Buenos Aires 2018: Ostatni poranek bez sukcesów

Szymon Gagatek 2018-10-12 18:05

Podczas ostatniej sesji eliminacyjnej Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires żadnemu z reprezentantów Polski nie udało się wywalczyć awansu do wyścigów finałowych. Wieczorem w Centro Aquatico o medal powalczy zatem tylko Jakub Kraska, który do najlepszej ósemki na dystansie 100 m stylem dowolnym dostał się już wczoraj.

Piątkowy poranek rozpoczął się od zmagań na 200 m stylem grzbietowym mężczyzn, w których zabrakło przedstawiciela naszego kraju. Problemów z zajęciem pierwszego miejsca w tej konkurencji nie miał oczywiście Kliment Kolesnikow. Mistrz Europy juniorów jako jedyny złamał barierę dwóch minut (1:59.86), wyprzedzając Daniela Martina z Rumunii (2:00.15) i Manuela Martosa z Hiszpanii (2:00.21).

Chwilę później na dystansie 200 m stylem klasycznym zaprezentowała się pierwsza z Polek, Weronika Hallmann. Nasza żabkarka uzyskała czas 2:32.52, który dał jej 13. lokatę. Do awansu do finału zabrakło jej ponad sekundy. Poniżej dwóch i pół minuty popłynęły tylko Shiori Asaba z Japonii (2:29.12) oraz Chinka Zheng Muyan (2:29.61).

W trzeciej dziesiątce pływaków startujących na 200 m stylem motylkowym znalazł się Jakub Majerski. Finalista rywalizacji na o połowę krótszym dystansie pokonał cztery długości basenu w 2:05.27 i uplasował się na 24. pozycji. Najlepszy w stawce okazał się Denys Kesil z Ukrainy (1:57.70), ale tuż za jego plecami finiszował Węgier Kristof Milak (1:58.07), który w walce o medale będzie zdecydowanym faworytem. Ewentualny brak złotego medalu dla aktualnego mistrza Europy seniorów byłby w Buenos Aires olbrzymią sensacją.

Na 17. miejscu zmagania na 400 m stylem dowolnym zakończyła dziś Aleksandra Knop. Nasza 15-letnia zawodniczka zanotowała rezultat 4:22.09. Z pierwszego miejsca do finału weszła Ajna Kesely (4:10.74), a trochę ponad sekundę straciła do niej faworytka gospodarzy, Delfina Pignatiello (4:11.86). Chwilę po swoim starcie, Knop musiała wskakiwać do wody po raz kolejny, tym razem na pierwszej zmianie sztafety mieszanej 4x100 m stylem zmiennym. W stylu grzbietowym uzyskała czas 1:03.83, zmienił ją Jan Kałusowski (1:03.70), a następnie zaprezentowali się Jakub Majerski (53.94) i Kornelia Fiedkiewicz (57.29). Łączny wynik 3:58.76 wystarczył na zajęcie 10. lokaty. Eliminacje wygrali Chińczycy, przed Japończykami i Rosjanami.