Świat

ISL: Pierwsze rekordy świata w tym sezonie! NY Breakers za burtą

Szymon Gagatek 2020-11-17 17:42

Rywalizacja w drugim sezonie International Swimming League weszla w decydującą fazę i od razu doczekaliśmy się świetnych wyników. Już w pierwszym półfinale rozgrywek w Budapeszcie ustanowione zostały dwa rekordy świata. Jeden poprawiła Kira Toussaint na 50 m stylem grzbietowym, a autorem drugiego był Adam Peaty na dystansie 100 m stylem klasycznym.

Toussaint już na początku sezonu zasadniczego była bliska przejścia do historii w sprincie grzbiecistek. Wtedy zabrakło jej ośmiu setnych sekundy, teraz dopięła swego. Dwie długości basenu pokonała w 25.60 i odebrała najlepsze osiągnięcie w dziejach pływania Etienne Medeiros z Brazylii. Natomiast Peaty udowodnił, że dobrze radzi sobie nie tylko na długim basenie. Na 100 m stylem klasycznym uzyskał czas 55.49, lepszy o dwanaście setnych sekundy od rekordu Camerona van der Burgha z 2009 roku. Nieoficjalny wynik lepszy od rekordu świata uzyskały też zawodniczki Energy Standard w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Siobhan Haughey, Pernille Blume, Femke Heemskerk i Sarah Sjoestroem finiszowały w 3:25.82.

Całe zmagania wygrała ekipa Energy Standard, która awansowała do finałowego starcia wspólnie z London Roar. Na trzecim miejscu znaleźli się zawodnicy Tokyo Frog Kings, a na czwartym NY Breakers z Polakami w składzie. Znów świetne wyniki dla swojej ekipy notowała Katarzyna Wasick. Już pierwszego dnia doszło do jej długo wyczekiwanej konfrontacji z Sarą Sjoestroem na 50 m stylem dowolnym. Szwedka nie mogła być pewna zwycięstwa do ostatnich metrów, ale na mecie okazała się jednak minimalnie szybsza. Wyprzedziła naszą reprezentantkę o sześć setnych sekundy (23.43 - 23.49). W niedzielę Wasick otarła się o rekord Polski na dwukrotnie dłuższym dystansie (51.84), kończąc zmagania na 4. pozycji. Do tego była 7. na 50 m stylem motylkowym (26.02). Dokładnie tę samą lokatę zajęła w rywalizacji delfinistek w skinsach, odpadając w pierwszej rundzie (25.97).

Z kolei Alicja Tchórz była 6. na 50 m stylem grzbietowym (26.59) i 7. na 100 m stylem grzbietowym (57.69). Tym razem trenerzy nie oddelegowali jej do startu na najdłuższym dystansie, ale nie oszczędzali jej w sztafetach. Pojawiła się na starcie wszystkich trzech wyścigów drużynowych i w swoim ostatnim występie w Budapeszcie zdołała nawet przepłynąć najszybsze 100 m stylem dowolnym ze startu lotnego w swoim życiu (53.12 w sztafecie mieszanej). 

Podobne lokaty jak Tchórz zajmował Michał Poprawa. Zmagania na 100 m stylem motylkowym ukończył jako 7. (50.87), a na dwukrotnie dłuższym dystansie finiszował z 6. wynikiem (1:53.36). Do podstawowego składu NY Breakers powrócił też na zakończenie sezonu Jan Świtkowski, który wystartował we wszystkich konkurencjach sztafetowych. 

KOMPLET WYNIKÓW

foto: Mike Lewis/International Swimming League