Arena GPP Opole: Zawody w Opolu wyłoniły najlepszych w Grand Prix w sezonie

Joanna Kwatera 2017-04-30 16:50

Niepokonana Aleksandra Urbańczyk, dzięki swoim wspaniałym występom, ustanawiała na pływalni w Opolu nowe rekordy statystyk. Ostatnie zawody z cyklu Grand Prix Puchar Polski należały również do niej, a wśród mężczyzn bohaterów w Wodnej Nucie było dwóch.

Już wczorajszymi świetnymi startami królowa sprintu właściwie przypieczętowała swój sukces w tej prestiżowej imprezie, a dzisiaj pokazała się jeszcze ze znakomitej strony wygrywając sprint stylem motylkowym. Jest to więc kolejna konkurencja, w której Łodzianka pozostała niepokonana we wszystkich siedmiu zawodach cyklu Grand Prix w tym sezonie. Rezultat, jaki uzyskała 26.38, okazał się dodatkowo lepszy niż minimum wymagane, aby pojechać na czempionat globu w Budapeszcie, o które zapewne będzie walczyła już za trzy tygodnie w Lublinie. Wynik ten plasuje też Urbańczyk na piętnastej pozycji w rankingach światowych w sezonie, zatem rezultat, dający jej miejsce w pierwszej „piętnastce” top wyników światowych, odnotowuje w tych zawodów już po raz drugi (nowy rekord Polski 28.05 na 50m stylem grzbietowym pozwolił jej zająć trzynastą lokatę w tabelach najlepszych czasów na świecie w tym roku). Reprezentantka AZS Uł. Pł. Łódź wygrała też klasyfikację generalną zawodów w Opolu, gromadząc 2528 pkt i aż o sześćdziesiąt cztery „oczka” wyprzedziła drugą w rankingu Alicję Tchórz (Juvenia Wrocław). Trzecią pozycję wywalczyła Paulina Zachoszcz (Kormoran Olsztyn).  Urbańczyk zdecydowanie triumfowała też w całym cyklu Grand Prix Pucharu Polski w sezonie 2016/2017 z łączną sumą 6618 pkt, okazując się najlepszą zawodniczką w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Kozienicach i Opolu, a Warszawie i Lublinie plasując się na drugiej lokacie. Co więcej jest to już dziewiąte zwycięstwo z rzędu w całorocznej edycji tej prestiżowej imprezy. Kolejne dwa miejsca na podium uzupełniły Alicja Tchórz (6515 pkt)i Paulina Zachoszcz (6414 pkt).

Najlepszym pływakiem wśród mężczyzn w Opolu został Konrad Czerniak (2485 pkt). Zawodnik UMCS Lublin, dawno nie widziany na podium za wygraną w klasyfikacji generalnej zawodów z cyklu Grand Prix Polski, zwyciężył dziś w konkurencji 50m stylem motylkowym, w której dzierży tytuł brązowego medalisty mistrzostw świata, a w porannym bloku przepłynął ten dystans w czasie 24.03, pokonując w rywalizacji Michała Chudego i Oskara Krupeckiego. Na drugim miejscu w rankingu najlepszych zawodników w Opolu uplasował się Wojciech Wojdak (trzeci dziś w konkurencji 200m stylem dowolnym), a trzecią lokatę wywalczył Kacper Majchrzak. Ten ostatni znakomicie zaprezentował się w niedzielę w konkurencji otwierającej poranne zmagania – 200m stylem dowolnym, gdzie jako jedyny pokonał dystans poniżej minuty i pięćdziesięciu sekund. Zawodnik Warty Poznań w doskonałym tempie rozpoczął rywalizację i prowadzenia nie oddał już do mety finiszując z dziewiątym  czasem w karierze 1:48.47.

Solidnym wynikiem poniżej dwóch minut popisał się jeszcze na dystansie 200m stylem grzbietowym mistrz świata Radosław Kawęcki. Do mety docierał z przewagą prawie pięciu sekund nad Tomaszem Polewką i Jakubem Skierką, notując czas 1:58.95. Mimo dobrych występów na Śląsku nie udało mu się jednak obronić pierwszej lokaty w rankingu całorocznym zawodów z cyklu Grand Prix w tym sezonie, a w klasyfikacji generalnej wyprzedził go jedynie Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko). Brązowy medalista mistrzostw świata w Windor na najdłuższym dystansie kraulowym wziął udział zaledwie w czterech odsłonach tej imprezy (w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Opolu), triumfując w „generalce” tylko w stolicy województwa małopolskiego, ale w pozostałych plasował się na drugiej pozycji. W siedmiu zawodach z cyklu Grand Prix w sezonie 2016/2017 klasyfikacje generalne wygrywało aż sześciu pływaków, a powtórzyć zwycięstwo udało się jedynie Kacprowi Majchrzakowi (Kraków i Łódź). Ostatecznie najwięcej punktów zgromadził Wojdak – 6911 pkt, drugie miejsca zajął Kawęcki (6831 pkt), a trzecie Majchrzak (6658 pkt).