Świat

Glasgow 2018: Starty Polaków - dzień 7.

Szymon Gagatek 2018-08-08 20:30

Podczas ostatniego poranka mistrzostw Europy w Glasgow rozegrane zostaną tylko cztery konkurencje. Najpierw panowie zmierzą się na dystansie 400 m stylem zmiennym, później panie staną na starcie 400 m stylem dowolnym, a sesję eliminacyjną zwieńczą kwalifikacje sztafet 4x100 m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn. Polaków nie zabraknie!

Sesję poranną w wykonaniu Biało-czerwonych zainauguruje Dawid Szwedzki. Nasz reprezentant zmierzy się z rywalami w swojej koronnej konkurencji 400 m stylem zmiennym. Po niezłym występie na o połowę krótszym dystansie (w eliminacjach zbliżył się do rekordu życiowego i awansował do półfinałów), na pewno ma ochotę na więcej. Awans do najlepszej ósemki będzie wyjątkowo trudnym zadaniem, ale atak na kolejną życiówkę na pewno znacznie by je ułatwił. Podopieczny Piotra Albińskiego popłynie w pierwszej rozstawionej serii, a jego najgroźniejszymi rywalami będą Brytyjczycy: Max Litchfield i Mark Szaranek, Niemcy: Johanes Hintze i Jacob Heidtmann oraz Węgry: Gergely Gyurta i Balazs Hollo.

Następnie na starcie zaprezenują się nasze zawodniczki pływające 400 m stylem dowolnym. Już w pierwszym wyścigu popłynie Daniela Georges, która w Glasgow ustanowiła już dwa nowe rekordy życiowe, a jej dyspozycja daje nadzieję, że uda się poprawić również trzeci. Do wody wskoczą również 18-letnia Aleksandra Polańska i o 3 lata młodsza Aleksandra Knop. Piętnastolatka z Łodzi będzie miała okazję stanąć na słupku startowym w serii rozstawionej, wraz z Boglarką Kapas czy też wschodzącą gwiazdą światowego pływania długodystansowego Ajną Kesely.

Z wielkim zainteresowaniem będziemy także śledzić poczynania naszych sztafet 4x100 m stylem zmiennym, które na rok przed rywalizacją o olimpijskie kwalifikacje na pewno będą chciały znaleźć się w wyścigach finałowych mistrzostw Europy. Jako pierwsi do walki ruszą panowie. W ich przypadku trenerzy do porannego wyścigu wystawią zapewne Kacpra Stokowskiego, Marcina Stolarskiego, Michała Chudego i Kacpra Majchrzaka, oszczędzjąc Konrada Czerniaka, który ma przed sobą niezwykle ważny indywidualny finał na 100 m stylem motylkowym. Po chwili w wodzie zobaczymy także panie, które już rano wystąpią w najmocniejszym zestawieniu z Alicją Tchórz w stylu grzbietowym, Weroniką Hallmann w żabce, Anną Dowgiert w delfinie i Katarzyną Wasick w stylu dowolnym.

Starty Polaków 9.08 – sesja eliminacyjna (10:00)
10:00 – 400 m stylem zmiennym mężczyzn
Dawid Szwedzki (seria 3/4, tor 8.)

10:24 – 400 m stylem dowolnym kobiet
Daniela Georges (seria 1/4, tor 3.)
Aleksandra Polańska (seria 2/4, tor 8.)
Aleksandra Knop (seria 3/4, tor 0.)

10:47 – 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn
Polska (seria 3/3, tor 2.)

11:07 – 4x100 m stylem zmiennym kobiet
Polska (seria 2/2, tor 4.)