Lublin 2016: Naskręt chce do Rio!

Szymon Gagatek 2016-03-13 23:31

Pływalnia w Lublinie po raz kolejny okazała się niezwykle szczęśliwa dla Agaty Naskręt. Grzbiecistka z Bydgoszczy w niedzielne popołudnie, podczas ostatniego dnia mistrzostw Polski 17- i 18-latków, zwyciężyła na dystansie 100 metrów, notując przy okazji jeden z najlepszych wyników w historii naszego kraju w tej konkurencji na krótkim basenie!

O niespodziance w wyścigu finałowym nie mogło być mowy. Naskręt nie dała swoim rywalkom szans na wyrównaną walkę o złoto, wyprzedzając je o ponad trzy sekundy. Największe wrażenie zrobił jednak jej czas. Cztery długości basenu pokonała w 58.67 s, a więc o zaledwie dwadzieścia cztery setne sekundy wolniej od rezultatu Alicji Tchórz z 2009 roku, który jeszcze cztery miesiące temu figurował w tabelach jako rekord Polski seniorów! Żadna Polka, poza pływaczką Juvenii Wrocław, nie przepłynęła nigdy tego dystansu szybciej! Srebro zdobyła Paulina Peda (1:01.71), a brąz Zuzanna Duda (1:01.96).

Najlepsze Polki na 100 m stylem grzbietowym:
57.17   Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław)   3.12.2015
58.67   Agata Naskręt (Astoria Bydgoszcz)   13.03.2016
58.75   Klaudia Naziębło (Juvenia Wrocław)   2.12.2010
59.06   Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS UŁ PŁ Łódź)   17.11.2013
59.19   Ludwika Szynal (Skarpa Lublin)   18.12.2015

Kilkadziesiąt minut później reprezentantka Astorii mogła się cieszyć z kolejnego medalu - w konkurencji, w której nie występowała od 2014 roku. W finale 100 m stylem zmiennym, który przebiegał pod dyktando zawodniczek z Bydgoszczy, zajęła drugą pozycję (1:03.30), przegrywając jedynie z Julią Gus (1:02.74). Podium uzupełniła Natalia Fryckowska, pływająca aktualnie w barwach MKP Szczecin (1:03.64).

Naskręt ponownie mogła być wyjątkowo zadowolona ze swoich startów w Aqua Lublin. W grudniu wywalczyła na tym obiekcie trzy brązowe krążki krajowego czempionatu seniorów, teraz całkowicie zdominowała juniorską rywalizację w stylu grzbietowym, kończąc każdy finał z rezultatem wartym więcej niż 800 pkt FINA. Po raz pierwszy w życiu zdobyła też w trakcie jednych mistrzostw aż sześć medali w konkurencjach indywidualnych, a osiągniętymi sukcesami dała wyraźny sygnał, że nie zamierza przejść obojętnie obok rywalizacji z Alicją Tchórz, Ludwiką Szynal czy Klaudią Naziębło o miejsca w samolocie do Rio de Janeiro.

Bardzo dobrym wynikiem na 800 m stylem dowolnym popisała się Paulina Piechota. Siedemnastoletnia zawodniczka UKS 190 Łódź, szykująca się do startu na mistrzostwach Europy w Londynie, podtrzymała passę zwycięstw w rywalizacji dziewcząt na najdłuższym dystansie rozgrywanym podczas rocznikowego czempionatu. Siódme w życiu złoto w tej konkurencji dał jej rezultat 8:35.99. Na drugim miejscu znalazła się Dominika Janiszewska z AZS AWF Warszawa (8:40.56). Obie zamieniły się miejscami we wcześniejszym finale 200 m stylem motylkowym. Pływaczka stołecznego klubu zanotowała czas 2:14.49 i wyprzedziła pabianiczankę o czterdzieści trzy setne sekundy.

Podobnie jak podczas pierwszego dnia mistrzostw, w niedzielę z dwóch złotych medali cieszyły się zawodniczki GIM 92 Ursynów Warszawa. Klaudia Jankowska triumfowała na 100 m stylem dowolnym (55.79 s), wyprzedzając Paulinę Nogaj z Wodnika Radom (56.15 s) i Patrycję Rzońcę ze Śląska Wrocław (56.40 s), natomiast Justyna Kasperuk na tym samym dystansie stylem klasycznym okazała się lepsza od Angeliki Wikieł z AZS UWM Olsztyn (1:09.51), płynąc od niej o sześć dziesiątych sekundy szybciej. Na najniższym stopniu podium w rywalizacji żabkarek stanęła z kolei Wiktoria Samuła, reprezentująca lubelski AZS UMCS (1:09.90).

Na zakończenie czempionatu pływaczki z Ursynowa dołożyły jeszcze do swojej pokaźnej kolekcji po brązowym krążku za sztafetowy występ na dystansie 4x100 m stylem zmiennym. Zwyciężyły dziewczęta ze Śląska Wrocław, Zuzanna Duda, Agata Czuk, Julia Szkarłat i Patrycja Rzońca, które wyraźnie pokonały MKP Szczecin (4:11.12 - 4:15.74).

800 m st. dowolnym: Paulina Piechota (UKS 190 Łódź)   8:35.99
4x100 m st. zmiennym: Śląsk Wrocław (Zuzanna Duda, Agata Czuk, Julia Szkarłat, Patrycja Rzońca)   4:11.12