Świat

Raport z Gwangju: Finalistki mistrzostw Europy poza półfinałami turnieju piłki wodnej

Szymon Gagatek 2019-07-22 18:09

Turniej waterpolistek na czempionacie globu w Gwangju wkroczył w decydującą fazę. W poniedziałek w Yeomju Gymnasium rozgrywane były spotkania ćwierćfinałowe. Doszło w nich do czterech bardzo ciekawych konfrontacji. Ostatecznie z marzeniami o medalach musiały się pożegnać między innymi drużyny, które w ubiegłym roku zmierzyły się ze sobą w finale mistrzostw Europy: Holandia i Grecja.

Pływanie

Drugi dzień zmagań pływaków przyniósł zmianę w czołówce klasyfikacji medalowej. Złoto Caeleba Dressela w finale 50 m stylem motylkowym spowodował, że na pierwsze miejsce w zestawieniu wskoczyła reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Amerykanie wyprzedzili Australijczyków, którzy dziś cieszyli się tylko z brązowego medalu Emmy McKeon na 100 m stylem motylkowym. Do krajów, mogących się pochwalić "blachami" zdobytymi w Korei Południowej dołączyły Wielka Brytania (Adam Peaty i James Wilby na 100 m stylem klasycznym), Węgry (Katinka Hosszu na 200 m stylem zmiennym), Szwecja (Sarah Sjoestroem na 100 m stylem motylkowym) i Brazylia (Nicholas Santos na 50 m stylem motylkowym).

     Złoto      Srebro      Brąz      SUMA   
1.   USA2215
2.Australia2125
3.Chiny1113
4.Wielka Brytania     1102
5.Kanada1023
6.Węgry1001
7.Rosja0202
8.Szwecja0101
9.Brazylia0011
9.Włochy0011

 

Piłka wodna

Sporo emocji dostarczyły spotkania 1/4 finału turnieju kobiet. Już w pierwszym starciu doszło do ciekawej konfrontacji aktualnych mistrzyń olimpijskich, Amerykanek, ze srebrnymi medalistkami mistrzostw Europy, Greczynkami. Reprezentantki USA pokazały się ze znakomitej strony i nie dały rywalkom najmniejszych szans, pokonując je 15:5. W półfinale zmierzą się z Australijkami. Zawodniczki z Antypodów dopiero w 4. kwarcie rozstrzygnęły mecz z Rosjankami, wygrywając 9:7. W kolejnym spotkaniu z dalszą walką o medale musiały się pożegnać mistrzynie Europy. Holenderki nie dały rady świetnie dysponowanym Hiszpankom, przegrywając 8:12. Waterpolistki z Półwyspu Iberyjskiego czeka teraz półfinałowa rywalizacja z Węgierkami, które uporały się z Włoszkami, zwyciężając różnicą zaledwie jednej bramki (7:6).

Skoki z klifów

W rozpoczętych dziś zmaganiach w najbardziej ekstremalnej dyscyplinie pod egidą FINA mieliśmy jednego przedstawiciela naszego kraju, Krisa Kolanusa. Polak nie zaliczy jednak pierwszych dwóch skoków w konkursie do udanych. Na półmetku zawodów, które zostaną dokończone w środę, plasuje się dopiero na 20. pozycji. Prowadzi Amerykanin Steven LoBue. Wśród kobiet na czele stawki jest natomiast Meksykanka Adriana Jimenez.

Plany na wtorek

Jutro w Nambu University Municipal Aquatics Center zaplanowanych jest aż pięć wyścigów finałowych. Panie powalczą o medale na 1500 m stylem dowolnym, 100 m stylem grzbietowym i 100 m stylem klasycznym, a panowie na 200 m stylem dowolnym i 100 m stylem grzbietowym. Z kolei na Uniwersytecie Chosun dokończona zostanie rywalizacja kobiet w skokach z klifów, a w Yeomju Gymnasium rozgrywane będą ćwierćfinały turnieju piłki wodnej mężczyzn.