Plebiscyt

Bohaterowie 2014 - Najlepszy Polak w USA

Szymon Gagatek 2015-01-17 22:19

Na naszym portalu regularnie możecie zapoznać się z relacjami z występów Polaków za oceanem, w lidze NCAA. Kilkadziesiąt osób z naszego kraju na co dzień łączy naukę na amerykańskich uniwersytetach z ciężkim pływackim treningiem i rywalizacją na najwyższym poziomie. Nie bez powodu macie zatem okazję wybrać w naszym plebiscycie tych, którzy w ubiegłym roku spisywali się w USA najlepiej!

Głosowanie na „Najlepszego Polaka w USA” (ankieta na końcu tekstu) potrwa do 21 stycznia. Z kolei już 19 stycznia ogłosimy nominowanych w kolejnej kategorii. Przeniesiemy się na otwarty akwen, by wybrać „Najlepszego pływaka na wodach otwartych”!

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Oto nominowani do tytułu Bohatera 2014 roku w kategorii „Najlepszy Polak w USA”:

Marcin Cieślak

Fantastyczny rok w wykonaniu Cieślaka rozpoczął się od znakomitego finiszu czteroletniej przygody z akademickimi rozgrywkami. Na mistrzostwach SEC (Southeastern Conference) wygrał rywalizację na 100 jardów stylem motylkowym, zajął trzecie miejsce na dwukrotnie dłuższym dystansie i był drugi na 200 jardów stylem zmiennym. Pełnię swoich możliwości zaprezentował dopiero na ligowym czempionacie w Austin, gdzie niewiele zabrakło mu do załapania się do nielicznego grona zawodników, którzy byli w stanie w historii NCAA sięgnąć po trzy indywidualne zwycięstwa. Zaczęło się od pierwszego miejsca na 200 jardów stylem zmiennym, później Cieślak triumfował na 100 jardów stylem motylkowym. Dał się pokonać jedynie Dylanowi Boshowi na 200 jardów stylem motylkowym. Wraz z kolegami był też drugi w rywalizacji sztafet 4x200 jardów stylem dowolnym.

Cieślak pozostał na Uniwersytecie Florydy, gdzie wciąż trenuje pod okiem Gregga Troy'a i sięga po kolejne sukcesy. Był finalistą mistrzostw Europy na długim basenie na 200 jardów stylem zmiennym, plasował się również w pierwszej ósemce najlepszych zawodników świata na grudniowym czempionacie globu w Dausze na 100 i 200 jardów stylem zmiennym.

Agnieszka Ostrowska

Jedna z najlepszych specjalistek od stylu klasycznego i zmiennego w II Dywizji NCAA. W lutym na mistrzostwach konferencji Great Lakes Valley popisała się trzema indywidualnymi zwycięstwami: na 100 i 200 jardów stylem klasycznym oraz 200 jardów stylem zmiennym. W tych samych konkurencjach wystąpiła również na mistrzostwach drugiego szczebla akademickich rozgrywek, dokładając do tego start na 400 jardów stylem zmiennym. W każdej z tych konkurencji była klasyfikowana w pierwszej trójce, a cztery lata nauki na Uniwersytecie Drury Ostrowska zwieńczyła fantastycznym finałem 200 jardów stylem klasycznym, w którym wygrała, ustanawiając nowy rekord II Dywizji NCAA! Jest w tej chwili jedyną Polką, która może się pochwalić tego typu osiągnięciem. Mało tego, rekordy ligi w czasie mistrzostw ustanawiała również w sztafetach 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym.

Po powrocie do Polski zdążyła już pokazać się ze świetnej strony na mistrzostwach kraju w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie wywalczyła złoto na 200 m stylem klasycznym i brąz na dystansie o połowę krótszym.

Marcin Tarczyński

Ostatni rok studiów na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley Tarczyński zakończył w najlepszy możliwy sposób, świetnym występem na mistrzostwach NCAA na dystansie 200 jardów stylem motylkowym. W wyścigu finałowym finiszował na trzeciej pozycji i dzięki jego punktom ekipa Dave’a Durdena praktycznie zapewniła sobie kolejny tytuł najlepszej drużyny akademickiej w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej Polak wywalczył również mistrzostwo NCAA w sztafetach 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym, a indywidualnie był dziesiąty na 100 jardów stylem motylkowym i piętnasty na 200 jardów stylem zmiennym. Do Austin udał się jako trzeci zawodnik konferencji Pacific-12.

W Polsce Tarczyński startował tylko na mistrzostwach kraju. W Olsztynie otarł się o podium rywalizacji na 100 m stylem grzbietowym i motylkowym, a w grudniu w Ostrowcu Świętokrzyskim wystartował tylko na 100 m stylem grzbietowym, zdobywając brązowy medal.