Plebiscyt

Bohaterowie 2017 - Progres Roku

Szymon Gagatek 2018-01-26 20:00

"Progres Roku" to kategoria, która od samego początku istnienia naszego plebiscytu jest przeznaczona dla zawodników, którzy ukończyli już wiek juniorski, ale dzięki swojej ciężkiej pracy wciąż się rozwijają i zbliżają do światowej czołówki. W ostatnich dwunastu miesiącach w polskim pływaniu takich osób nie brakowało. Przekonajcie się, która z nich wygrała nasze głosowanie!

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2017 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop.

Progres Roku: Michał Chudy - 47 pkt

Na zwycięstwie Chudego bez wątpienia zaważyła fantastyczna końcówka roku w jego wykonaniu. Podopieczny Michała Szymańskiego dostał szansę wyjazdu na mistrzostwa Europy w Kopenhadze i w swoim debiucie na międzynarodowej arenie wśród seniorów zaprezentował się nadspodziewanie dobrze. Notując świetne czasy zameldował się w finałach 100 m stylem zmiennym (7. miejsce) i 50 m stylem motylkowym (8.). Był też 4. w sztafecie 4x50 m stylem zmiennym. Na krajowym podwórku zdobył 3 medale mistrzostw Polski.

2. miejsce: Krzysztof Tokarski - 32 pkt

Drugie miejsce zajął kolejny zawodnik, który okazał się być objawieniem sezonu zimowego. Krzysztof Tokarski wraca do świetnej formy, co zasygnalizował w Kopenhadze, awansując do półfinałów 50 m stylem klasycznym. Na mistrzostwach Europy pomógł też polskiej sztafecie 4x50m stylem zmiennym zająć 4. lokatę. Autor najlepszego rezultatu w historii polskiego pływania w strojach tekstylnych na 50 m stylem klasycznym, mistrz Polski w tej konkurencji na krótkim basenie.

3. miejsce: Paulina Piechota - 26 pkt

Na trzeciej pozycji znalazła się młoda zawodniczka UKS 190 Łódź, która wciąż czyni spore postępy na długich dystansach. Paulina Piechota w 2017 roku zdobyła kwalifikację na mistrzostwa świata w Budapeszcie i zadebiutowała na tak wielkiej imprezie na 800 m stylem dowolnym. Aż pięć razy stawała na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski. Trzy razy cieszyła się ze złota w Łodzi, bijąc przy okazji rekord Polski na 1500 m stylem dowolnym na krótkim basenie.

=============================================

Osoby tworzące kapitułę miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w walce o tytuł Bohatera pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

Zawodnik Roku: Wojciech Wojdak
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Michał Chudy
Junior Roku: (27 stycznia)
Juniorka Roku: (28 stycznia)
Trener Roku: (29 stycznia)
Najlepszy Polak w NCAA: (30 stycznia)
Najlepszy Polak na wodach otwartych: (31 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (1 lutego)
Trener Roku zawodników niepełnosprawnych: (2 lutego)