Polska

MP 16-latków: Unia Oświęcim najlepszą drużyną

Dagmara Macner 2018-07-15 19:32

Ostatni dzień Letnich Mistrzostw Polski 16-latków już za nami. W ciągu trzech dni zawodów na pływalni „Rawszczyzna” byliśmy świadkami kilku bardzo zaciętych pojedynków. Z czterema indywidualnymi złotymi medalami z Ostrowca Świętokrzyskiego wyjedzie Tomasz Jackowski. a tylko jeden złoty krążek mniej ma na swoim koncie Aleksandra Kramer.

Podwójnie złota niedziela

Tomasz Jackowski rozpoczął sesję finałową trzeciego dnia krajowego czempionatu od zwycięstwa w „królewskiej setce”. Zawodnik Śląska Wrocław pokonał dwie długości pływalni kraulem w czasie 52.55, pokonując Patryka Jańczuka i Bruna Kaźmierczaka (odpowiednio 53.27 i 53.62). W ostatniej indywidualnej konkurencji zawodów, 1500 metrów stylem dowolnym, również nie miał sobie równych, chociaż przez większą część dystansu „kroku” dotrzymywał mu Hubert Bruzdewicz. Ostatnie trzysta metrów to jednak długi finisz Jackowskiego zakończony prawie sześciosekundową przewagą nad pływakiem z Kormorana Olsztyn (16:09.11 – 16:15.03). Brązowym medalistą na tym dystansie został Kacper Lik (16:29.96).

16-letnia „królowa żabki”

Trzeci złoty krążek w konkurencjach rozgrywanych stylem klasycznym podczas tegorocznych Mistrzostw Polski do swojej kolekcji „dorzuciła” Aleksandra Kramer. Reprezentantka TP Zielona Góra w niedzielnym finale popłynęła dokładnie sekundę szybciej niż wynosił jej dotychczasowy rekord życiowy – 1:11.70. Na drugim miejscu wyścig finałowy zakończyła Aleksandra Banaczkowska, a dwanaście setnych sekundy za nią do mety dopłynęła trzecia zawodniczka, Kalina Dobosz (1:14.51 –1:14.63).

Dawid Wiekiera podczas pierwszego dnia zawodów zwyciężył w sprincie „żabką”, dopływając do mety jedną setną sekundy szybciej niż Dawid Bubak. W ostatnim dniu juniorskich Mistrzostw Polski, ponownie był najszybszy, wygrywając „gołym okiem” „setkę żabką”. Dwie długości stylem klasycznym pokonał w czasie 1:05.25, finiszując przed Bubakiem i Jakubem Mańczakiem (ex aequo drugie miejsce z rezultatem 1:06.21).

Samotnie do mety

Nie miała sobie równych w dzisiejszym finale dwustu metrów stylem motylkowym zawodniczka SP 36 Bydgoszcz, Zuzanna Trambowicz. Cztery długości pływalni pokonała zdecydowanie najszybciej z całej stawki finalistek, uzyskując swój drugi wynik w karierze – 2:16.16. Srebrna medalistka, Tatiana Dąbrowska straciła do zwyciężczyni ponad pięć sekund (2:21.50). Trzecie miejsce w tym wyścigu zajęła Agata Miciak (2:23.15).

Adrian Jaśkiewicz, potrzebował niespełna dwóch minut i pięciu sekund, aby wywalczyć trzeci w karierze, a drugi na długiej pływalni tytuł Mistrza kraju na dystansie 200 m stylem motylkowym (2:04.71). Za nim do mety dopłynęli Piotr Zdziebło (2:06.51) i Wiktor Purtak (2:07.06).

Do złota i srebra kolejny złoty krążek

W finale 100 metrów stylem grzbietowym czterech zawodników popłynęło poniżej jednej minuty, a zdecydowanie najszybszy okazał się Krzysztof Radziszewski (57.28). Zawodnik G-8 Bielany Warszawa dorzucił tym samym do swojego dorobku trzeci krążek, a drugi zloty wywalczony podczas tych mistrzostw (w sobotę zwyciężył na 50 m stylem grzbietowym). Drugi czas finału uzyskał Patryk Rożenek (58.59), a trzeci Franciszek Bliźniewski (59.20).

Z takim samym dorobkiem medalowym jak pływak G-8 zawody zakończyła Zuzanna Herasimowicz. Reprezentantka klubu Dwójka Morena Gdańsk, która triumfowała pierwszego dnia na dystansie dwustu metrów grzbietem, dziś była najszybsza na „setkę na plecach”. Dwie długości pływalni przepłynęła w czasie 1:04.03, pokonując drugą Magdalenę Modrzejewską (1:04.73) i Weronikę Picholę (1:05.14).

Ostatnie kraulowe wyścigi

Na najdłuższym kobiecym dystansie rozgrywanym podczas juniorskich Mistrzostw Polski zwyciężyła zawodniczka Kormorana Olsztyn, Ewa Jaszczuk. Co prawda nie udało jej się popłynąć tak szybko jak w Helsinkach podczas MEJ, gdzie uzyskała swój obecny rekord życiowy, ale wynikiem 9:01.80 pewnie zwyciężyła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Za nią do mety dopłynęły reprezentantki klubu UKS 190 Łódź, Olivia Rajca i Klaudia Skibiak (odpowiednio 9:06.76 i 9:17.69).

Sandra Mielczarek po raz pierwszy w karierze popłynęła poniżej 59 sekund na dystansie 100 m stylem dowolnym i w niedzielne popołudnie została Mistrzynią Polski. Rezultat 58.84 wystarczył, aby zająć miejsce na najwyższym stopniu podium w tej konkurencji (58.84). Srebrny krążek wywalczyła Hanna Zawadzka (53.03), a brązowy Zofia Raszczuk (59.24).

Sztafety zmienne ostatnim akcentem Mistrzostw

Dziewczyny z klubowej reprezentacji Victorii Racibórz wygrały rywalizację sztafetową na dystansie 4x100 metrów stylem zmiennym. Magdalena Modrzejewska, Julia Bura, Anna Karczmarzyk i Katarzyna Zarembik sięgnęły po złote medale uzyskując rezultat 4:29.41. Dziewczyny pokonały ekipy Unii Oświęcim (4:29.66) oraz Galicji Kraków (4:31.75). W rywalizacji chłopców najszybsi okazali się pływacy warszawskiego klubu G-8 Bielany, płynący w składzie Krzysztof Radziszewski, Jakub Mańczak, Jakub Cheredis i Kacper Kowalczyk. Sposobu, by ich pokonać nie znaleźli ani klubowicze Victorii Racibórz (3:58.08), ani Unii Oświęcim (4:03.71).

Zakończenie Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich

Klasyfikację medalową imprezy, z dorobkiem dwunastu medali wygrała drużyna G-8 Bielany Warszawa (6-3-3). Miejsce drugie dla Śląska Wrocław (5-0-1), a trzecie dla TP Zielona Góra (3-0-0). W punktacji klubowej triumfowała ekipa Unii Oświęcim (352 punktów), która wyprzedziła o 18 oczek Galicję Kraków, a Ci z kolei o jeden punkt pokonali pływaków G-8 Bielany Warszawa.