PŚ: Morozow i Hosszu z głównymi nagrodami!

Szymon Gagatek 2016-10-31 01:28

Dominowali od początku do końca i całkowicie zasłużenie zgarnęli nagrodę główną za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2016. Czeki o wartości stu tysięcy dolarów tuż po zakończeniu ostatnich zawodów tegorocznego cyklu w Hongkongu trafiły do Władimira Morozowa i Katinki Hosszu. Węgierka w niedzielne popołudnie znów triumfowała aż pięciokrotnie.

Żelazna Dama w trakcie weekendu zdobyła zatem łącznie aż dziesięć złotych krążków. Drugiego dnia zawodów triumfowała na 400 m stylem dowolnym (4:05.31), 100 m stylem grzbietowym (56.30), 200 m stylem motylkowym (2:06.09) oraz 100 i 400 m stylem zmiennym (58.21; 4:28.50). Łącznie w trakcie całego cyklu uzbierała niesamowitą liczbę 1197 punktów i z ogromną przewagą zwyciężyła w klasyfikacji generalnej po raz piąty w swojej karierze.

Zwyciężczynią zawodów w Hongkongu została jednak nie Hosszu, a Alia Atkinson. Jamajska żabkarka najbardziej wartościowy wynik uzyskała już w sobotę na 100 m stylem klasycznym, ale w niedzielę również była najlepsza. Na o połowę krótszym dystansie zanotowała czas 29.20 (959 pkt FINA). Dobrze na 200 metrów żabką poradziła sobie z kolei Julija Jefimowa. Rosjanka osiem długości basenu przepłynęła w 2:16.49 (958 pkt) i ustanowiła nowy rekord kraju.

W rywalizacji mężczyzn padły tylko cztery wyniki warte więcej niż 900 punktów FINA. Najbardziej imponującym popisał się Mychajło Romanczuk. Ukrainiec w ostatnich tygodniach osiąga znakomite wyniki na 1500 m stylem dowolnym i tym razem było podobnie. Cały dystans pokonał w 14:18.53, a więc o trzy sekundy wolniej od swojego rekordu życiowego, który jest jednocześnie najlepszym czasem w historii Pucharu Świata (14:15.49). Dobrze poradzili sobie również Chad le Clos w finale 100 m stylem motylkowym (49.52), Dayia Seto na 200 m stylem zmiennym (1:53.09) oraz Felipe Lima na 100 m stylem klasycznym (57.32).

Dwa złote krążki do swojej kolekcji dołożył Władimir Morozow. Rosjanin triumfował na 50 m stylem dowolnym (21.16) oraz w sztafecie mieszanej 4x50 m stylem dowolnym. Ostatecznie przypieczętował tym samym swój pierwszy w karierze triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W punktowym zestawieniu ze stratą stu dwudziestu czterech punktów za nim uplasował się Chad le Clos, a trzecie miejsce zajął Daiya Seto. Japończykowi w znalezieniu się w czołówce nie przeszkodził nawet fakt, że zabrakło go na starcie pierwszych trzech zawodów tegorocznego cyklu: w Chartres, Berlinie i Moskwie.