Polska

Mistrzostwa Polski Juniorów 17-18lat Lublin 2020: Rekordowy Zubik

Joanna Kwatera 2020-12-15 01:49

W Lublinie w miniony weekend w ramach Mistrzostwa Polski Juniorów walczyli 17-18latkowie. W Aqua Lublin również padł rekord Polski, a jego autorem był Jan Zubik. Ponadto paletę swoich możliwości zaprezentowały Zuzanna Herasimowicz, Aleksandra Knop i Marta Klimek.

Drużyna Polonii Warszawa była chyba najszczęśliwszym zespołem na pływalni w Lublinie, kiedy rozpoczął się trzeci blok finałowy mistrzostw kraju. Na słupku startowym w konkurencji 200m stylem motylkowym stanął ich faworyt do zwycięstwa Jan Zubik. Pływak z Warszawy rozpoczął wyścig jak z katapulty, a to mocne tempo utrzymywał przez cały wyścig i mimo, że próbował, nie dał rady go dogonić nawet Adrian Jaśkiewicz (G-8 Bielany Warszawa). Zmotywowany Zubik gnał do mety jak wicher i gdy wpadł na ścianę końcową widzom ukazał się na tablicy wynik 1:54.73, a więc nowy rekord Polski 17-latków, lepszy od jego własnego wyniku sprzed roku o niemal równą sekundę. Jaśkiewicz zanotował 1:56.78, a trzeci ściany finiszowej dotknął Kamil Sieradzki (1:57.03).

Prawdziwy koncert zagrały w Aqua Lublin kibicom pływaczki na 400m stylem dowolnym, a główne skrzypce grały w nim dwie: Aleksandra Knop i Marta Klimek. Szybciej rozpoczęła ta druga i przez pierwszą połowę utrzymywała minimalną przewagę kilkunastu setnych sekundy nad zawodniczką z Łodzi. Sytuacja zmieniła się jednak na dwusetnym metrze, gdy pierwsza na nawrocie zameldowała się Knop. Udało jej się wypracować na kolejnych metrach nieco ponad pół sekundy przewagi i mimo lepszego finiszu Oświęcimianki to właśnie Knop mogła cieszyć się z tytułu mistrzyni Polski juniorów. Obie uzyskały odpowiednio 4:12.39 i 4:12.69. Ze stratą ponad sześciu sekund do zwyciężczyni trzecia do mety dotarła Dominika Łuczak. Klimek zrewanżowała się Łodziance w konkurencji 200m i była ona jedyną zawodniczką, która przepłynęła ten dystans poniżej dwóch minut (1:59.47).

Jedyny ponad ośmiuset punktowy wynik wśród dziewcząt uzyskała w Lublinie Zuzanna Herasimowicz, która 200m stylem grzbietowym przepłynęła w 2:06.29, choć do własnego rekordu kraju, uzyskanego w Ostrowcu Świętokrzyskim, jej trochę zabrakło. Reprezentantka AZS AWF Warszawa znakomicie zaprezentowała się też na dystansie o połowę krótszym, który jako jedyna przepłynęła poniżej minuty (59.39), uzyskując swój trzeci najlepszy wynik w życiu.

Bardzo dobre wyniki padały też w stylu dowolnym wśród mężczyzn. Znakomicie zaprezentował się na 200m Sieradzki, notując wynik 1:45.74. Ciekawe widowisko stworzyli na dystansie 100m Mateusz Chowaniec i Filip Orlicz, których na mecie dzieliła jedynie jedna setna sekundy (48.15 – 48.16), a także na 400m Wiktor Grzegorczyk z Michałem Daszkiewiczem, gdzie lepszym finiszem popisał się ten pierwszy, wyprzedzając na ostatniej prostej prowadzącego przez cały wyścig kolegę z drużyny (3:48.14 – 3:48.21). Oświęcimianin zwyciężył też z ogromną przewagą w konkurencji 1500m, osiągając wynik 15:09.64. Ostatni ponad ośmiuset punktowy rezultat uzyskał w sprincie stylem grzbietowym Krzysztof Radziszewski, który dwie długości pływalni pokonał w czasie 23.91.

W klasyfikacji medalowej triumfowali zawodnicy G-8 Bielany Warszawa (24 medale, w tym 13 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych) przed drużynami Unii Oświęcim i AZSu AWF Warszawa. W rankingu drużynowym dwie pierwsze lokaty zajęły te same zespoły, ale na trzecie miejsce wskoczyli pływacy AZSu UMCS Lublin.

Foto: Polonia Warszawa