Plebiscyt

Bohaterowie 2014 - Zawodniczka Roku

Szymon Gagatek 2015-01-05 17:54

Rywalizacja o tytuł „Zawodnika roku” trwa w najlepsze, a my przechodzimy już do kolejnej kategorii. Dziś rozpoczynamy głosowanie na najlepszą polską pływaczkę ostatnich dwunastu miesięcy. Która z nich zrobiła na Was największe wrażenie?

Głosowanie w tej kategorii (ankieta na końcu tekstu) potrwa do 9 stycznia. A już za dwa dni czekają nas kolejne nominacje. Tym razem przyjdzie Wam oddać swój głos na jednego z zawodników, którzy po ukończeniu wieku juniora wykonali w poprzednim roku największy progres!

Oto panie nominowane w kategorii „Najlepsza zawodniczka”:

Klaudia Naziębło

Kolekcjonowanie medali zawodniczka Juvenii Wrocław rozpoczęła już pod koniec marca, gdy, podobnie jak pozostałe dwie nominowane zawodniczki, wystąpiła na zawodach Danish Open. W Broenshoej stanęła na drugim stopniu podium rywalizacji na 200 m stylem motylkowym, przegrywając jedynie z Alicją Tchórz. Srebrne krążki indywidualnie zdobywała również na mistrzostwach Polski w Olsztynie: na 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem motylkowym. Udało jej się również wywalczyć kwalifikację na czempionat Starego Kontynentu. W Berlinie najlepiej poradziła sobie na 200 m stylem grzbietowym, wchodząc do półfinału i kończąc go na trzynastym miejscu. Po mistrzostwach udała się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła studia na Virginia Polytechnic Institute, niemal natychmiast stając się jedną z najważniejszych zawodniczek ekipy H2Okies. Do kraju wróciła na zimowy czempionat w Ostrowcu Świętokrzyskim, na którym wywalczyła aż osiem medali, w tym pięć w konkurencjach indywidualnych, wygrywając na dystansach 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem motylkowym.

Alicja Tchórz

Zawodniczka 2013 roku w naszym plebiscycie świetne starty notowała już od samego początku sezonu. Podczas Danish Open na najwyższym stopniu podium stawała trzykrotnie: na 200 m stylem motylkowym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym. Niesamowicie udane okazały się dla niej mistrzostwa Polski w Olsztynie, z których wróciła z dziesięcioma medalami w rywalizacji seniorów! Indywidualnie najlepsza była aż pięciokrotnie: na 100 i 200 m stylem grzbietowym, 100 m stylem motylkowym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym. Była jedną z czterech Polek, które znalazły się w kadrze naszego kraju na mistrzostwa Europy w Berlinie, docierając do półfinału 200 m stylem grzbietowym i kończąc zmagania w tej konkurencji na dziewiątym miejscu. Zawodniczka Juvenii reprezentowała nasz kraj również podczas czempionatu globu na krótkim basenie. W Dausze najlepiej poradziła sobie na 200 m stylem zmiennym, gdzie została sklasyfikowana na szesnastej lokacie. Na zakończenie roku zdobyła jeszcze osiem medali zimowych mistrzostw kraju, wygrywając w Ostrowcu Świętokrzyskim na 100 m stylem dowolnym i motylkowym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym.

Aleksandra Urbańczyk - Olejarczyk

Marcowy podbój Danii w wykonaniu zakończył się dla Urbańczyk brązowym medalem Danish Open na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Jeszcze przed mistrzostwami Polski łodzianka zapewniła sobie kolejny triumf w klasyfikacji generalnej Grand Prix Pucharu Polski, a na czerwcowym czempionacie w Olsztynie wywalczyła trzy medale (złote na 50 m stylem dowolnym i grzbietowym oraz srebro na 50 m stylem motylkowym) i kwalifikację na mistrzostwa Europy. W berlińskim welodromie była w półfinałach wszystkich trzech konkurencji sprinterskich, w których wystartowała. Zajęła dziewiąte miejsce na 50 m stylem grzbietowym oraz trzynaste lokaty w stylu dowolnym i motylkowym. Sezon letni zakończyła udanymi startami w Pucharze Świata. Najpierw trzykrotnie stała na drugim stopniu podium w Dausze, a kilka dni później zdobyła dwa brązowe medale w Dubaju. Zima to start na mistrzostwach globu w stolicy Kataru i szóste miejsca na 50 m stylem grzbietowym i motylkowym oraz sześć zwycięstw na krajowym czempionacie (50 m stylem dowolnym, grzbietowym, motylkowym i 100 m stylem zmiennym oraz sztafety mieszane 4x50 m stylem dowolnym i zmiennym).