Świat

Gwangju 2019: Cunha wzięła rewanż, Burska w czwartej dziesiątce

Szymon Gagatek 2019-07-17 18:02

Ana Marcela Cunha ma doskonały 2019 rok. Zdecydowanie prowadzi w cyklu Marathon Swim World Series, a kilka dni temu, w pierwszym starcie na mistrzostwach świata, zdobyła kwalifikację olimpijską. Wyścig na 10 km zakończyła jednak bez medalu, co zapewne było dla niej sporym rozczarowaniem. W środę Brazylijka wzięła rewanż na rywalkach, wygrywając zmagania na o połowę krótszym dystansie.

Cunha zaimponowała szybkością na finiszowych metrach. Dwa kilometry przed metą zaczęła przesuwać się w górę stawki, zbliżając się do dyktujących tempo Francuzek: Aurelie Muller i Lary Grangeon. Na ostatnich metrach wyskoczyła na prowadzenie, a w pogoń za nią rzuciła się Muller. Reprezentantka Trójkolorowych nie zdążyła już dopaść Brazylijki i zakończyła wyścig ze srebrem. Cunha sięgnęła po swój czwarty złoty medal mistrzostw świata w karierze, ale dopiero pierwszy w tej konkurencji. Wcześniejsze wygrywała na dystansie 25 km. Na najniższym stopniu podium stanęły dwie zawodniczki. Dokładnie w tym samym czasie tablicy dotknęły Hannah Moore z USA oraz Leonie Beck z Niemiec. Na 7. pozycji znalazła się broniąca tytułu Amerykanka Ashley Twichell, a dopiero 11. była mistrzyni Europy Sharon van Rouwendaal z Holandii.

W rywalizacji wzięła udział również jedna Polka. Justyna Burska poradziła sobie lepiej niż na dwykrotnie dłuższym dystansie, plasując się na 34. pozycji. Do zwyciężczyni straciła ponad 3 i pół minuty. Był to jej ostatni start w Korei Południowej.

Do końca zmagań pływaków długodystansowych pozostały jeszcze trzy konkurencje. W czwartek odbędzie się wyścig sztafetowy, a następnego dnia panie i panowie powalczą na 25 km.

Wyniki mistrzostw świata na 5 km kobiet:
1. Ana Marcela Cunha (Brazylia)   57:56.0
2. Aurelie Muller (Francja)   +1.0
3. Hannah Moore (USA)   +2.0
3. Leonie Beck (Niemcy)   +2.0
5. Rachele Bruni (Włochy)   +2.7
6. Giulia Gabbrielleschi (Włochy)   +3.0
...34. Justyna Burska (Polska)   +3:37.7

foto: G. Perottino/Deepbluemedia