Polska

Mistrzostwa Polski Seniorów Olsztyn 2020: Czwarty rekord Iron Women!

Joanna Kwatera 2020-12-21 00:55

Piąty dzień Mistrzostw Polski Seniorów w Olsztynie przyniósł kolejne sukcesy i następne minima na Mistrzostwa Europy w Budapeszcie. Zawodnicy pożegnali się z kibicami dwoma kolejnymi rekordami Polski, z których cieszyły się dziś kobiety –Paulina Piechota i sztafeta Juvenii Wrocław. Krajowy czempionat doczekał się też nowych najlepszych zawodników tej imprezy.

Ostatnią sesję finałową rozpoczęła dobrym występem na 50m stylem klasycznym najlepsza zawodniczka tegorocznych mistrzostw Polski w Olsztynie Dominika Sztandera, która nie miała najmniejszego problemu z uzyskaniem czasu, dającego przepustkę do startu w stolicy Węgier. Jako jedyna w stawce pokonała dwie długości pływalni poniżej trzydziestu sekund (29.87), a do rekordu kraju brakło jej tylko pięciu setnych sekundy. Mogła więc spokojnie przygotowywać się do kończącego te zmagania startu sztafetowego. Po raz kolejny show, jakie zafundowały kibicom wrocławskie Iron Women było wisienką na torcie, wieńczącą dzień zaciętej rywalizacji, a w tym przypadku również całą imprezę. Drużyna w żelaznym składzie Alicja Tchórz, Sztandera, Klaudia Naziębło i Kornelia Fiedkiewicz znów nie pozostawiły złudzeń innym ekipom i pomknęły do mety po nowy rekord Polski w konkurencji 4x100m stylem zmiennym. Ich czas 3:53.04 okazał się o ponad pięć i pół sekundy lepszy od ich poprzedniego rekordowego rezultatu z Łodzi. Kolejne zespoły dotarły na metę niemal dziesięć sekund za nimi.

Kolejną bohaterką niedzielnej rywalizacji okazała się Paulina Piechota. Niemal identycznie jak pierwszego dnia na 800, tak w niedzielę na 1500m płynęła jakby w innej lidze, rozpoczynając wyścig w szaleńczym tempie i równie szybko go kończąc, a jedyną pływaczką, która nie dawała się zdublować Piechocie niemal do końca wyścigu była Aleksandra Knop. Znakomita forma, którą przygotowała na Mistrzostwa Polski reprezentantka UKS 190 Łódź pozwoliła jej poprawić kolejny rekord kraju, który od dziś wynosi 15:52.72 i uzyskać kolejne minimum na ME w Budapeszcie. Piechota znajduje się obecnie na czele list Europejskich na obydwu zwycięskich dystansach.  

Na drugiej lokacie najdłuższy wyścig kraulowy ukończyła Knop, która miała dzisiaj pracowite popołudnie, gdyż tuż przed występem na 1500m, wzięła jeszcze udział w finale rywalizacji na 200m stylem zmiennym. Siedemnastolatka okazała się w nim najlepsza, uzyskując nowy rekord życiowy 2:11.14 i dzięki dobremu finiszowi wyprzedziła na mecie Paulinę Nogaj i Zuzannę Famulok. Wśród mężczyzn w tej samej konkurencji niemal przez cały wyścig prowadził Marcel Wągrowski, ale szybkie ostatnie 50m w stylu dowolnym w wykonaniu Michała Poprawy zaowocowało zwycięstwem reprezentanta AZS AWF Katowice, który obronił tytuł mistrzowski z wynikiem 1:56.59. Trzynaście setnych sekundy za nim na ścianę finiszową wpadł Wągrowski, a pół sekundy później Dominik Bujak.

