latach 2000 i 2001. Zawody rozegrane zostały na długim basenie. Polacy w tej imprezie zdobyli w sumie 28 medali i ustanowili 4 nowe rekordy kraju juniorów.

Już w piątek polscy reprezentanci mogli wysłuchać hymnu państwowego aż dwukrotnie. Na najwyższym stopniu podium stawali wygrywając konkurencje 100m stylem dowolnym oraz 4x100m stylem zmiennym chłopców. Medalowe zdobycze polskich pływaków zapoczątkował już w pierwszej konkurencji zawodów Jakub Kraska, który jako jedyny pokonał dystans 100m stylem dowolnym w czasie poniżej pięćdziesięciu dwóch sekund, notując piąty wynik w karierze 51.20. Drugi z naszych reprezentantów w tej konkurencji Karol Młynarczyk uplasował się na piątej pozycji. Złotym krążkiem również nasi pływacy zamykali piątkowe zmagania, a zdobyła go drużyna chłopców w składzie: Jakub Balcerak, Jan Kałusowski, Marcin Goraj i Jakub Kraska. Polacy zdecydowanie wyprzedzili konkurentów przypływając do mety w czasie 3:50.14. Drudzy na finiszu Węgrzy stracili do nich aż trzy sekundy. Konkurencja sztafetowa okazała się również owocna w medal dla naszych pływaczek. Brązowy krążek wywalczyły dla Polski: Aleksandra Knop, Oliwia Kaniak, Zuzanna Trambowicz i Maria Murawska (4:23.20), dając się wyprzedzić o sześć setnych sekundy ekipie ze Słowacji. Rywalizację tę zdecydowanie wygrały Węgierki. Jeszcze jeden brązowy medal zdobył w konkurencji 200m stylem grzbietowym Jakub Balcerak, uzyskując drugi najlepszy rezultat w swojej karierze 2:06.72. Zawodnik MKS Trójka Łódź w wyrównanej walce o drugą lokatę uległ Węgrowi Andrasowi Tiszai zaledwie o 0,46 sekundy. Srebrne krążki dorzucili jeszcze: Jan Kałusowski w rywalizacji na dystansie 400m stylem zmiennym (4:34.02) i Aleksandra Knop, która ukończyła wyścig 200m stylem grzbietowym na drugiej pozycji, bijąc REKORD POLSKI 13latek wynikiem 2:20.01.

W sobotę dwa razy na najwyższym stopniu podium stawał Jan Kałusowski, zwyciężając w konkurencjach 100 i 200m stylem klasycznym chłopców. Rezultat 1:04.13, uzyskany w krótszej z nich to drugi najlepszy jego czas w karierze. Trzeci w tym wyścigu był Piotr Siemiński. Na dwa razy dłuższym dystansie tym stylem wyrównaną walkę do samego końca stoczyli z sobą obaj nasi reprezentanci. Przez 150m tej rywalizacji minimalnie prowadził Siemiński, ale na ostatniej długości basenu szybszym finiszem popisał się Kałusowski i to jemu zawisł znów na szyi złoty medal. Pływak Trójki Łódź zanotował rezultat 2:20.26 i o 0,16 sekundy wyprzedził drugiego z naszych pływaków. Dwa srebrne krążki zdobył w sobotę dla polskiej drużyny Jakub Kraska. Rano drugą lokatę wywalczył w konkurencji 400m stylem dowolnym (4.02.27), a popołudniu otarł się o swój rekord życiowy w konkurencji sprinterskiej tym stylem (23.74) i dał się wyprzedził tylko Rumunowi George-Adrianowi Ratiu. Na dłuższym z tych dystansów trzecie miejsce zajął Karol Młynarczyk. Druga w konkurencji 100m stylem klasycznym była także Liwia Chmiel, która poprawiła swój rekord życiowy, uzyskując rezultat 1:13.55.

