Świat

Czas juniorów! Młodzież powalczy w Grand Prix Słowenii

Szymon Gagatek 2020-07-31 22:25

Tydzień temu szansę na pokazanie swoich umiejętności w wielomeczu w Budapeszcie dostała reprezentacja Polski seniorów. Tym razem przyszedł czas na młodych pływaków. W sobotę i niedzielę nasi najlepsi juniorzy zaprezentują się na zawodach o Grand Prix Słowenii. Do Ravne na Koroškem udała się 25-osobowa kadra, która sprawdzi swoją formę w międzynarodowym towarzystwie na 50-metrowym basenie. 

Do startu zgłosili się przedstawiciele klubów z Włoch, Malty, Słowacji czy Litwy. Nie zabraknie też biało-czerwonych. Pierwotnie występ w Ravne był rozważany przez trenera kadry seniorów Roberta Brusa, ale po zaproszeniu od Węgrów do udziału w wielomeczu na pływalni Alfreda Hajosa, postanowiono wysłać do Słowenii tylko reprezentację juniorów. Wśród uczestników Grand Prix znalazła się m. in. Wiktoria Guść, która w ubiegłym tygodniu była w Budapeszcie. Tym razem sprawdzi się w 4 konkurencjach: 100, 200 i 400 m stylem dowolnym oraz 200 m stylem zmiennym.

W gronie powołanych jest też Ksawery Masiuk, mający za sobą imponujące starty po przerwie spowodowanej pandemią. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa w ostatnich tygodniach seriami bije rekordy życiowe. Najpierw bardzo udanie radził sobie na sprawdzianie kadry w Zatoce Sportu, a w ubiegły piątek został najlepszym pływakiem zawodów o Puchar KU AZS UMCS Lublin wg skali Rudolpha, wyprzedzając w tym zestawieniu m. in. Jana Kałusowskiego i Konrada Czerniaka. W Ravne podopiecznego Pawła Wołkowa czekają występy na 50 i 100 m stylem motylkowym oraz 200 m stylem grzbietowym. 

Nasi reprezentanci w wielu konkurencjach znaleźli się na czele list startowych z najlepszymi czasami zgłoszeń. Najwyżej rozstawieni zostali Julia Maik na 50 m stylem dowolnym i motylkowym, Wiktoria Guść na 400 m stylem dowolnym, Daria Zielińska na 200 m stylem motylkowym, Krzysztof Radziszewski na 50 m stylem grzbietowym, Adrian Jaśkiewicz na 100 i 200 m stylem motylkowym oraz Dawid Wiekiera na 100 i 200 m stylem klasycznym. Inni, jak medaliści ubiegłorocznego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy: Filip Kosiński i Paweł Uryniuk, też powinni odgrywać w trakcie weekendu ważne role. 

Zawody odbędą się na otwartym obiekcie PK Fužinar Ravne. To klub, który wychował wielu utytułowanych słoweńskich pływaków - między innymi słynnego Damira Dugonjicia (absolwenta Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, specjalisty od żarbarskiego sprintu, trzykrotnego olimpijczyka i mistrza Europy na 50 m stylem klasycznym z 2012 roku). Co ciekawe, barwy Fužinara obecnie również reprezentuje jedna z najlepszych Słowenek, Tjasa Oder (brązowa medalistka mistrzostw Europy w Londynie z 2016 roku na 800 m stylem dowolnym). W weekend na starcie jej jednak nie zobaczymy.

Najbardziej znaną postacią mitingu będzie Katja Fain - 19-latka, która w ubiegłym roku reprezentowała swój kraj na czempionacie globu w Gwangju, a na mistrzostwach Europy na krótkim basenie pływała w finałach 200 m stylem dowolnym i 400 m stylem zmiennym. Na starcie stanie też troje olimpijczyków z Rio: Martin Bau, Janja Segel i Tjasa Vozel. Wszyscy będą mogli powalczyć o minima na kolejne igrzyska. Grand Prix Słowenii jest bowiem wpisane do olimpijskiego kalendarza FINA (a więc ewentualne minima na Tokio będą respektowane przez międzynarodową federację),

Zmagania będą rozgrywane w formacie eliminacji i finałów. Wyjątkiem są konkurencje na dystansach 400, 800 i 1500 metrów. W nich odbędą się serie na czas, z najszybszym wyścigiem w sesji popołudniowej. Poranna rywalizacja będzie się rozpoczynać o godzinie 9:00, finały o 17:00.