Kazań 2019: Orlicz 5. na zakończenie MEJ, Rosjanie najlepsi na swojej ziemi

Szymon Gagatek 2019-07-07 19:43

Tegoroczne mistrzostwa Europy juniorów w Kazaniu dobiegły końca. W ostatniej sesji finałowej doczekaliśmy się dobrego występu Filipa Orlicza, który zajął 5. pozycję na 50 m stylem dowolnym. Były też 8. miejsca Przemysława Suchańskiego na 400 m stylem zmiennym i Jana Karolczaka na 200 m stylem dowolnym. Obie najważniejsze klasyfikacje - medalową i punktową - wygrali Rosjanie.

W sesji popołudniowej to właśnie Orlicz jako pierwszy z biało-czerwonych zaprezentował się w Pałacu Sportów Wodnych w Kazaniu. W półfinałach 50 m stylem dowolnym reprezentant G-8 Bielany Warszawa poprawił rekord życiowy o trzy setne sekundy, uzyskując czas 23.07. To pozwoliło mu na zajęcie 7. lokaty i awans do wyścigu finałowego. W walce o medale poradził sobie jeszcze lepiej. Jedną długość basenu pokonał w 23.01 i ostatecznie został sklasyfikowany na 5. miejscu. Niesamowitym osiągnięciem popisał się w tej konkurencji Artem Selin. Siedemnastoletni Niemiec wygrał finał z wynikiem 21.83! Ustanowił tym samym nowy rekord Europy juniorów i wskoczył na 10. pozycję na tegorocznych listach światowych. Drugi był Kenzo Simons z Holandii (22.10), a trzeci Władysław Buchow z Ukrainy (22.37).

Na ósmych lokatach zmagania kończyli Przemysław Suchański i Jan Karolczak. Na dystansie 400 m stylem zmiennym Suchański popłynął nieznacznie wolniej niż w eliminacjach (4:27.06) i nie zdołał wyprzedzić żadnego zawodnika. Najlepszy w całej stawce był, zgodnie z oczekiwaniami, Apostolos Papastamos. Grek już po zdobyciu tytułu na 200 metrów opowiadał, że szykował się przede wszystkim właśnie do dzisiejszego startu. Z kolei na 200 m stylem dowolnym Karolczak finiszował z rezultatem 1:50.79. Na wszystkich wrażenie zrobił Robin Hanson. Szwed w pięknym stylu wywalczył złoto, łamiąc barierę minuty i 47 sekund (1:46.93). Do rekordu kraju, który jest starszy od niego (został ustanowiony na igrzyskach w 1992 roku) zabrakło mu tylko 17 setnych sekundy. Swoim triumfem pogodził Matthew Richardsa i Antonio Djakovica, którzy mieli walczyć o tytuł. Ostatecznie Brytyjczyk musiał się zadowolić srebrem, a Szwajcar brązem.

Jedną z ciekawszych rywalizacji oglądaliśmy na 50 m stylem motylkowym. Niespodziewanie do miana kandydatki do złota wyrosła 16-letnia Naele Portecop z Francji. Reprezentantka Trójkolorowych dysponująca świetnymi warunkami fizycznymi wygrała półfinały z czasem 26.21, lepszym od dotychczasowego rekordu mistrzostw. W decydującym wyścigu odpowiedziała jej jednak faworytka, Anastasija Szkurdai. Białorusinka przepłynęła jedną długość basenu w 26.23, a Portecop nie powtórzyła już swojego wcześniejszego osiągnięcia (zanotowała 26.29) i stanęła na drugim stopniu podium.

W zestawieniu medalowym i punktowym równych sobie nie mieli Rosjanie. Ostatniego dnia mistrzostw całkowicie uciekli Włochom, którzy tym razem ani razu nie stanęli na najwyższym stopniu podium. Gospodarze zrobili to aż pięciokrotnie, podkreślając swoją dominację przekonującymi zwycięstwami w sztafetach 4x200 m stylem dowolnym dziewcząt i 4x100 m stylem zmiennym chłopców. Wcześniej po złoto sięgnął ich wielki talent, Andriej Minakow. W wyścigu finałowym na 100 m stylem motylkowym jako jedyny zszedł poniżej granicy 52 sekund (51.66), pokonując o rok młodszego Josifa Miladinowa z Bułgarii o 45 setnych sekundy. Triumf dorzucił też Aleksandr Żigałow na 100 m stylem klasycznym (1:00.75). Natomiast chyba nikt nie był dziś tak bardzo niezadowolony ze swojego sukcesu, jak Daria Waskina. Rosjanka obroniła tytuł na dystansie 100 m stylem grzbietowym, nie dając rywalkom najmniejszych szans. Jednak po zobaczeniu swojego wyniku (1:00.17) długo kręciła głową z roczarowaniem wyraźnie zarysowanym na twarzy. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że na mistrzostwach kraju była szybsza o ponad siedem dziesiatych sekundy.

Złoci medaliści mistrzostw Europy juniorów, dzień V:
400 m stylem zmiennym chłopców: Apostolos Papastamos (Grecja)   4:15.18
100 m stylem grzbietowym dziewcząt: Daria Waskina (Rosja)   1:00.17
100 m stylem klasycznym chłopców: Aleksandr Żigałow (Rosja)   1:00.75
100 m stylem klasycznym dziewcząt: Kayla van der Merwe (Wielka Brytania)   1:07.12
200 m stylem dowolnym chłopców: Robin Hanson (Szwecja)   1:46.93
200 m stylem zmiennym dziewcząt: Zoe Vogelmann (Niemcy)   2:13.78
100 m stylem motylkowym chłopców: Andriej Minakow (Rosja)   51.66
50 m stylem motylkowym dziewcząt: Anastasija Szkurdai (Białoruś)   26.23
50 m stylem dowolnym chłopców: Artem Selin (Niemcy)   21.83 [rekord Europy juniorów]
4x200 m stylem dowolnym dziewcząt: Rosja (Aleksandra Bykowa, Jana Kurcewa, Jekaterina Nikonowa, Polina Newmowenko)   8:01.62
4x100 m stylem zmiennym chłopców: Rosja (Nikołaj Zujew, Aleksandr Żigałow, Andriej Miniakow, Aleksandr Szczegoliew)   3:35.97