Świat

Gotowi do walki! Czas na mistrzostwa Europy

Szymon Gagatek 2021-05-17 00:35

Wiele miesięcy wyczekiwania na wielką międzynarodową imprezę pływacką dobiega właśnie końca. Już w poniedziałek ruszają mistrzostwa Europy, które dla wielu polskich zawodników będą kolejną szansą na walkę o olimpijskie kwalifikacje. Do Budapesztu udała się liczna, 36-osobowa reprezentacja, w której nie zabrakło debiutantów, weteranów i kandydatów do wysokich lokat.

Na zawodach tej rangi wśród seniorów zadebiutuje na Węgrzech 5 osób: Paulina Peda, Jan Kozakiewicz, Ksawery Masiuk, Jakub Majerski i Krzysztof Chmielewski. Dwaj ostatni podejdą do rywalizacji ze spokojniejszymi głowami, mając już na swoim koncie olimpijskie minima. Spore nadzieje będziemy wiązać ze startem Majerskiego. Zawodnik AZS AWF Katowice na mistrzostwach Polski był jeszcze w mocnym treningu i to właśnie czempionat Starego Kontynentu ma być prawdziwym sprawdzianem jego formy. W trakcie najbliższego tygodnia zobaczymy go na 100 i 200 m stylem motylkowym. Na krótszym dystansie legitymuje się 8. czasem zgłoszenia i będzie jednym z kandydatów do występu w finale, w którym w roli faworyta wystąpi zapewne faworyt gospodarzy Kristof Milak.

Najwyżej na listach zgłoszeń plasuje się Paweł Juraszek. Nasz sprinter ma 4. wynik na 50 m stylem dowolnym. Przed nim znaleźli się tylko Benjamin Proud, Kristian Gkolomeev i Florent Manaudou. Wysoko, bo na 6. lokatach, są z kolei grzbieciści na dystansie 200 metrów: Laura Bernat i Radosław Kawęcki. W czołówce mamy również Jana Kozakiewicza na 50 m stylem klasycznym, Michała Poprawę na 200 m stylem motylkowym oraz Katarzynę Wasick na 50 m stylem dowolnym. Kasia to kolejna pływaczka, na którą będziemy zwracać szczególną uwagę. Jako jedyna spośród kadrowiczów była nieobecna na mistrzostwach Polski. Szykowała formę za oceanem i jej dyspozycja do poniedziałkowego startu w zmaganiach sprinterek pozostanie wielką niewiadomą.

Dużym wydarzeniem zawodów w Budapeszcie będzie też bez wątpienia powrót na wielką międzynarodową imprezę Pawła Korzeniowskiego. Ostatni raz wśród pływackich gwiazd zaprezentował się pięć lat temu na igrzyskach w Rio de Janeiro. Teraz powrócił, by walczyć o kolejny występ na olimpijskiej pływalni, a w trakcie najbliższych dni zobaczymy go w akcji na 50 i 100 m stylem motylkowym oraz w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym.

Z niecierpliwością będziemy wyczekiwać również ostatniego dnia mistrzostw, gdy w wodzie zobaczymy sztafety 4x100 m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn. Nasza reprezentacja powalczy o jak najlepsze czasy, które mogą zapewnić Polsce kolejne kwalifikacje na igrzyska w Tokio. 

Rywalizacja rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do końca tygodnia. Eliminacje w Dunaj Arenie będą się rozpoczynać o 10:00, a finały o 18:00. Transmisja będzie dostępna na stronie LEN, pod tym linkiem. Udostępniamy Wam też szczegółowy harmonogram startów Polaków w pliku pdf.