Świat

Glasgow 2018: Kawęcki znów na podium! Mamy wicemistrza Europy!

Szymon Gagatek 2018-08-08 17:30

Radosław Kawęcki czwarty raz z rzędu stanął na podium mistrzostw Europy w pływaniu na długim basenie! Nasz reprezentant zajął w Glasgow 2. miejsce na dystansie 200 m stylem grzbietowym, przegrywając tylko z Jewgienijem Ryłowem z Rosji. W trakcie środowego popołudnia do jutrzejszych finałów awansowało aż troje Biało-czerwonych.

800 m stylem dowolnym mężczyzn

Po zwycięstwie na 400 m stylem dowolnym, drugie złoto w Glasgow wywalczył Michajło Romanczuk. Ukrainiec popisowo rozegrał wyścig finałowy na dystansie 800 metrów kraulem i niezagrożony dopłynął do mety. Zanotował rezultat 7:42.96, wyprzedzając broniącego tytułu Gregorio Paltrinieriego z Włoch (7:45.12). Na podium znalazł się tez triumfator rywalizacji na 1500 metrów, Florian Wellbrock z Niemiec (7:45.60). Podwójny sukces Romanczuka i wczorajsze zwycięstwo Andrija Howorowa na 50 m stylem motylkowym oznaczają, że po raz pierwszy od 12 lat Ukraińczy wrócą z pływackich mistrzostw Europy z więcej niż jednym złotym krążkiem.

Wyniki finału 800 m stylem dowolnym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

100 m stylem dowolnym kobiet

Zgodnie z przewidywaniami zakończył się finał pań na 100 m stylem dowolnym, choć trzeba przyznać, że jego przebieg był zaskakujaco wyrównany. Sarah Sjoestroem wcale nie miała łatwego zadania w starciu z Femke Heemskerk i Charlotte Bonnet. Szwedka popłynęła dość wolno, nie powtórzyła nawet swojego wyniku z półfinałów i sama narobiła sobie kłopotów. Po mistrzowsku potrafiła jednak z nich wyjść. Ostatecznie obroniła się przed atakami Holenderki i Francuzki, finiszując z czasem 52.93 na pierwszym miejscu. Druga była Heemskerk, która straciła do zwyciężczyni trzy dziesiąte sekundy, a na najniższym stopniu podium stanęła triumfatorka rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie, Bonnet (53.35). Tuż za pierwszą trójką do mety dopłynęła Freya Anderson, ustanawiając nowy rekord Europy juniorów (53.61).

Wyniki finału 100 m stylem dowolnym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

50 m stylem klasycznym mężczyzn

W finale 50 m stylem klasycznym mężczyzn również obyło się bez niespodziewanych rozstrzygnięć. Adam Peaty poradził sobie bardzo dobrze i, choć nie ustrzegł się błędów, nie dał rywalom cienia nadziei na złoto. Jedną długość basenu Anglik pokonał w 26.09, o zaledwie czternaście setnych sekundy wolniej od własnego rekordu świata. To oczywiście najlepszy rezultat w historii mistrzostw Europy (poprzedni Peaty ustanowił w półfinale). Brytyjczyk aż o siedem dziesiątych sekundy wyprzedził Fabio Scozzoliego, a trzeci był Peter John Stevens. Reprezentant Słowenii nie zdołał już jednak złamać bariery 27 sekund (27.06).

Wyniki finału 50 m stylem klasycznym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

200 m stylem grzbietowym kobiet - półfinały

Wszystkie największe faworytki rywalizacji na 200 m stylem grzbietowym dziś bez problemów przebrnęły półfinały i jutro powalczą o medale na środkowych torach. Najszybsza w środowe popołudnie w Tollcross International Swimming Centre była Margherita Panziera z Włoch (2:07.27). Płynąca dość swobodnie 23-letnia reprezentantka Italii była bardzo blisko poprawienia swojego rekordu życiowego z tegorocznego mitingu Sette Colli. Do rezultatu z Rzymu zabrakło jej tylko jedenastu setnych sekundy. Na drugim miejscu, tak jak w eliminacjach znalazła się Katalin Burian z Węgier (2:07.65), a tym razem trzecia była triumfatorka porannych zmagań, Daria Ustinowa z Rosji (2:08.19).  

