Gwangju 2015: Kolejny finał Burskiej, Wypych też walczy dalej!

Szymon Gagatek 2015-07-09 03:52

To był kolejny udany dla Polaków poranek na pływalni Uniwersytetu Nambu w Gwangju. W kwalifikacjach 800 m stylem dowolnym szóste miejsce zajęła Justyna Burska, która dzięki temu awansowała już do drugiego uniwersjadowego finału, natomiast Filip Wypych uplasował się na jedenastej pozycji na 50 m stylem dowolnym i po południu powalczy o miejsce w czołowej ósemce tej konkurencji!

Zawodniczka Piątki Konstantynów Łódzki po raz kolejny popisowo rozłożyła siły. Po pierwszych stu metrach swojego wyścigu kwalifikacyjnego była ostatnia, po dwustu znajdowała się na siódmej pozycji, a już na półmetku przesunęła się w górę o kolejne dwie lokaty. Ostatecznie finiszowała jako trzecia, z drugim wynikiem w swoim życiu w tej konkurencji (8:45.08)! Burska lepiej radziła sobie tylko podczas tegorocznego krajowego czempionatu w Szczecinie, kiedy zdobyła tytuł mistrzyni Polski. W ostatecznym rozrachunku dzisiejszy rezultat dał jej szóstą pozycję i spokojny awans do piątkowego finału. Szybsze od Polki były tylko dwie Włoszki: Martina Caramignoli (8:35.54) i Martina de Memme (8:38.39), Australijka Kiah Melverton (8:42.17) oraz dwie Amerykanki: Kathryn Campbell (8:43.71) i Lindsay Vrooman (8:44.93).

Specjalnych problemów z awansem do najlepszej szesnastki nie miał na szczęście Filip Wypych, chociaż sporo zabrakło mu do jego najlepszego tegorocznego rezultatu w tej konkurencji. Reprezentant AZS UŁ Łódź w kwalifikacjach 50 m stylem dowolnym uzyskał jedenasty czas (22.90 s). Do półfinałów z pierwszym wynikiem dostał się Seth Stubblefield z USA (22.41 s).

Bardzo dobrze dziś rano spisywały się rosyjskie sprinterki. Na 50 m stylem klasycznym Natalia Ivaneeva z Rosji odnotowała najlepszy czas kwalifikacji (30.88 s) i wyprzedziła o trzy setne sekundy Mariię Liver z Ukrainy. Na trzecim miejscu w tej konkurencji znalazła się złota medalistka Uniwersjady na dwukrotnie dłuższym dystansie, Mina Matsushima z Japonii (27.00 s).

Kilkadziesiąt minut później młodzieżowa mistrzyni olimpijska z Nankinu, Rozaliya Nasretdinova, pokazała swoim rywalkom, chcącym walczyć z nią o medale na 50m stylem dowolnym, że powoli zaczyna się już przebijać do czołówki poważnej seniorskiej rywalizacji. Rosjanka wygrała dzisiejsze kwalifikacje z rezultatem 25.28 s. Nasretdinova, tak jak Ivaneeva, rano uplasowała się tuż przed reprezentantką Ukrainy. Drugie miejsce wśród kraulistek zajęła bowiem Darya Stepanyuk (25.33 s). Z kolei na 200 m stylem motylkowym zdecydowanie najszybsze okazały się Hali Flickinger z USA, która cztery długości basenu pokonała w 2:10.21 i Włoszka Stefania Pirozzi, która straciła do Amerykanki tylko jedną setną sekundy.

W czwartek w nocy polskiego czasu odbyła się również rywalizacja sztafet mężczyzn o osiem miejsc w finale na dystansie 4x200 m stylem dowolnym. Walka była bardziej wyrównana, niż można było przypuszczać przed jej rozpoczęciem. Zwyciężyli faworyzowani Amerykanie (7:19.83), ale ich przewaga nad Japończykami wyniosła jednak tylko trzydzieści trzy setne sekundy. Z kolei siedemdziesiąt pięć setnych do reprezentantów USA stracili Francuzi.