Tarczyński wygrywa finał B po dyskwalifikacji Cieślaka

Szymon Gagatek 2016-04-11 08:32

Marcin Cieślak i Marcin Tarczyński zmierzyli się ze sobą w walce o zwycięstwo w finale B na dystansie 200 m stylem zmiennym podczas ostatniego dnia kanadyjskich kwalifikacji olimpijskich w Toronto. Szybszy okazał się podopieczny Gregga Troy'a, ale po wyjściu z wody został zdyskwalifikowany. Ostatecznie na jedenastym miejscu znalazł się zatem drugi z Biało-czerwonych.

W eliminacjach wyżej znalazł się Tarczyński, trenujący na co dzień w Berkeley pod okiem Davida Durdena. Zanotował czas 2:03.99 i został sklasyfikowany na piątej pozycji. Trzy lokaty za nim uplasował się Cieślak (2:04.57). Regulamin zawodów nie pozwolił naszym rodakom na start w wyścigu medalowym (finał A był zarezerwowany tylko i wyłącznie dla Kanadyjczyków), zostali więc rozstawieni na czwartym i piątym torze w walce o jedenastą pozycję. Z bezpośredniego starcia górą wyszedł Cieślak, cztery długości basenu pokonując w 2:02.20. Byłby to najlepszy w tym roku wynik w naszym kraju, gdyby nie fakt, że po zakończeniu zmagań szósty zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw świata w Kazaniu został zdyskwalifikowany. Zwycięstwo trafiło więc w ręce Tarczyńskiego, który jednak nie był w stanie popłynąć szybciej niż rano (2:04.20).

W niedzielę do olimpijskiej kadry Kraju Klonowego Liścia dołączyła Hilary Caldwell. Brązowa medalistka mistrzostw świata w Barcelonie i mistrzyni ubiegłorocznych Igrzysk Panamerykańskich zwyciężyła w swojej koronnej konkurencji, 200 m stylem grzbietowym, notując rezultat 2:07.96. Lepiej w ostatnich miesiącach prezentowały się jedynie Australijki, Madison Wilson (2:07.18) i Emily Seebohm (2:07.74) oraz Katinka Hosszu z Węgier (2:07.36). Tuż za Caldwell w wyścigu finałowym finiszowała Dominique Bouchard. Cztery długości basenu pokonała w 2:08.52. Ten wynik daje jej szóste miejsce w zestawieniu najszybszych zawodniczek globu w aktualnym sezonie.

Na dystansie 50 m stylem dowolnym kobiet najlepiej spisała się Chantal van Landegham, która uzyskała ósmy w tym roku czas na świecie (24.63 s) i nie miała problemów z wypełnieniem olimpijskiego minimum. Do rekordu życiowego zabrakło jej jednak ponad dwóch dziesiątych sekundy.

Wywalczone wcześniej przepustki na igrzyska na 100 i 200 m stylem dowolnym, a także 100 m stylem motylkowym, spowodowały, że z rywalizacji sprinterek wycofała się Penny Oleksiak. Piętnastolatkę w Rio czekają również występy we wszystkich konkurencjach sztafetowych, nie chciała więc zbytnio przeciążać swojego kalendarza sierpniowych startów, na czym skorzystała dziś Michelle Williams. Dwudziestopięcioletniej Kanadyjce drugą lokatę w wyścigu medalowym dał rezultat 25.10 s. Takie osiągnięcie pozwoli jej na zaprezentowanie się w tej konkurencji w Brazylii.

Wśród mężczyzn sprinterski finał na swoją korzyść rozstrzygnął Yuri Kisil, który zrewanżował się Santo Condorelliemu za porażkę na dwukrotnie dłuższym dystansie. Bardziej utytułowanego i o rok starszego kolegę z reprezentacji dwudziestolatek wyprzedził o dokładnie dwie dziesiąte sekundy (22.23 s - 22.25 s). Z kolei na 200 m stylem zmiennym zwyciężył Luke Reilly (2:00.71), a na 1500 m stylem dowolnym szans na wyrównaną walkę nie dał swoim rywalom Ryan Cochrane (15:00.75).

Na zakończenie zawodów sztafeta Kanadyjczyków na dystansie 4x100 m stylem zmiennym spróbowała jeszcze poprawić swój wynik z Igrzysk Panamerykańskich, który daje im w tym momencie pozycję lidera rankingu, który wyłoni cztery dodatkowe drużyny z kwalifikacją olimpijską. Javier Acevedo, Jason Block, Santo Condorelli i Yuri Kisil popłynęli szybko (3:34.55), ale do ubiegłorocznego osiągnięcia zabrakło im piętnastu setnych sekundy.