Skład finału 200 m stylem grzbietowym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

50 m stylem dowolnym mężczyzn - półfinały

Pierwszy polski start miał miejsce dopiero w półfinałach 50 m stylem dowolnym mężczyzn. Niezawodny Paweł Juraszek poprawił swoje poranne osiągnięcie o czternaście setnych sekundy i z bardzo dobrym rezultatem (21.67) został sklasyfikowany na 5. pozycji, wchodząc do jutrzejszego finału. Fantastycznie w popołudniowej rywalizacji poradził sobie Benjamin Proud, udowadniając, że stać go na atak nawet na rekord świata. Jedną długość basenu Brytyjczyk pokonał w 21.11 - tak szybko w historii mistrzostw Europy nie pływał jeszcze nikt. Drugie miejsce zajął sensacyjny Włoch Andrea Vergani (21.37), a trzeci był Władimir Morozow z Rosji (21.44). Do samego końca finałowego bloku nie było wiadomo, kto uzupełni najlepszą ósemkę. W repasażowym starciu pomiędzy Andrijem Howorowem i Simonasem Bilisem niespodziewanie lepszy okazał sie Litwin (21.70 - 21.74) i to on powalczy w czwartek o medale.

Skład finału 50 m stylem dowolnym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

50 m stylem motylkowym kobiet - półfinały

Kolejny sukces mogliśmy świętować za sprawą Anny Dowgiert. Podopieczna trenera Michała Szymańskiego była 7. w półfinałach 50 m stylem motylkowym i ona również popłynie jutro w wyścigu medalowym. Rekordzistka Polski tym razem była wolniejsza o jedną setną sekundy niż w eliminacjach, ale czas 26.14 wystarczył, by po raz trzeci w karierze awansowała do najlepszej ósemki delfinistek specjalizujących się w rywalizacji na najkrótszym dystansie na Starym Kontynencie. W drodze po swoje czwarte indywidualne złoto w Glasgow nie do zatrzymania pozotaje Sarah Sjoestroem. Szwedka finiszowała dziś z rezultatem 25.51, dzięki czemu nieznacznie pokonała swoje najgroźniejsze rywalki: Melanie Henique (25.68) oraz Kimberly Buys (25.76).

Skład finału 50 m stylem motylkowym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

100 m stylem motylkowym mężczyzn - półfinały

Kolejny polski awans do finału podczas szóstej sesji popołudniowej mistrzostw Europy to sprawka Konrada Czerniaka. Puławianin z dużą lekkością wszedł do najlepszej ósemki na 100 m stylem motylkowym, uzyskując swój najlepszy wynik w tym sezonie (51.74). Przed nim w klasyfikacji końcowej znaleźli się tylko dwaj zawodnicy: genialny Laszlo Cseh, który - jako obrońca tytułu - stanął dziś na wysokości zadania i pokonał dwie długości basenu w 51.65 oraz Aleksandr Sadownikow z Rosji, który był wolniejszy od Węgra tylko o dwie setne sekundy. Półfinały były niesamowicie wyrównane, a stawka finalistów zmieściła się na mecie w zaledwie 37 setnych sekundy! To gwarantuje nam olbrzymie emocje w trakcie czwartkowej walki o medale. Z dalszej rywalizacji odpadł natomiast drugi z Biało-czerwonych. Jan Świtkowski uplasował się ostatecznie na 15. lokacie (53.23), mając przed sobą jeszcze start w sztafecie mieszanej.

