Buenos Aires 2018: Pewny awans Hallmann

Szymon Gagatek 2018-10-09 16:35

Weronika Hallmann nie miała większych problemów z wywalczeniem kwalifikacji do półfinałów 100 m stylem klasycznym podczas trzeciego dnia rywalizacji w Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires. Osiemnastoletnia reprezentantka Polski została sklasyfikowana na 9. miejscu i wieczorem powalczy o przepustkę do wyścigu medalowego.

Nasza żabkarka przepłynęła rano dwie długości basenu w 1:10.47, realizując najważniejsze zadanie - awans do kolejnej fazy olimpijskich zmagań w Centro Aquatico. Szybszych od niej było tylko osiem pływaczek. Pięć złamało barierę minuty i 10 sekund, a najszybsza była Anastazja Makarowa z Rosji (1:08.80). Tuż za nią finiszowała mistrzyni świata juniorek, Mona McSharry z Irlandii (1:09.24). Problemy ze znalezieniem się w czołówce miała za to młodzieżowa mistrzyni igrzysk w Buenos Aires na o połowę krótszym dystansie, Agne Seleikaite z Litwy, która ukończyła eliminacje dopiero na 15. miejscu.

Poza najlepszą szesnastką rywalizację zakończyły natomiast obie nasze sprinterki startujące na dystansie 50 m stylem motylkowym. Kornelia Fiedkiewicz pokonała jedną długość basenu w 27.98 i uplasowała się na 20. pozycji. Do awansu do półfinału zabrakło jej czternastu setych sekundy. Pięć lokat niżej znalazła się Karolina Jurczyk (28.25). Eliminacje wygrala mistrzyni Europy juniorek, Anastasija Szkurdai z Białorusi. Piętnastolatka zanotowała wynik 26.56, wyprzedzając Lin Xintong z Chin oraz Mayukę Yamamoto z Japonii (obie 26.84).

W pozostałych konkurencjach Polaków już zabrakło. Prawdziwą deklasacją zakończyły się eliminacje 50 m stylem grzbietowym mężczyzn. Kliment Kolesnikow nie dał swoim rywalom najmniejszych szans, wyprzedzając drugiego w klasyfikacji Wanga Guanbina z Chin o ponad sekundę! Rekordzista świata uzyskał czas 24.74, chcąc od razu zniechęcić pozostałych zawodników do walki o złoto. W kolejnej sprinterskiej konkurencji, 50 m stylem dowolnym, 1. miejsce zajął niespodziewanie Egipcjanin Abdelrahman Sameh (22.60), a na 200 m stylem grzbietowym pań awans do finału z najlepszym rezultatem zanotowała Rhyan White z USA (2:12.21). Natomiast po wolniejszych seriach na dystansie 800 m stylem dowolnym kobiet na prowadzeniu znajduje się Ching Hwee Gan z Singapuru (8:44.69).

Poranną sesję zakończył repasaż o ostatnie wolne miejsce w dzisiejszym finale 100 m stylem motylkowym mężczyzn. Rywalem między innymi naszego Jakuba Majerskiego będzie Noe Ponti ze Szwajcarii, który pokonał Denysa Kesila z Ukrainy (53.13 - 53.42).