MP 16-latków: Pięć krążków G-8, ale to Śląsk Wrocław jest na czele

Dagmara Macner 2018-07-13 22:40

Pływalnia „Rawszczyzna” jeszcze przez dwa dni będzie gościć 16-letnich pływaków naszego kraju. Za nami pierwszy dzień zmagań; znamy już dwunastu nowych Mistrzów Polski oraz najlepsze drużyny sztafetowe w konkurencji 4x200 m stylem dowolnym. Jak zwykle nie brakowało walki „ramię w ramię”, emocjonujących końcówek wyścigów jak i zaskakujących zwycięstw.

Obrony mistrzowskiego tytułu nie było

Brak obrońcy ubiegłorocznego tytułu Mistrza Polski, Filipa Orlicza, na starcie konkurencji 50 m stylem dowolnym dał szansę innym zawodnikom na sięgnięcie po złoty medal. Najszybszy w eliminacjach był Bruno Kaźmierczak (24.09), który również w finale nie znalazł swojego pogromcy i sięgnął po złoty krążek, jako jedyny z całej stawki łamiąc barierę 24 sekund (23.93). Zawodnik UKS GOS Raszyn finiszował przed Krzysztofem Radziszewskim (24.15) i Adamem Szczerbą (24.55). Tytułu nie obronił również Mikołaj Kozieł na dystansie 100 metrów stylem motylkowym. Eliminacje na tym dystansie były niezwykle wyrównane. Zawodnik Unii Oświęcim znalazł się na 13 miejscu i popołudniu wystartował w finale B tej konkurencji. Nowym Mistrzem Polski został Kamil Sieradzki (57.10) z Wodnika Siemianowice Śląskie. Za jego plecami dopłynęli Jarosław Kryś (57.26) i Wiktor Purtak (57.78). Również finale pań 100 m motylkiem obrończyni tytułu musiała przełknąć smak porażki. Zuzanna Trambowicz, która triumfowała przez rokiem, dziś zmagania zakończyła na drugim miejscu z rezultatem 1:02.80. Złoto wywalczyła zawodniczka Gryfu Dębica, Joanna Świątek (1:02.61), a medal brązowy Zofia Raszczuk (1.03.52).

Jackowski po raz pierwszy

Wiadomo już, że Tomasz Jackowski w sprincie kraulem nie stanął na podium, (zajął 5 miejsce) ale wciąż stoi przed szansą zdobycia czterech kraulowych złotych medali bowiem pierwszego dnia sięgnął indywidualnie po złoto na 200 m stylem dowolnym. Pływak Śląska Wrocław najszybciej pokonał cztery długości pływalni (1:55.40) i to przy jego nazwisku na tablicy wyników pokazała się „jedynka”. Niecałą sekundę za nim, do mety dopłynął Hubert Bruzdewicz (1.56.30), który okazał się lepszy od Piotr Waliszewskiego o zaledwie siedem setnych sekundy (1:56.37).

Herasimowicz najszybsza w swoim roczniku

Siódma zawodniczka Mistrzostw Polski Seniorów na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym, Zuzanna Herasimowicz obroniła tytuł wywalczony przed rokiem i ze sporą przewagą na mecie wywalczyła medal najcenniejszego koloru. Zawodniczka Dwójki Morena Gdańsk, w Ostrowcu popłynęła lepiej niż w Łodzi (2:17.15) i by móc cieszyć się z życiówki zabrakło zaledwie 67 setnych sekundy. Srebrny medal z wody „wyłowiła” Emilia Mozołowska (2:21.09), a brąz Magdalena Modrzejewska (2:21.72).

Kramer i Wilczewska bronią złota z Lublina

Aleksandra Kramer podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Polski Juniorów w Lublinie była najszybsza w sprincie stylem klasycznym. Po dwunastu miesiącach, tym razem w Ostrowcu Świętokrzyskim również nie miała sobie równych. Jako jedyna w finale przepłynęła jedną długość pływalni popularną „żabką” w czasie poniżej 33 sekund (32.86) i uzyskała na mecie ponad półtorej sekundy przewagi nad drugą Kaliną Dobosz (34.39) i trzecią Aleksandrą Banaczkowską (34.48). Również Aleksandra Wilczewska, triumfatorka dystansu 400 m stylem zmiennym mogła cieszyć się z obrony zeszłorocznego tytułu. Najbardziej wszechstronny dystans pokonała w czasie 5:02.37. Druga do mety dopłynęła Maria Kuchta (5:03.60), a trzecia Zuzanna Sobiak (5:07.42).