Skład finału 100 m stylem motylkowym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

50 m stylem klasycznym kobiet - półfinały

Po trzecie indywidualne złoto mistrzostw Europy w stylu klasycznym pewnym krokiem zmierza Julija Jefimowa. Rosjanka po zwycięstwie w eliminacjach była też najlepsza w półfinałach 50 m stylem klasycznym, ustanawiając nowy rekord zawodów. Jedną długość basenu przepłynęła w 29.66, a więc tylko o 26 setnych sekundy wolniej od najlepszego czasu w historii pływania w tej konkurencji, należącego do Amerykanki Lilly King. Poza Jefimową, żadnej innej żabkarce nie udało się już złamać bariery 30 sekund. Z drugim wynikiem do finału weszła Imogen Clark z Wielkiej Brytanii (30.04), a trzecia była Ruta Meilutyte z Litwy (30.38). Do wyścigu medalowego nie weszła za to między innymi brązowa medalistka poprzedniego czempionatu Starego Kontynentu, Jenna Laukkanen z Finlandii, która była 10..

Skład finału 50 m stylem klasycznym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

200 m stylem grzbietowym mężczyzn

Po zmaganiach w stylu klasycznym doczekaliśmy się najważniejszego punktu dzisiejszego popołudnia. Finał 200 m stylem grzbietowym mężczyzn przebiegł pod dyktando Jewgienija Ryłowa, który zgodnie z oczekiwaniami odskoczył stawce i popłynął fantastycznie, bijąc własny rekord Europy o kolejne ćwierć sekundy (1:53.36). Co jednak najważniejsze, w zaciętej rywalizacji o srebro najlepszy okazał się nasz reprezentant! Radosław Kawęcki po świetnym finiszu wyprzedził rywali, uzyskał swój najlepszy czas w tym sezonie (1:56.07) i już po raz czwarty z rzędu znalazł się na podium tej konkurencji na czempionacie Starego Kontynentu na długim basenie! Z brązowego medalu cieszył się Matteo Restivo z Włoch, który finiszował dwadzieścia dwie setne sekundy za znakomitym polskim grzbiecistą.

Wyniki finału 200 m stylem grzbietowym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

200 m stylem zmiennym kobiet

Wyjątkową historię miał też finał 200 m stylem zmiennym pań, w którym swój jedyny złoty medal w Glasgow wywalczyła Katinka Hosszu. Żelazna Dama podporządkowała wszystko właśnie pod ten wyścig. Zrezygnowała chociażby ze startu na 200 m stylem grzbietowym, by zachować więcej sił na po południe. To okazało się strzałem w "dziesiątkę". Węgierka do samego finiszu walczyła z Ilarią Cusinato, wyprzedzając Włoszkę ostatkiem sił o osiem setnych sekundy (2:10.17 - 2:10.25). Z sensacyjnego brązu cieszyła się Szwajcarka Maria Ugolkova (2:10.83), która okazała się lepsza od reprezentantki gospodarzy Siobhan-Marie O'Connor. Brytyjka całkowicie rozczarowała swoich kibiców, nie potrafiąc nawet zbliżyć się do swojego osiągnięcia z półfinałów, gdy na dużym "luzie" złamała barierę dwóch minut i dziesięciu sekund. Dziś powtórzenie tego osiągnięcia dałoby jej złoto.

Wyniki finału 200 m stylem zmiennym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

4x100 m stylem dowolnym mix

Ostatni finał przedostatniego dnia mistrzostw Europy rozegrano pomiędzy sztafetami mieszanymi 4x100 m stylem dowolnym. Triumfowali Francuzi: Jeremy Stravius, Mehdy Metella, Marie Wattel i Charlotte Bonnet. Trójkolorowi poprawili rekord imprezy (3:22.07), pokonując Holendrów i Rosjan. Na 7. miejscu finiszowali Polacy. Wyścig rozpoczął Jan Świtkowski (50.24), po nim do wody wskoczył Kacper Majchrzak (49.34), następnie zaprezentowała się Alicja Tchórz (56.13), a wyścig świetnym finiszem zwieńczyła Katarzyna Wasick, która znów była bardzo blisko złamania bariery 54 sekund ze startu lotnego (54.03). Ostatecznie Biało-czerwoni uzyskali najlepszy czas w historii polskiego pływania w tej konkurencji (3:29.62) i rzutem na taśmę pokonali Izraelczyków o jedenaście setnych sekundy.

Szafety mieszane 4x100 m stylem dowolnym (screen: dailymotion.com/lentv):