Polska

MP 15-latków: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2018-12-14 02:12

Przez najbliższe trzy dni Rawszczyzna będzie miejscem walki o medale mistrzostw Polski 15-latków. Zimowa edycja czempionatu, który odbędzie się w Ostrowcu Świętokrzyskim, będzie okazją do zobaczenia kilku wyróżniających się zawodników, którzy zaczynają odgrywać coraz bardziej znaczące role na krajowym podwórku. Na co warto tym razem zwrócić swoją szczególną uwagę? Sprawdziliśmy to!

Prawie pół tysiąca zawodników

Do rywalizacji w Rawszczyźnie przystąpi aż 469 zawodników z całego kraju, reprezentujących 124 kluby. Największe ekipy wystawią UKP Polonia Warszawa (25 osób) i dwóch przedstawicieli województwa małopolskiego: Unia Oświęcim (22 pływaków) oraz Galicja Kraków (20). Reprezentanci stołecznej Polonii na pewno pojawią się w Ostrowcu Świętokrzyskim ze sporym apetytem na medale. W lipcu na mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej aż 19-krotnie stawali na podium, wygrali także klasyfikację punktową. Wówczas wyróżniającą się postacią całej drużyny była Daria Zielińska, która nie miała sobie równych we wszystkich konkurencjach w stylu motylkowym, a dodatkowo pomogła koleżankom w zwycięstwie na dystansie 4x100 m stylem zmiennym. Teraz spróbuje swoich sił także na 400 m stylem dowolnym, przystępując do rywalizacji z 8. czasem zgłoszenia.

To tylko rozgrzewka?

Dla Zielińskiej, która jest przecież aktualną mistrzynią Polski seniorek na 200 m stylem motylkowym, start w Rawszczyźnie będzie zapewne ostatnim krokiem w kierunku występu na rozpoczynającym się we wtorek krajowym czempionacie w Lublinie. Podobnie jak w przypadku Aleksandry Knop. Zawodniczka UKS 190 Łódź nie będzie jednak wcale traktować tej imprezy ulgowo. Czeka ją pięć trudnych startów indywidualnych: na 50, 400 i 800 m stylem dowolnym, a także 200 i 400 m stylem zmiennym. Oczywiście, w pierwszej z tych konkurencji faworytką nie będzie, ale w pozostałych czterech trudno się spodziewać, by łodzinaka oddała komukolwiek miejsce na najwyższym stopniu podium. 

Chowaniec nie ułatwi zadania

W komplet pięciu złotych medali w konkurencjach indywidualnych w Ostrowcu Świętokrzystkim celować będzie Paweł Uryniuk. Gdyby zawodnik G-8 Bielany Warszawa dokonał tej sztuki, powtórzyłby swoje osiągnięcie z letnich mistrzostw w Olsztynie i Oświęcimiu. Swoich sił spróbuje na wszystkich dystansach w stylu motylkowym oraz na 100 i 200 m stylem zmiennym. Skompletowanie zwycięstw we wszystkich tych wyścigach może być jednak dla niego wyjątkowo trudnym zadaniem. Świetnie rozwinął się bowiem talent Mateusza Chowańca z Wodnika Siemianowice Śląskie, który do tych zawodów przystąpi z najlepszymi czasami zgłoszeń na 50 i 100 metrów delfinem. Ich konfrontacja w tych konkurencjach w piątek i sobotę może się okazać jedną z ciekawszych w trakcie całych zawodów.

Zacięta walka dziewcząt

Wyjątkowe emocje może budzić walka o medale na krótkich dystansach wśród dziewcząt. Stawka na szczytach list zgłoszeń jest dość wyrównana, a o końcowych rozstrzygnięciach będą decydować zapewne najdrobniejsze szczegóły. Przykładowo, niezwykle ciekawe może być starcie Martyny Jabłońskiej z Marią Murawską czy Martyną Frąckiewicz na 50 m stylem motylkowym. Ich rekordy życiowe różnią się nieznacznie i naprawdę trudno jest wskazać faworytkę. Podobnie jest ze zmaganiami żabkarek, których czołówka jest bardzo szeroka i raczej nie można się spodziewać jednej dominatorki we wszystkich trzech konkurencjach. 

Zapraszamy na transmisję

Mistrzostwa Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim zapowiadają się bardzo ciekawie. Nie zabraknie zawodniczek mających już na swoim koncie sukcesy wśród seniorek, nie powinniśmy też narzekać na brak interesujących i zaciętych wyścigów w wielu konkurencjach, w których kwestia podziału medali jest jak najbardziej otwarta. Tym bardziej cieszy, że organizatorzy postanowili zadbać o transmisję z tego wydarzenia. Już teraz zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube'ie, gdzie od piątku do niedzieli znajdziecie bezpośrednią relację z Rawszczyzny. Przypominamy też, że oprócz zmagań 15-latków, będziecie mogli śledzić również walkę o medale w olsztyńskiej Aquasferze, gdzie zmierzą się zawodnicy z rocznika 2004.