Wyścigi na 100m stylem grzbietowym dały możliwość startu na ME w Budapeszcie aż trzem pływakom. Najpierw tej sztuki dokonała Paulina Peda, uzyskując czas 57.84, a tym samym wskoczyła do trzyosobowego grona polskich pływaczek, którym udało się pokonać wspomniany dystans poniżej pięćdziesięciu ośmiu sekund (szybciej od niej zrobiły to tylko Tchórz i Agata Naskręt). Aby znaleźć się dzisiaj na podium tej konkurencji trzeba było pokonać cztery długości basenu poniżej minuty, a udało się to jeszcze Naziębło, która poprawiła swoją „życiówkę” do 58.33 i Naskręt (59.94). W rywalizacji mężczyzn fantastyczny pojedynek stoczyli z sobą Radosław Kawęcki i Kacper Stokowski. Młodszy kolega z G-8 Bielany Warszawa chciał udowodnić za wszelką cenę, że jest w stanie powalczyć z wielkim mistrzem i choć ten robił co mógł na ostatnich metrach to jednak Stokowski wpadł na metę najszybciej i wpisał się na listę wszechczasów jako drugi pływak w naszym kraju, który pokonał ten dystans poniżej pięćdziesięciu sekund, uzyskując czas 49.92. Kawęcki zaciętą walkę okupił kontuzją, ale z rezultatem 50.04 również wywalczył prawo startu w Budapeszcie. Rekord Polski 16latków w tym wyścigu poprawił jeszcze Filip Kosiński wynikiem 51.78.

Ciekawe rozstrzygnięcie miał pojedynek żabkarzy na dystansie 50m. Wygrał Rafał Kusto dwie setne sekundy przed Janem Kałusowskim (26.88 – 26.90), a na trzeciej lokacie zakończył rywalizację Michał Szer. 800m stylem dowolnym zwyciężył Filip Zaborowski (7:46.12), a zmagania sztafet 4x100m stylem zmiennym mężczyzn drużyna G-8 Bielany Warszawa, w której zaprezentowali się Karol Młynarczyk, Robert Kusto, Stokowski i najszybciej finiszujący w całej stawce stylem dowolnym (46.60) Bartosz Piszczorowicz. Czas zwycięzców to 3:27.64.

Dość, że ostatniego dnia rekordy Polski biły tylko kobiety to również same kobiety wygrały klasyfikację medalową tych mistrzostw. Zawodniczki Juvenii Wrocław wywalczyły siedemnaście medali, z czego aż dwanaście razy stawały na najwyższym stopniu podium, poprawiając cztery rekordy Polski w zmaganiach sztafetowych oraz jeden indywidualny na 100m stylem klasycznym, który dał Dominice Sztanderze miano najlepszej pływaczki tych mistrzostw. Drugą lokatę w tym rankingu zajęli zawodnicy AZS UMCS Lublin, którzy mieli w swoich szeregach najlepszego zawodnika tej imprezy Marcina Cieślaka, a ten zaszczytny tytuł zapewnił mu występ na 50m stylem motylkowym. Cieślak ustanowił w nim kosmiczny rekord Polski 22.08. Jego drużyna natomiast zdobyła 12 medali, w tym sześć złotych. Najwięcej medali zdołali wywalczyć reprezentanci AZS AWF Katowice, ale tylko cztery z najcenniejszego kruszcu i zajęli w klasyfikacji medalowej trzecią pozycję.

Ogółem pływacy biorący udział w Mistrzostwach Polski w Olsztynie poprawili aż jedenaście rekordów Polski seniorów i jeden wyrównali. Przepustkę na ME w Budapeszcie zapewniło sobie aż 15 zawodników, w tym 6  kobiet (Kornelia Fiedkiewicz, Aleksandra Polańska, Paulina Piechota, Paulina Peda, Zuzanna Herasimowicz, Dominika Sztandera) i 9 mężczyzn (Paweł Juraszek, Kacper Majchrzak, Marcin Cieślak, Kacper Stokowski, Radosław Kawęcki, Jakub Skierka, Jakub Majerski, Damian Chrzanowski i Michał Poprawa).

Foto: archiwum Alicja Tchórz