Drugie miejsce na dystansie 100m stylem motylkowym wywalczył Marcin Goraj, który początkowo miał do Koszyc w ogóle nie jechać. Rzutem na taśmę wskoczył jednak do składu kadry, bo rozchorował się Jakub Smoliński. Goraj pokazał jednak, że warto było na niego postawić, poprawiając swój REKORD POLSKI 15latków w tej konkurencji, a od wczoraj wynosi on 55.91. Ponadto w sobotę polscy pływacy zdobyli jeszcze srebrny medal w sztafecie 4x200m stylem dowolnym chłopców, startując w składzie: Karol Młynarczyk, Amadeusz Kiełczewski, Bartłomiej Koziejko i Jakub Kraska (7:41.61) i ulegając na finiszu tylko Węgrom. Z drugiego miejsca na podium i nowego rekordu życiowego cieszył się również w sobotę Jakub Balcerak. Polak pokonał dwie długości basenu stylem grzbietowym w czasie 57.27. Drugą i trzecią lokatę zajmowali też na dystansie 1500m stylem dowolnym Amadeusz Kiełczewski i Bartłomiej Koziejko, którzy nie złamali podczas tego startu granicy szesnastu minut. Z ponad trzydziestosekundową przewagą nad nimi triumfował utalentowany Węgier Akos Kalmar.

Dwa razy brąz ściągała z szyi w sobotę Aleksandra Knop, która znów ustanowiła dwa nowe REKORDY KRAJU 13latek. Najpierw pokonała wreszcie najlepsze osiągnięcie Iwony Lefanowicz z 2005 roku w konkurencji 100m stylem grzbietowym, płynąc 1:04.88, a chwilę później rozprawiła się z bardzo starym już rekordem Polski Katarzyny Perkowskiej, ustanowionym w Wołgogradzie w 1981 roku, uzyskując wynik 9:11.43 na dystansie 800m stylem dowolnym. Sobotnie zdobycze medalowe o brąz uzupełniła jeszcze Maria Murawska (50m stylem dowolnym).

Ostatniego dnia rywalizacji w pływackim wielomeczu w Koszycach Polacy dorobek medalowy powiększyli jeszcze o trzy złote, jeden srebrny i dwa brązowe krążki. W konkurencji 200m stylem dowolnym triumfował Jakub Kraska, a trzeci był Karol Młynarczyk. Na takim samym dystansie, ale w stylu zmiennym zwycięstwo odniósł Jan Kałusowski, a na trzeciej lokacie finiszował Bartłomiej Koziejko.  Jedenasty srebrny krążek zawisł na szyjach członkiń sztafety 4x100m stylem dowolnym dziewcząt: Marii Murawskiej, Nikoli Jabłonowskiej, Sandry Mielczarek i Aleksandry Knop, które uległy tylko pływaczkom z Węgier. Sztafeta chłopców uplasowała się o oczko wyżej, a złotym medalem Karola Młynarczyka, Amadeusza Kiełczewskiego, Bartłomieja Koziejki i Jakuba Kraski (czas 3:31.11) Polacy zakończyli trzydniowe zmagania na Słowacji.

Pierwsze miejsce w rankingu multimedalistów tej imprezy zajął polski zawodnik Jakub Kraska, który zgromadził na swoim koncie cztery złote i trzy srebrne krążki. Trzecią lokatę w tej klasyfikacji wywalczył Jan Kałusowski (4 złote i jeden srebrny medal). Wynik Kraski, uzyskany w konkurencji 100m stylem dowolnym - 51.20, okazał się trzecim najwyżej punktowanym rezultatem całych zawodów wśród chłopców.

W klasyfikacji punktowej najlepsi okazali się pływacy z Węgier, którzy zdobyli 395 pkt. Polacy, uzyskując 302 pkt, zostali sklasyfikowani na drugiej pozycji. Trzecią lokatę w tym rankingu zajęli zawodnicy z Rumunii.