Polska

MP 14-latków: Cierpiałowska już z fantastycznym rekordem!

Joanna Kwatera 2019-07-05 22:23

Rewelacyjnym rekordem Polski popisała się już pierwszego dnia rocznikowych Mistrzostw Polski w Olsztynie Paulina Cierpiałowska, która okazała się najlepszą delfinistą wśród 14-latek. Ponadto w Aquasferze padły jeszcze trzy zbliżone do rekordowych wyniki, a najwyżej punktowany z nich uzyskała 14-letnia wicemistrzyni Polski seniorów.

Już w eliminacjach zawodniczka WOPRu Malbork przepłynęła dystans 100m stylem motylkowym z trzecim rezultatem w swojej karierze 1:03.57, dając swoim rywalkom wyraźny sygnał, że będzie trudno nawet zbliżyć się do niej w rywalizacji finałowej. Tak właśnie stało się popołudniu. Cierpiałowska wystartowała znakomicie i równie świetnie finiszowała, uzyskując czas 1:01.40, który jest nowym rekordem Polski 14 i 15-latek! Bardzo dobrze pływaczka z Malborka radziła sobie także w konkurencji 200m stylem dowolnym, choć tam na ostatniej długości pływalni rewelacyjny  finisz zaprezentowała Julia Kulik, wpadając na metę jako pierwsza. Tuż za nią zameldowała się Cierpiałowska, a trzeciej lokacie ściganie zakończyła ostatecznie, prowadząca przez pierwsze 150m, Aleksandra Klusek. Czas zwyciężczyni to 2:07.82.

Ciekawie również rozegrały się też zmagania chłopców w tej konkurencji. Najszybciej dystans rozpoczął Adam Zdybel, a piorunującym finiszem popisał się Maciej Hebel i to on mógł na mecie wznieść ręce do góry w geście triumfu. Czas jaki ukazał się na tablicy wyników był zaledwie pięćdziesiąt pięć setnych sekundy słabszy od rekordowego osiągnięcia sprzed trzech lat Filipa Orlicza w tej kategorii wiekowej. Pomiędzy nich w klasyfikacji końcowej tego wyścigu wcisnął się jeszcze Kacper Płoszka, kończąc zmagania na drugiej lokacie.

Przygotowująca się do startu podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Baku Laura Bernat nie zwalnia tempa w tym sezonie ani na moment. W maju zgarnęła srebrny medal seniorskiego czempionatu w Olsztynie, a w piątek potwierdziła swoją klasę przepływając dystans 200m stylem grzbietowym jedynie sześćdziesiąt osiem setnych sekundy wolniej od tamtego rezultatu, pokazując, że w Aquasferze pływa jej się za każdym razem znakomicie. Z czasem 2:14.83 dotarła do mety ponad cztery sekundy szybciej niż druga Małgorzata Karbownik.

Formę na Baku szlifuje również Zofia Chrzan. Na niespełna trzy tygodnie przed startem najważniejszej międzynarodowej imprezy tego sezonu znakomita młoda żabkarka zwyciężyła na dystansie sprinterskim stylem klasycznym z wynikiem równe 33 sekundy. To czas tylko czterdzieści cztery setne słabszy od jej własnego rekordu kraju 14-latek, uzyskanego dwa miesiące temu w Oświęcimiu.

Złote krążki wywalczyli jeszcze dzisiaj w Olsztynie: Nadia Jastrząbek (50m stylem dowolnym), Wojciech Sławacki (50m stylem dowolnym), Błażej Dybek (50m stylem klasycznym), Filip Mordarski (100m stylem motylkowym), Mateusz Kowalski (200m stylem grzbietowym), Karolina Szalast (400m stylem zmiennym), Bartosz Staniszewski (400m stylem zmiennym) oraz sztafeta dziewcząt G-8 Bielany Warszawa (Nina Maksymowicz, Laura Olkowska, Nadia Maksymowicz, Kinga Rozbicka) oraz drużyna chłopców MKS Jedynka Łódź (Artur Arent, Michał Banasik, Krzysztof Pogoda, Kacper Płoszka) w konkurencji 4x200m stylem dowolnym.