Swim Open: Polskie srebro i brąz!

Joanna Kwatera 2018-04-07 22:32

Dwa medale zdobyli polscy pływacy trzeciego dnia rozgrywanych w Sztokholmie zawodów Malsten Swim Open. Kolejny brązowy krążek dorzuciła do swojej kolekcji Alicja Tchórz, a stopień wyżej rywalizację ukończył Kacper Majchrzak. O podium otarli się także inni nasi reprezentanci.

Zawodnik Warty Poznań w konkurencji 100m stylem dowolnym zrehabilitował się dziś za wczorajszy nie do końca udany występ na dystansie dwa razy dłuższym, dopływając do mety na drugiej lokacie i był jednym z zaledwie czterech zawodników, którzy złamali w tym wyścigu granicę pięćdziesięciu sekund. Polak uzyskał czas 49.33 i musiał uznać wyższość tylko wicemistrza olimpijskiego z Rio Pietera Timmersa (48.87). Ósmy w finale B był Bartosz Piszczorowicz (50.90). W finale C wystąpili jeszcze dwaj nasi rodacy. Jakub Książek zajął w nim piątą lokatę (51.28), a Jakub Kraska siódmą (51.43).

O tym, że kobiety lubią brąz przekonuje z całą pewnością na zawodach w Sztokholmie Alicja Tchórz. Trzeci krążek tego koloru zawisł na jej szyi w sobotę po rywalizacji na 200m stylem zmiennym. Podopieczna Grzegorz Widanki przepłynęła dystans tak szybko, że niemal otarła się o rekord życiowy, do którego zabrakło jej czterdzieści dwie setne sekundy. Polka zaczęła wyścig bardzo mocno, prowadząc po pierwszych stu metrach. Później spadła na czwartą pozycję i dzięki dobremu finiszowi w stylu dowolnym wpadła na metę trzecia tuż przed zwyciężczynią eliminacji Jenną Laukkanen. Medal dał jej czas 2:15.62. Zmagania zmiennistek zwyciężyła Turczynka Victoria Zeynep Gunes (2:13.72) przed Brytyjką Beth Aitchison.

Kolejny raz tuż za podium uplasował się tym razem w konkurencji 100m stylem grzbietowym Tomasz Polewka. Polak uzyskał wynik 55.07. Aby dziś zdobyć medal trzeba było pływać poniżej granicy pięćdziesięciu pięciu sekund, a najszybszym grzbiecistą w Sztokholmie okazał się Grigory Tarasevich. Rosjanin pokonał dystans w 54.24. Drugi z naszych reprezentantów Kacper Stokowski ukończył rywalizację na szóstej lokacie. Mistrz świata juniorów z Netanji dopłynął do mety z rezultatem 55.32. W finale B zwyciężył Radosław Kawęcki (56.21).

Na piątym miejscu w konkurencji 400m stylem zmiennym uplasował się Marcel Wągrowski. Pomimo ambitnej walki nie udało mu się wdrapać na podium, a czas jaki uzyskał to 4:23.70. Najlepszy w tej rywalizacji okazał się Brytyjczyk Fraser Minnican (4:17.15). Lokatę niżej z rezultatem 2:18.03 zmagania na 200m stylem grzbietowym zakończyła Julia Koluch.

W jednym z najciekawszych wyścigów dnia na pływalni w Sztokholmie znakomitą formę zaprezentowała znów Sarah Sjoestroem. Szwedzka rekordzistka świata na dystansie sprinterskim stylem dowolnym zanotowała najbardziej wartościowy rezultat dnia, uzyskując wynik 24.08, który pozwolił jej wskoczyć na drugie miejsce w tegorocznym rankingu światowym. Drugą, która złamała dziś granicę dwudziestu pięciu sekund była rewelacyjnie dysponowana w tych zawodach Mimosa Jallow. Pływaczka z Finlandii dość, ze poprawiła swój rekord życiowy o pół sekundy to ustanowiła też najlepszy wynik w historii fińskiego pływania w tej konkurencji - 24.90. W finale B ścigały się dwie polskie zawodniczki Kornelia Fiedkiewicz, która dotknęła ściany finiszowej trzecia, płynąc niewiele słabiej od rekordu życiowego (25.94) i Anna Dowgiert, która ukończyła rywalizację w tym wyścigu na piątej lokacie (26.08).