Świat

Helsinki 2018: Na podbój Finlandii

Szymon Gagatek 2018-07-03 09:41

Już od jutra 31-osobowa kadra młodych polskich pływaków ruszy do walki w 45. Mistrzostwach Europy Juniorów. Zmagania o medale po raz drugi w historii odbędą się w Helsinkach, które są już gotowe do przyjęcia wschodzących gwiazd naszej dyscypliny. Co przyniesie pięciodniowa rywalizacja w Mäkelänrinne Swimming Centre?

Skojarzenia z Helsinkami

Mistrzostwa Europy juniorów odbyły się już w Helsinkach w 2010 roku. Osiem lat temu gwiazdami imprezy byli tacy zawodnicy jak Yannick Agnel z Francji, Silke Lippok z Niemiec, a także Daryna Zewina, Serhij Frołow czy wreszcie Andrij Howorow z Ukrainy. My cieszyliśmy się z pięciu krążków: złota i srebra Marcina Cieślaka, srebra Mateusza Zawady i dwóch brązów Donaty Kilijańskiej. W kadrze biało-czerwonych byli też wówczas między innymi Kacper Majchrzak, Mateusz Wysoczyński i Ludwika Szynal. 

Biało-czerwona armia

Tym razem do stolicy Finlandii wybierze się bardzo liczna reprezentacja Polski. Minima wypełniło aż 31 osób, wśród których mamy kilku zawodników znających już doskonale smak startu na imprezie tej rangi. Po raz trzeci na MEJ pojawią się Jakub Kraska, Dominika Kossakowska i Karolina Jurczyk. Oby ich doświadczenie zaprocentowało niezłymi wynikami. Nasze oczy będą skierowane także na jedną z najmłodszych dziewcząt w polskiej kadrze. Aleksandra Knop z UKS 190 Łódź na słupku startowym stanie w aż czterech konkurencjach indywidualnych: 200 i 400 m stylem dowolnym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym - i to właśnie w ostatniej z tych konkurencji będzie miała największą szansę na bardzo wysoką lokatę. Na liście zgłoszeń figuruje bowiem z drugim czasem. Wysoko rozstawieni będą także Kraska, Jan Kałusowski, Jakub Majerski, Bartłomiej Koziejko, Jurczyk i Kornelia Fiedkiewicz.

Plejada gwiazd

Pomimo kilku naprawdę ważnych imprez w kalendarzu tegorocznego sezonu letniego, w Finlandii powinniśmy zobaczyć wielu znakomitych młodych sportowców, którzy od jakiegoś czasu aspirują do miana gwiazd pływania. Wśród zgłoszonych zawodników znalazł się między innymi Kliment Kolesnikow z Rosji. Czterokrotny mistrz Europy seniorów z krótkiego basenu będzie oczywiście kandydatem do obrony tytułów na 50 i 200 m stylem grzbietowym. Dodatkowo na 100 metrów tym razem też raczej sięgnie po złoto (w tej konkurencji w Netanji szans na potrójną koronę pozbawił go Kacper Stokowski).

Ozdobą mistrzostw powinny być pojedynki Węgra Kristofa Milaka z młodszym o dwa lata reprezentantem Rosji Andriejem Minakowem w stylu motylkowym. Faworytem na najkrótszym dystansie może być szesnastolatek, ale na 100 metrów wicemistrz świata już nie powinien mieć sobie równych. Co ciekawe, obaj staną do walki również na 100 m stylem dowolnym, gdzie ich najgroźniejszym rywalem będzie... Kolesnikow. Mocniej obsadzonej konkurencji mistrzostw w Helsinkach już nie znajdziemy.

Wśród dziewcząt swój trzeci start w czempionacie zaliczy Ajna Kesely. Węgierka ma już na swoim koncie 10 tytułów mistrzyni Europy juniorek, a w Finlandii do kolekcji raczej dołoży kolejne. Swoich sił spróbuje w aż 7 (!) konkurencjach indywidualnych: 200, 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym, 200 m stylem motylkowym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym. Do tego dojdą starty sztafetowe, Kesely będzie więc jedną z najbardziej zapracowanych pływaczek w całych zawodach. Do gwiazd na pewno będzie też można zaliczyć finalistkę mistrzostw Europy na krótkim basenie na 50 m stylem motylkowym Anastazję Szkurdai z Białorusi, a nawet utalentowane Brytyjki: Freyę Anderson czy Emily Large. Ciekawe też w jakiej formie zaprezentują się Niemcy, którzy wracają na MEJ po nieobecności w Netanji. 

Dodatkowe informacje

Sesje eliminacyjne będą się rozpoczynać codziennie o 8:30 (9:30 w Helsinkach), natomiast początek finałów zaplanowano na 16:00 polskiego czasu. Z okazji mistrzostw przygotowaliśmy dla Was również tradycyjnie rozpiskę startów Polaków, którą znajdziecie do pobrania w tym artykule. Transmisję z całego wydarzenia powinniśmy móc śledzić na kanale Europejskiej Federacji Pływackiej na Dailymotion