Londyn 2016: Sztafeta w finale!

Szymon Gagatek 2016-05-22 12:10

Nasza żeńska sztafeta 4x100 m stylem zmiennym awansowała do finałowej ósemki podczas ostatniej sesji eliminacyjnej mistrzostw Europy, które odbywają się w Londynie. Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Anna Dowgiert i Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk zostały rano sklasyfikowane na szóstej pozycji i wciąż liczą się w walce o Igrzyska w Rio de Janeiro.

Partnerem relacji z mistrzostw Europy w Londynie jest Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.

Polki uzyskały czas 4:05.46, gorszy tylko o trochę ponad sekundę od rekordu kraju, który ustanowiony został na ubiegłorocznych mistrzostwach świata. Po eliminacjach odrobinę klarowniejsza wydaje się być sytuacja naszych reprezentantek w walce o olimpijskie przepustki. By przybliżyć się do wyjazdu do Rio, trzeba będzie spełnić po południu dwa podstawowe warunki: pokonać cały dystans w przynajmniej 4:03.90 oraz wyprzedzić Belgijki i Islandki. Sytuacja w rankingu olimpijskim nie uległa bowiem zmianie podczas dzisiejszego porannego bloku.

Ranking olimpijski 4x100 m stylem zmiennym kobiet:
4:02.30   Finlandia [mistrzostwa świata 2015]
4:02.52   Brazylia [Igrzyska Panamerykańskie 2015]
4:03.44   Czechy [mistrzostwa świata 2015]
4:03.91   Hiszpania [mistrzostwa świata 2015]

Wśród mężczyzn pierwszą pozycję zajęli Włosi: Simone Sabbioni, Fabio Scozzoli, Matteo Rivolta i Luca Leonardi. Czas 3:36.16 pozwolił im o trzy dziesiąte sekundy wyprzedzić Litwinów. Natomiast sześćdziesiąt pięć setnych za reprezentantami Italii znaleźli się Węgrzy.

Na dystansie 400 m stylem dowolnym zaprezentowały się dziś aż cztery Polki. Najlepiej spisała się Paula Żukowska, która uzyskała swój najlepszy czas w życiu w stroju tekstylnym, 4:14.46. Taki rezultat dał jej trzynastą lokatę w gronie czterdziestu zawodniczek. Dwudziesta dziewiąta była Milena Karpisz (4:20.15), dwie pozycje niżej sklasyfikowana została Monika Czerniak (4:22.29), a trzydziestą trzecią pozycję zajęła Paulina Piechota (4:23.41). Z pierwszym wynikiem do finału weszła Martina de Memme z Włoch (4:09.36), a barierę czterech minut i dziesięciu sekund złamały jeszcze rano Mireia Belmonte Garcia (4:09.60) i mistrzyni Europy z Londyni na 800 i 1500 m stylem dowolnym, Boglarka Kapas (4:09.80).

W drugiej indywidualnej konkurencji, która odbyła się w trakcie niedzielnych eliminacji, 400 m stylem zmiennym mężczyzn, najszybszy okazał się David Verraszto z Węgier (4:14.49), wyprzedzając Maxa Litchfielda z Wielkiej Brytanii (4:15.06) i Richarda Nagy'ego ze Słowacji (4:15.79).

Ostatnia sesja finałowa rozpocznie się o godzinie 17:00 polskiego czasu. Finał na dystansie 4x100 m stylem zmiennym kobiet zaplanowano na 18:06. Relację z ostatnich wyścigów europejskiego czempionatu znajdziecie oczywiście na naszym portalu!