Piąty dzień mistrzostw świata osób niesłyszących - Pióro obronił tytuł, mamy złoto!

Szymon Gagatek 2015-08-22 11:30

Tak jak cztery lata temu w Coimbrze, tak i w czasie dzisiejszej nocy w San Antonio, Artur Pióro okazał się zdecydowanie najlepszy w rywalizacji na dystansie 1500 m stylem dowolnym podczas mistrzostw świata osób niesłyszących! Podczas przedostatniego dnia rywalizacji doczekaliśmy się również dwóch brązowych medali, wywalczonych przez Juliusza Sawkę i Konrada Powroźnika.

Pióro zaliczył znakomity start w wyścigu finałowym na najdłuższym dystansie w stylu dowolnym. Uzyskał czas 16:22.03 i poprawił własny rekord mistrzostw świata, który ustanowił w 2011 roku w Coimbrze, o dokładnie dwadzieścia osiem setnych sekundy! Drugiego na finiszu Andreja Stojanoskiego z Macedonii wyprzedził o ponad trzydzieści pięć sekund. Na najniższym stopniu podium stanął Artem Karnysh z Ukrainy (17:09.44), a siódmą lokatę zajął drugi z naszych reprezentantów, Kacper Nowicki (18:20.89).

Nasz mistrz świata postanowił po południu skupić się na wyścigu na dystansie 1500 metrów i po naprawdę dobrym występie w kwalifikacjach kraulowego sprintu (25.08 s i piąte miejsce) w półfinałach tej konkurencji był już znacznie wolniejszy. Wynik 26.88 s dał mu szesnastą pozycję. Już po sesji porannej z dalszą rywalizacją pożegnał się Juliusz Sawka, który był osiemnasty (25.94 s). Jego z kolei w piątek czekał bardzo ważny występ na 100 m stylem grzbietowym. Siedemnastolatek nie zawiódł i na jego szyi zawisł brązowy medal. Trzecie miejsce dał mu czas 1:00.16. Zwyciężył Yoshikazu Kanaji z Japonii (58.12 s), który wyprzedził Igora Zhuravleva z Rosji (1:00.09).

Z kolejnego polskiego miejsca na podium cieszyliśmy się po finale 200 m stylem zmiennym mężczyzn, w którym trzecią pozycję zajął Konrad Powroźnik (2:11.72). Szybsi od osiemnastoletniego reprezentanta naszego kraju okazali się jedynie Rosjanin Vitalii Obotin (2:06.26) i Japończyk Ryutaro Ibara (2:08.48). Rano w tej konkurencji wystartował również Bartosz Chotkowski, który zakończył zmagania na jedenastej lokacie (2:23.68).

Sesję finałową zakończył wyścig sztafet mieszanych na dystansie 4x100 m stylem zmiennym. Polacy, w składzie: Juliusz Sawka, Natalia Strzeszewska, Bartosz Chotkowski, Weronika Nowicka, finiszowali na siódmej pozycji, z czasem 4:49.53. Triumfowali Rosjanie przed Ukraińcami i Amerykanami.

Na kwalifikacjach konkurencji indywidualnych swój udział w piątkowej rywalizacji zakończyły Polki. Czternastoletnia Weronika Nowicka zajęła trzynaste miejsce na dystansie 400 m stylem zmiennym (6:09.59), natomiast na dystansie 100 m stylem klasycznym odpadły trzy Polki. Najlepiej z nich poradziła sobie Julia Chmielewska, która została sklasyfikowana na dziesiątym miejscu (1:23.30), dwunasta była Natalia Strzeszewska (1:25.58), a na piętnastej pozycji uplasowała się Anna Zadworna (1:29.84).