Plebiscyt

Bohaterowie 2014 - Najlepszy zawodnik na wodach otwartych

Szymon Gagatek 2015-01-19 21:33

To już dziewiąta kategoria w plebiscycie „Bohaterowie 2014”. Zmagania długodystansowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, w ostatnich miesiącach doczekaliśmy się udanej drugiej edycji mistrzostw Polski, kolejnej odsłony BCT Gdynia Marathon, a nawet startu aż czwórki naszych reprezentantów na seniorskich mistrzostwach Europy. Czas więc przenieść się na wody otwarte, by wybrać najlepszego zawodnika ubiegłego roku w naszym kraju!

Głosowanie (ankieta na końcu tekstu) będzie trwać do 23 stycznia. Natomiast już w środę ogłosimy zawodniczki nominowane do nagrody najlepszej na wodach otwartych! Będzie to już dziesiąta kategoria w naszym tegorocznym plebiscycie.

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Oto zawodnicy nominowani do tytułu Bohatera 2014 roku w kategorii „Najlepszy zawodnik na wodach otwartych”:

Krzysztof Pielowski

Zawodnik AZS UWM Olsztyn już po raz drugi w karierze wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych na dystansie 10 km. Po raz kolejny pojawił się też na zawodach BCT Gdynia Marathon, tym razem by spróbować swoich sił w wyścigu z Helu do Gdyni. Zajął w nim drugie miejsce w kategorii Open, będąc najszybszym mężczyzną, który odważył się na pokonanie niemal dwudziestokilometrowej trasy! Wystartował też w zawodach Pucharu Europy na Balatonie, gdzie został sklasyfikowany na dziewiętnastej pozycji.

Mateusz Sawrymowicz

W tym roku pływak MKP Szczecin zadebiutował w zawodach Pucharu Świata FINA na wodach otwartych, zajmując w Cancun dziewiętnastą lokatę. Później przyszły udane starty na Kajmanach i zwycięstwa w wyścigach na jedną milę i 10 km. Sawrymowicz świetnie spisał się też w bardzo ważnych zawodach Pucharu Europy na Balatonie, przegrywając na Węgrzech jedynie z reprezentantem gospodarzy, Gergely’m Gyurtą. Tym samym bez problemów wywalczył sobie kwalifikację na Mistrzostwa Europy w Berlinie, gdzie uplasował się na dwudziestym trzecim miejscu na olimpijskim dystansie 10 km, był też członkiem polskiej sztafety 3x5 km, która ukończyła rywalizację na dziewiątej lokacie.

Jan Urbaniak

Reprezentant Polski na tegorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu w pływaniu długodystansowym, na których zajął trzydzieste pierwsze miejsce w wyścigu indywidualnym na 10 km i dziewiątą pozycję w sztafecie. Do Berlina pojechał dzięki jedenastej lokacie w zawodach Pucharu Europy na węgierskim Balatonie. Zawodnik Warty Poznań wygrał też 47. edycję tradycyjnych zawodów „Wpław przez Kiekrz” oraz triumfował w dwóch pierwszych wyścigach tegorocznego cyklu Grand Prix Wielkopolski, a na mistrzostwach Polski w Kryspinowie, po fantastycznej walce na finiszu, pokonał Krzysztofa Pielowskiego i wywalczył swój pierwszy seniorski złoty medal krajowego czempionatu na dystansie 10 km. W zawodach BCT Gdynia Marathon wystartował na dystansie 2950m, zajmując ostatecznie drugie miejsce.