ME 2021: Wasick i Masiuk z rekordami Polski!

Szymon Gagatek 2021-05-17 13:36

W trakcie pierwszej sesji eliminacyjnej mistrzostw Europy Katarzyna Wasick poprawiła własny rekord Polski na 50 m stylem dowolnym i dała wyraźny sygnał, że znajduje się w Budapeszcie w świetnej dyspozycji. Do półfinałów zakwalifikowali się też Paulina Peda, Tomasz Polewka i Ksawery Masiuk, który zanotował najlepszy czas w historii polskiego pływania wśród 17- i 18-latków na sprinterskim dystansie stylem grzbietowym.

400 m stylem zmiennym kobiet

Mistrzostwa Europy zaczęły się bardzo dobrze dla gospodarzy. Już w pierwszej konkurencji aż cztery węgierskie pływaczki znalazły się w pierwszej piątce eliminacji. Ze względu na regulamin do finału mogły jednak wejść tylko dwie najszybsze. O medale powalczą zatem Katinka Hosszu, która wygrała poranne zmagania (4:37.42) i Viktoria Mihalyvari, która była druga (4:38.07). Osiemnastolatka po raz pierwszy w swoim życiu złamała barierę 4:40, wyprzedzając reprezentacyjne koleżanki: Boglarkę Kapas (3. miejsce; 4:40.03) i Zsuzsannę Jakabos (5.; 4:40.50). Pomiędzy Kapas i Jakabos uplasowała się Aimee Willmott z Wielkiej Brytanii (4:40.19), a na 6. pozycji sklasyfikowana została wicemistrzyni Starego Kontynentu z 2018 roku, Włoszka Ilaria Cusinato (4:40.82).

400 m stylem dowolnym mężczyzn

Niewiele zabrakło, a już chwilę po rozpoczęciu eliminacji bylibyśmy świadkami pierwszej sporej niespodzianki. Dopiero 7. lokatę na 400 m stylem dowolnym zajął rano Danas Rapsys. Czwarty zawodnik mistrzostw świata w Gwangju uzyskał czas 3:48.05. Z najlepszym rezultatem do finału wszedł 19-letni Antonio Djakovic ze Szwajcarii. Mistrz Europy juniorów z 2019 roku dopłynął do mety w 3:47.23 i wyprzedził Henrika Christiansena z Norwegii (3:47.51). Trzeci był reprezentant Italii, Gabriele Detti (3:47.56).

50 m stylem dowolnym kobiet

Na pierwsze polskie starty czekaliśmy do rywalizacji sprinterek, ale okazało się, że było warto uzbroić się w cierpliwość. Formą błysnęła Katarzyna Wasick, która jedną długość basenu pokonała w 24.51, ustanawiając nowy rekord Polski. Dało jej to 4. wynik eliminacji, ex aequo z Femke Heemskerk, i pewny awans do półfinałów. Przed naszą zawodniczką znalazły się tylko Ranomi Kromowidjojo (24.24), Pernille Blume (24.42) i Maria Kamieniewa (24.47). Na 29. miejscu udział w tej konkurencji zakończyła Kornelia Fiedkiewicz, a 54. była Laura Bernat, która wyrównała swój rekord życiowy z mistrzostw Polski.

50 m stylem grzbietowym mężczyzn

Rewelacyjny debiut na mistrzostwach Europy w zmaganiach sprinterów w stylu grzbietowym zaliczył Ksawery Masiuk. Siedemnastolatek z Tarnowca podszedł do rywalizacji z bardziej doświadczonymi pływakami bez najmniejszych kompleksów i zajął trzecie miejsce w swojej serii rozstawionej, przegrywając tylko z rekordzistą świata Klimentem Kolesnikowem oraz Apostolosem Christou z Grecji. Czas 25.05, który jest nowym rekordem Polski 17- i 18-latków, dał mu w ostatecznym rozrachunku 8. lokatę. To oznacza, że po południu zobaczymy go ponownie w półfinałach - podobnie jak Tomasza Polewkę, który był 14. (25.23). Poza szesnastką znalazł się natomiast Kacper Stokowski (20. miejsce).

100 m stylem motylkowym kobiet

Dobrą polską passę podtrzymała Paulina Peda. Zawodniczka AZS AWF Katowice poprawiła rekord życiowy na dystansie 100 m stylem motylkowym, płynąc o dziewięć setnych sekundy szybciej niż na mistrzostwach kraju. Rezultat 58.90 uplasował ją na 10. pozycji. Klaudia Naziębło i Paulina Nogaj musiały się niestety pożegnać z dalszymi startami w tej konkurencji. Naziębło była 27., a Nogaj znalazła się 10 pozycji za nią. Rano trzy zawodniczki finiszowały z wynikami poniżej 58 sekund. Pod nieobecność kontuzjowanej Sary Sjoestroem najlepsza okazała się inna Szwedka, Louise Hansson (57.06), wyprzedzając Marie Wattel z Francji (57.69) i Arinę Surkową z Rosji (57.89).

100 m stylem klasycznym mężczyzn

W rywalizacji żabkarzy zobaczyliśmy dwóch biało-czerwonych: Jana Kozakiewicza i Jana Kałusowskiego. Lepiej poradził sobie mistrz kraju. Kozakiewicz otarł się o rekord Polski, pokonując dwie długości basenu w 1:00.38. Do wejścia do półfinałów zabrakło mu zaledwie szesnastu setnych sekundy. Kałusowski znalazł się w piątej dziesiątce, notując wynik 1:01.90. Nie zawiedli faworyci. Adam Peaty wygrał eliminacje (58.26) przed Ilją Szymanowiczem (58.46) i Nicolo Martinenghim (58.88).

4x100 m stylem dowolnym kobiet

Tylko 39 setnych sekundy wolniej od rekordu Polski popłynęły nasze zawodniczki w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym, ale to nie wystarczyło, by wywalczyć awans do wyścigu finałowego. Aleksandra Polańska (56.02), Kornelia Fiedkiewicz (55.14), Dominika Kossakowska (55.51) i Alicja Tchórz (54.61) uzyskały łączny czas 3:41.28, który dał im 9. miejsce. Ósme w klasyfikacji Węgierki były szybsze o dokładnie 0.66. Najlepiej rano poradziły sobie Holenderki, pokonując Dunki i Brytyjki.

4x100 m stylem dowolnym mężczyzn

Nieoczekiwanie poza czołówką znalazła się także męska sztafeta, która rano popłynęła w składzie bez chociażby Jakuba Kraski, który według planu miał wzmocnić naszą ekipę po południu. Konrad Czerniak (49.20), Bartosz Piszczorowicz (48.88), Kacper Stokowski (49.16) i Kacper Majchrzak (48.78) zanotowali rezultat 3:16.12 i znaleźli się na 10. pozycji. Do finału zabrakło im jeszcze mniej niż paniom (tylko 52 setnych sekundy). Z przodu stawki znaleźli się Włosi (3:12.85), Serbowie (3:13.91) i Brytyjczycy (3:14.29).

800 m stylem dowolnym kobiet

Wyścigi na 800 m stylem dowolnym pań, kończące pierwszą sesję eliminacyjną mistrzostw Europy, wygrała faworytka, Simona Quadarella. Włoszka jako jedyna złamała barierę 8:30 (8:26.73), wyprzedzając swoją rodaczkę Martinę Caramignoli (8:31.83). Trzecia była Hiszpanka Jimena Perez (8:33.34), a jedyna Polka, Klaudia Tarasiewicz, została sklasyfikowana na 19. lokacie.