Polska

OOM 17-18lat: Orlicz i spółka na czele rankingu

Joanna Kwatera 2019-07-21 19:16

Ostatni dzień Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Drzonkowie to również dominacja pływaków G-8 Bielany Warszawa w konkurencjach męskich. Najbardziej wartościowym rezultatem zawodów popisał się dziś Filip Orlicz, który zwyciężył w konkurencji 100m stylem dowolnym. Ekipa ze stolicy została także najlepszym zespołem w klasyfikacji medalowej i punktowej tej imprezy.

Medalowe żniwo G-8 Bielany Warszawa ostatniego dnia mistrzostw rozpoczął udanym wyścigiem Adrian Jaśkiewicz. Uczestnik tegorocznych MEJ w Kazaniu popisał się jeszcze lepszym czasem niż podczas zmagań w stolicy Tatarstanu, doprowadzając swój rekord życiowy do wyniku 2:00.87. Następnie zawodnicy ze stolicy zajęli całe podium na królewskim dystansie w stylu dowolnym, a najszybciej na mecie zameldował się Filip Orlicz, który po raz drugi już zanotował rezultat poniżej pięćdziesięciu sekund i tylko dwie setne sekundy słabszy od swojej życiówki - 49.87, warty aż 832 punkty. Za nim uplasowali się Jan Karolczak i Oskar Jemielita. W kolejnej konkurencji 100m stylem grzbietowym triumfował jeszcze Jakub Mościcki (56.29).

Kolejne złote krążki Mistrzostw Polski Juniorów 17-18lat zgarnęły Kornelia Fiedkiewicz i Laura Pogorzelska. Reprezentantka Juvenii Wrocław wywalczyła już w Drzonkowie swój trzeci tytuł, tym razem na 100m stylem dowolnym, osiągając czas 56.32, choć w końcówce niemal dopadła ją Natalia Lewandowska, która straciła do Fiedkiewicz tylko trzydzieści cztery setne sekundy. Wyrównaną walkę o zwycięstwo stoczyła natomiast w stylu grzbietowym  pływaczka SMS Galicji Kraków, wpadając na ścianę finiszową zaledwie sześć setnych sekundy przed Alicją Ulicką (1:03.67 – 1:03.73).

Każda konkurencja w stylu klasycznym wśród dziewcząt doczekała się swojej bohaterki. Na 200m najlepsza dziś okazała się wicemistrzyni seniorskiego czempionatu z Olsztyna Kinga Paradowska, dla której to również był trzeci złoty krążek na tej imprezie. Zawodniczka Piętnastki Bydgoszcz ukończyła rywalizację z czasem 2:35.00. Wśród żabkarzy natomiast po raz kolejny triumfował Dawid Wiekiera. Na 200m osiągnął ponad ośmiuset punktowy wynik 2:16.04, swój nowy rekord życiowy.

Paradowska popisała się dzisiaj jeszcze jednym rewelacyjnym występem. W kończącej zmagania indywidualne dziewcząt konkurencji 800m stylem dowolnym wydawało się, że to Daria Nita dokończy dzieła, wygrywając po raz czwarty dystans kraulowy. Do sześćsetnego metra nic nie wskazywało na inny scenariusz. Później Krakowiankę dopadły właśnie Paradowska i Karolina Piechota, które wyraźnie przyspieszyły. Płynąca równym tempem reprezentantka Korony Kraków zostawiła sobie jednak siły na finiszowe metry, ale mimo szturmu jaki przypuściła na ostatniej długości nie udało jej się już doścignąć rywalki z Piętnastki Bydgoszcz. Świetny ostatni nawrót podopiecznej trenerów Daniela Grzyba i Roberta Strzałki zapewnił jej przewagę, którą dowiozła do mety wyścigu, wpadając na ścianę dziewięć setnych sekundy przed Nitą (9:02.19 – 9:02.28).

Po serii drugich miejsc w końcu doczekała się w Drzonkowie swojego pierwszego złota. Aleksandra Węgrzynowska rozpoczęła zwycięsko popołudniową sesję finałową, wygrywając wyraźnie w konkurencji 200m stylem motylkowym. Pływaczka WKS Śląsk Wrocław poprawiła o kolejne trzy dziesiąte sekundy swój rekord życiowy z seniorskiego czempionatu w Olsztynie, notując dziś 2:16.20.

Najdłuższy dystans wśród kraulistów padł Łupem Wiktora Grzegorczyka. Tym razem reprezentant MOSu Ełk wyszedł na prowadzenie po już po 300m i z każdą długością basenu tylko oddalał się od rywali, prowadząc samotną walkę z czasem. Na metę wpadł z wynikiem 15:48.65, łamiąc pierwszy raz w karierze granicę szesnastu minut. Płynącego niemal cały wyścig za nim Tomasza Jackowskiemu na ostatnich metrach wyprzedził jeszcze Hubert Bruzdewicz, a na finiszu dzieliła ich różnica sześćdziesięciu czterech setnych sekundy. Obaj również pokonali dystans poniżej szesnastu minut, osiągając odpowiednio 15:59.14 i 15:59.82.

Na zakończenie zmagań w tegorocznej, o jeden dzień dłuższej niż zwykle, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży do boju ruszyły sztafety 4x100m stylem zmiennym. Wśród dziewcząt na czele wyścigu niemal przez cały dystans znajdowały się zawodniczki SMSu Galicji Kraków, ale na odcinku w stylu motylkowym straty niemal całkowicie odrobiła Barbara Mazurkiewicz. Na ostatniej zmianie w stylu dowolnym w ekipie AZS UMCS Lublin wystartowała Zuzanna Rabiniak i skutecznym finiszem wyprzedziła Oksanę Horovą tuż przed metą. Wraz z Julia Łysakowską i Mają Piotrowicz mogła zaraz potem rozpocząć świętowanie sukcesu. Lublinianki osiągnęły czas 4:23.67, a krakowska drużyna przypłynęła cztery dziesiąte sekundy za nimi. Jako trzecie do mety dotarły pływaczki AZS AWF Katowice.

W zmaganiach chłopców G-8 Bielany Warszawa mogły wystawić aż dwie niemal równorzędne sztafety, a najlepsi okazali się Jakub Mościcki, Artur Greber, Adrian Jaśkiewicz i Filip Orlicz, którym do poprawienia rekordu Polski 18-latków zabrakło tylko trzydziestu trzech setnych sekundy. Drugi zespół tego klubu finiszował na trzeciej lokacie. Tym samym stołeczna ekipa przypieczętowała swój sukces w klasyfikacji drużynowej i medalowej tych mistrzostw. Podopieczni trenera Wołkowa wywalczyli w miniony weekend w Drzonkowie aż 25 medali, w tym 12 z najcenniejszego kruszcu i wyprzedzili w tym rankingu zawodników Piętnastki Bydgoszcz oraz WKS Śląsk Wrocław.