Systematycznie „w górę”

Łukasz Górka z Sikretu Gliwice, przed rokiem na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym zajął miejsce na najniższym stopniu podium. Wtedy musiał uznać wyższość Macieja Rabana i Franciszka Bliźniewskiego. W tym roku na pływalni „Rawszczyzna” już w eliminacjach pokazał, że jest szybki. Finał nie pozostawił rywalom złudzeń. Górka triumfował z rezultatem 2:06.19, przed Bliźniewskim (2:07.53) i Patrykiem Rożenkiem (2:08.85).

Dystans 400 metrów stylem zmiennym wyłonił nowego Mistrza Polski z grona tych, którzy przed rokiem byli tuż za podium. Mikołaj Synowiec był przed rokiem czwarty, a Adrian Jaśkiewicz piąty. Dziś, na najwyższym stopniu podium stanął Jaśkiewicz (4:38.56), któremu z siedmiosekundowej przewagi po stylu grzbietowym pozostało na mecie niespełna półtorej sekundy. Na drugim miejscu zmagania w finale zakończył Synowiec (4:39.95), który popisał się najszybszą ostatnią „pięćdziesiątką” wśród finalistów (30.62), ale straty z pierwszej części dystansu nie udało mu się odrobić. Na trzecim miejscu, podobnie jak przed rokiem uplasował się Wiktor Rajca (4:41.97).

Minimum z minimum

Eliminacje sprintu stylem klasycznym co prawda wyłoniły najszybszego pływaka poranka, ale różnica na mecie była minimalna. O jedną setną sekundy lepszy okazał się Dawid Wiekiera od Jakuba Mańczaka (30.72 – 30.73). W popołudniowym finale o mistrzowskim tytule również zadecydowała jedna setna. Ponownie „o włos” lepszy okazał się Wiekiera, finiszujący przed Dawidem Bubakiem (30.43 – 30.44). Brąz ze stratą dwóch setnych do drugiego miejsca wywalczył Mańczak (30.46).

Panie zmierzyły się z kraulem

Popołudniowa finałowa sesja pierwszego dnia mistrzostw wyłoniła najlepszą sprinterkę, a chwilę później również najszybszą dziewczynę na 200 metrów w konkurencjach kraulowych. Panie na podium dzieliło zaledwie siedem setnych, a jedną długość pływalni najlepiej pokonała Julia Magierowska (27.14). Tuż za nią aparaturę pomiaru czasu wyłączyła Emilia Kowal (27.19) i Alicja Pakuła (27.21). Dystans 200 metrów stylem dowolnym wygrała Klaudia Skibiak (2.06.10). Srebro podczas ceremonii dekoracji odebrała Katarzyna Szlęk (2:08.21), a brązowy krążek zawisł na szyi Klary Bujak (2:08.83).

Pierwsze sztafety

Ostatnią konkurencją pierwszego dnia Mistrzostw Polski Juniorów 16 – letnich były wyścigi sztafetowe na dystansie 4x200 m stylem dowolnym. Wśród kobiet z czasem 8:43.22 zwyciężyły zawodniczki ze stołecznego klubu G-8 Bielany, płynące w składzie: Klara Bujak, Barbara Serafin, Sandra Mielczarek oraz Alicja Pakuła. Srebrne medale wywalczyły pływaczki UKS 190 Łódź, a brązowe krążki reprezentantki Galicji Kraków. Wśród mężczyzn triumfowali zawodnicy Śląska Wrocław (8:02.20) przed Victorią Racibórz (8:04.29) i Unią Oświęcim (8:05.18). Złota ekipa wystartowała w składzie Kuba Cielecki, Filip Ferenc, Michał Doroba, Tomasz Jackowski.