MEJ 2016: Kolejny krok postawiony

Szymon Gagatek 2016-07-07 21:15

Dwa kroki zostały już wykonane, pozostał ten ostatni - najtrudniejszy, ale zarazem najprzyjemniejszy. W trakcie drugiego dnia mistrzostw Europy juniorów w węgierskim Hodmezovasarhely Damian Chrzanowski awansował do finału rywalizacji na dystansie 200 m stylem motylkowym. Popołudniowe półfinały zakończył na drugim miejscu, płynąc minimalnie wolniej niż w eliminacjach.

200 m stylem motylkowym chłopców

Chrzanowski w walce o finał popłynął minimalnie wolniej niż rano. Pokonanie czterech długości basenu zajęło mu tym razem dokładnie 1:58.38. W bezpośrednim pojedynku z Athanasiosem Kynigakisem z Grecji przegrał o dziewięć setnych sekundy i uplasował się na drugim miejscu w końcowym zestawieniu. Obaj delfiniści na przestrzeni lat mierzyli się już ze sobą kilkakrotnie i lepszym bilansem legitymuje się póki co Polak. Zawodnik MZOS Płock na międzynarodowych zawodach wyżej klasyfikowany był do tej pory trzykrotnie (podczas wielomeczów w Limassol, Netanji i Sofii), przy dwóch lepszych wynikach Greka (na Igrzyskach Europejskich i mistrzostwach świata juniorów). Miejmy nadzieję, że jutro ta statystyka wciąż będzie korzystna dla naszego reprezentanta.

Wysoki poziom czwartkowych eliminacji utrzymał się także w półfinałach. Bariera minuty i pięćdziesięciu dziewięciu sekund nie była żadą przeszkodą aż dla sześciu pływaków. Starcie o medale zapowiada się więc bardzo ciekawie. Początek wyścigu w piątek około 17:44.

Wyniki półfinałów:
1. Athanasios-Charalabos Kynigakis (Grecja)   1:58.29
2. Damian Chrzanowski   1:58.38 -> FINAŁ
3. Dmitrij Popow (Rosja)   1:58.55

100 m stylem dowolnym chłopców

Z dalszą rywalizacją na dystansie 100 m stylem dowolnym pożegnał się natomiast Jakub Kraska. Urodzony w 2000 roku zawodnik Piątki Konstantynów Łódzki ponownie wyśrubował swój rekord życiowy, uzyskując wynik 50.64 s. Dało mu to czternaste miejsce w niezwykle mocnej stawce półfinalistów. Aż pięciu pływaków już dziś po południu popłynęło poniżej pięćdziesięciu sekund. Najszybszym z nich okazał się srebrny medalista ubiegłorocznych Igrzysk Europejskich, Alessandro Miressi (49.41 s). W pierwszej trójce znaleźli się też pozostali osiemnastolatkowie, którzy dwanaście miesięcy temu wystartowali w wyścigu finałowym w Baku: Serhiej Szewcow z Ukrainy i Andrej Barna z Serbii. Tuż za nimi sklasyfikowany został natomiast niezwykle utalentowany, młodzy od nich o dwa lata Chorwat Karlo Noah Paut (49.77 s) - jedyny zawodnik z rocznika 2000 w najlepszej ósemce.

1. Alessandro Miressi (Włochy)   49.41
2. Serhiej Szewcow (Ukraina)   49.74
3. Andrej Barna (Serbia)   49.75
...14. Jakub Kraska   50.64 [rekord życiowy]

200 m stylem zmiennym chłopców

Chwilę po udanym występie Miressiego, najwyższą lokatę w półfinałach 200 m stylem zmiennym wywalczył jego rodak, Lorenzo Glessi. Cztery długości basenu pokonał w 2:01.55, o trzydzieści trzy sekundy szybciej od Joe Litchfielda z Wielkiej Brytanii. Barierę dwóch minut i dwóch sekund złamał jeszcze pierwszy w eliminacjach Daniel Sos z Węgier (2:01.96). Tuż za reprezentantem gospodarzy znalazł się jego rodak, Marton Barta, który zanotował czas 2:02.21. To właśnie ta czwórka powinna pomiędzy sobą rozstrzygnąć kwestię miejsc na podium w jutrzejszym finale.

1. Lorenzo Glessi (Włochy)   2:01.55
2. Joe Litchfield (Wielka Brytania)   2:01.88
3. Daniel Sos (Węgry)   2:01.96

200 m stylem klasycznym dziewcząt

Dobrą passę reprezentantów Italii w półfinałach podtrzymała Giulia Verona. Dystans 200 metrów stylem klasycznym siedemnastolatka pokonała w bardzo dobrym tempie (2:27.25) i wyraźnie wyprzedziła dwie Brytyjki: Emmę Cain i Laylę Black. Pod nieobecność najlepszej przed rokiem i dwa lata temu Marii Astaszkiny, która w ogóle nie pojawiła się w Hodmezovasarhely, wicemistrzyni Igrzysk Europejskich wydaje się być najpoważniejszą kandydatką do zajęcia miejsca na najwyższym stopniu podium. Co ciekawe, w walce o medale zabraknie nie tylko Astaszkiny, ale także jakiejkolwiek innej rosyjskiej żabkarki. To pierwszy taki przypadek w tej konkurencji na mistrzostwach Europy juniorów od... 2005 roku!