Świat

Glasgow 2018: Czas na finały - dzień 4.

Szymon Gagatek 2018-08-06 14:15

Za nami już trzy sesje finałowe mistrzostw Europy w pływaniu na długim basenie w Glasgow. Po 16 zakończonych konkurencjach na prowadzeniu w klasyfikacji medalowej znajdują się Rosjanie, ale mocno naciskają ich Brytyjczycy i Włosi. My skupiamy się jednak przede wszystkim na Polakach. Jak poradzą sobie nasi zawodnicy w poniedziałkowe popołudnie?

W Tollcross International Swimming Centre zobaczymy dziś trzech Biało-czerwonych w wyścigach indywidualnych oraz sztafetę mieszaną 4x100 m stylem zmiennym. Jako pierwsi do zmagań o finał 200 m stylem dowolnym ruszą Jan Świtkowski i Kacper Majchrzak. Świtkowski świetnie poradził sobie w eliminacjach, plasując się na 4. pozycji i trzeba go rozpatrywać jako realnego kandydata do miejsca w ósemce. Trudniejsze zadanie czeka Majchrzaka, który rano był wyraźnie wolniejszy od swoich najlepszych rezultatów nawet z tego sezonu. Wicemistrz Uniwersjady i 6. zawodnik poprzednich mistrzostw Europy na pewno nie podda się jednak bez walki i spróbuje powtórzyć sukces sprzed dwóch lat. Być może pomocna okaże się w tym wyjątkowo silna stawka drugiego półfinału, na czele z Danasem Rapsysem, Jamesem Guy'em i płynącym obok Majchrzaka Duncanem Scottem.

Po kraulistach do wody wskoczy Konrad Czerniak. Podopieczny Michała Szymańskiego w eliminacjach na 50 m stylem motylkowym pokazał się z dobrej strony i dał sygnał, że stać go na najwyższe lokaty. Rekrodzista Polski popłynie w pierwszym półfinale, w którym będzie miał obok siebie mocnego Brytyjczyka, Benjamina Prouda. Oby ich rywalizacja okazała się tylko przedsmakiem jutrzejszego wyścigu medalowego.

Na zakończenie dnia doczekamy się jeszcze jedynego dziś finału z udziałem naszych reprezentantów. W sztafecie mieszanej 4x100 m stylem zmiennym Polacy finiszowali rano na 6. lokacie. Gdyby zdołali to osiągnięcie powtórzyć i dodatkowo poprawić czas z eliminacji, będziemy mogli mówić o dobrym prognostyku przed kwalifikacjami olimpijskimi, które czekają nas na przyszłorocznych mistrzostwach świata w Gwangju.  

Dodatkowo w poniedziałek czeka nas pięć finałów indywidualnych. Panie zmierzą się na 200 m stylem dowolnym i motylkowym, a panowie na 100 m stylem grzbietowym, 200 m stylem klasycznym i 200 m stylem zmiennym. Początek zmagań już o 18:00 polskiego czasu, transmisja w TVP Sport i na kanale Eurosport 1!

Starty Polaków 6.08 – sesja finałowa (18:00)
18:21 – 200 m stylem dowolnym mężczyzn - półfinały
   Jan Świtkowski (1. półfinał, tor 5.)
   Kacper Majchrzak (2. półfinał, tor 8.)

18:41 – 50 m stylem motylkowym mężczyzn - półfinały
   Konrad Czerniak (1. półfinał, tor 3.)

19:22 – 4x100 m stylem zmiennym mix - FINAŁ
   Polska (tor 7)