Świtkowski i Zaborowski najlepsi w Vichy!

Szymon Gagatek 2015-07-05 11:48

W trakcie trwającego weekendu liczna reprezentacja Polski bierze udział w dziewiątej edycji Open de France w podparyskim Vichy. Podczas pierwszego dnia zawodów rewelacyjnie spisali się Jan Świtkowski i Filip Zaborowski, którzy zwyciężyli w swoich konkurencjach, odpowiednio 200 m stylem motylkowym i 400 m stylem dowolnym, uzyskując bardzo dobre wyniki.

Świtkowski ponownie był klasą dla siebie w rywalizacji delfinistów. Po niesamowitym występie na mistrzostwach Polski, tym razem zawodnik Skarpy Lublin zostawił daleko w tyle swoich rywali we Francji. Nasz reprezentant uzyskał czas 1:56.55, na ostatniej długości basenu o ponad sekundę wyprzedzając Markusa Gierkego z Niemiec - prowadzącego przez większość wyścigu i jedynego, który starał się dotrzymać Polakowi kroku.

Z kolei Zaborowski na dystansie 400 m stylem dowolnym zanotował czas 3:51.72, również po kolei mijając rywali dopiero na finiszowych pięćdziesięciu metrach. Jeszcze na ostatnim nawrocie był trzeci, a tempa dotrzymywał mu Wojciech Wojdak, któty ostatecznie zakończył rywalizację na piątym miejscu (3:52.96). Warto zauważyć, że obaj nasi pływacy wyprzedzili w dzisiejszym finale między innymi ubiegłorocznego mistrza Europy w tej konkurencji z długiego basenu i mistrza świata z krótkiego, Serba Velimira Stjepanovica. Z kolei walka w finale B przebiegła pod dyktando Kacpra Klicha, który ostatecznie został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji (3:56.85).

Srebrny medal na 100 m stylem dowolnym wywalczył Paweł Korzeniowski. Oświęcimianin uzyskał w finale czas 49.21 s i przegrał jedynie z Mehdy'm Metellą z Francji. Szybciej w swojej karierze podopieczny Roberta Białeckiego pływał w tej konkurencji jedynie na tegorocznych mistrzostwach Polski. Siódmy w finale B (podobnie jak na 50 m stylem motylkowym) był Kacper Majchrzak (50.99 s), a pozostali reprezentanci naszego kraju odpadli w kwalifikacjach: Jan Hołub został sklasyfikowany na 28. pozycji (51.78 s), 31. był Marcin Cieślak (52.04 s), 35. Michał Domagała (52.34 s), a 54. Kacper Klich (54.26 s).

Medale dla Polski wywalczyły również Anna Dowgiert i Alicja Tchórz, które były trzecie w wyścigach sprinterskich, odpowiednio stylem dowolnym i grzbietowym. Zawodniczka Śląska Wrocław dystans 50 metrów kraulem pokonała w 25.51 s, natomiast reprezentantka Juvenii jedną długość basenu na plecach przepłynęła w 28.66 s. W obu tych konkurencjach na czwartej lokacie rywalizację kończyła Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (25.52 s i 28.76 s).

Dowgiert wysoko uplasowała się również w finale 100 m stylem motylkowym, kończąc zmagania tuż za podium, z czasem 1:00.14. Z kolei Tchórz była piąta na 200 m stylem grzbietowym (2:13.12). Dobrze w stylu klasycznym spisywał się Marcin Stolarski, który uplasował się na jedenastej pozycji na 50 metrów i był ósmy na czterokrotnie dłuższym dystansie. W sesji popołudniowej zaprezentował się również Tomasz Polewka, wygrywając rywalizację o dziewiąte miejsce na 100 m stylem grzbietowym (55.96 s)