Singapur 2015: Pierwszy polski finał!

Szymon Gagatek 2015-08-26 13:56

Mamy pierwszy polski finał mistrzostw świata w Singapurze! Michał Chudy w świetnym stylu wszedł do najlepszej ósemki na dystansie 100 m stylem motylkowym podczas drugiego dnia zmagań na czempionacie globu! Zawodnik Wodnika Rawicz w półfinałach tej konkurencji poprawił swój rekord życiowy i zajął piątą pozycję. Pozostali reprezentanci naszego kraju nie zdołali przebrnąć kwalifikacji.

W 2010 roku na tym samym obiekcie, na którym aktualnie odbywają się mistrzostwa świata, pływacy walczyli o medale na pierwszych w historii Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich. W finale rywalizacji na 100 m stylem motylkowym wystartował wtedy Marcin Cieślak, uzyskując czas 53.78 s i zajmując czwartą pozycję. O zaledwie jedną setną sekundy szybszy od niego był wtedy Velimir Stjepanovic i to on stanął na najniższym stopniu podium.

Niemal dokładnie pięć lat później w OCBC Aquatic Centre w tej samej konkurencji z dobrej strony pokazał się kolejny nasz reprezentant. Michał Chudy w półfinale juniorskiego czempionatu globu pokonał dwie długości basenu w 53.38 s i poprawił swój rekord życiowy o dwanaście setnych sekundy. Taki rezultat dał mu piąte miejsce i pewny awans do jutrzejszego wyścigu medalowego. Szybsi od Polaka byli jedynie czterej zawodnicy, którzy zdołali złamać barierę pięćdziesięciu trzech sekund: Daniil Pakhomov z Rosji (52.40 s), Vinicius Lanza z Brazylii (52.81 s), Ryan Hoffer z USA (52.89 s) i Alberto Lozano z Hiszpanii (52.99 s).

Wynik pływaka Wodnika Rawicz jest gorszy tylko o trzydzieści osiem setnych sekundy od rekordu Polski 18-latków, który w 2009 roku zostału ustanowiony przez wspomnianego wcześniej Cieślaka. Do zawodnika Warszawianki wciąż należy również najlepszy juniorski czas na 100 m stylem motylkowym uzyskany w stroju tekstylnym (53.17 s z 2010 roku). We wtorek w tej samej konkurencji na pływalni w Singapurze zaprezentował się również Damian Chrzanowski, który w kwalifikacjach również poprawił swój rekord życiowy (55.11 s), jednak wystarczyło to jedynie do zajęcia dwudziestego pierwszego miejsca.

Dwudzieste drugie miejsce na 800 m stylem dowolnym zajęła dziś Paulina Piechota. Jedna z dwóch Polek, które udały się do Azji, wystartowała w ostatniej z wolniejszych serii i zanotowała rezultat 8:55.61. Reprezentantkę UKS 190 Łódź czekają jeszcze w Singapurze staty na dystansach 400 i 1500 m stylem dowolnym. Z kolei do finałowej rywalizacji chłopców na 200 m stylem zmiennym nie przedostali się dwaj nasi reprezentanci: Karol Zbutowicz (2:05.05 i 20. lokata) oraz Patryk Adamczyk, który został sklasyfikowany o osiem pozycji niżej od zawodnika Kormorana Olsztyn, ale poprawił swój rekord życiowy (2:07.94).