Świat

NCAA: Jachowicz już w formie

Szymon Gagatek 2014-02-20 18:27

W ubiegłym tygodniu nie tylko Agnieszka Ostrowska zaprezentowała się znakomicie za oceanem. Uczynił to również Piotr Jachowicz, który zaliczył świetne występy podczas mistrzostw GLIAC (Great Lake Intercollegiate Athletic Conference), wypełniając między innymi minimum A na Mistrzostwa II Dywizji NCAA w rywalizacji na dystansie 200 jardów stylem zmiennym. Jego uczelnia po raz czwarty z rzędu okazała się najlepsza w całej konferencji.

W przypadku Jachowicza możemy być już spokojni o start podczas Mistrzostw NCAA. Polak po kontuzji, wykluczającej go występów w pierwszej części sezonu, na dobre wraca do wielkiej formy, która w ubiegłym roku dała mu tytuł Zawodnika Roku w drugiej dywizji uniwersyteckiej ligi. Teoretycznie aż do teraz nie mógł być pewny swojego startu w kończących sezon zawodach (12-15 marca), jednak w Genevie, w stanie Ohio, czyli dokładnie w tym miejscu, w którym za niespełna miesiąc powalczą najlepsi pływacy II dywizji, stanął na wysokości zadania.

Już pierwszego dnia zwyciężył na dystansie 200 jardów stylem zmiennym, osiągając świetny wynik, 1:44.93! Czas ten jest gorszy o zaledwie jedenaście setnych sekundy od rekordu ligi, również należącego do Polaka. Dodatkowo Jachowicz pomógł kolegom wygrać rywalizację na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym, a czas jaki osiągnęli był niewiele gorszy od minimum A na czempionat ligi. W kolejnych dniach Uniwersytet Wayne State triumfował też w sztafetach 4x100 jardów stylem zmiennym i 4x200 jardów stylem dowolnym.

Czwartym wynikiem w historii II dywizji NCAA zakończył się start naszego zawodnika na 200 jardów stylem klasycznym. Czas 1:57.06 to również rekord konferencji, podobnie jak rezultat 53.21 s, osiągnięty na o połowę krótszym dystansie! W obu tych konkurencjach Jachowicz nie miał sobie równych, nie udało mu się zwyciężyć jedynie na dystansie… 100 jardów stylem motylkowym, na którym wystartował po raz trzeci w karierze. Ostatecznie finiszował na trzeciej lokacie, z bardzo dobrym czasem, 48.10 s. W tym momencie Jachowicz może się więc pochwalić czterema rekordami Great Lake Intercollegiate Athletic Conference (100 i 200 jardów stylem klasycznym, a także 200 i 400 jardów stylem zmiennym).

Łącznie Uniwersytet Wayne State zgromadził w mistrzostwach konferencji 1011.5 pkt i zdecydowanie triumfował w klasyfikacji generalnej. Sukces uczelni był tym większy, że w klasyfikacji kobiet również triumfowały zawodniczki ze szkoły Polaka.

W zawodach wziął również udział Bartosz Zarzecki z Uniwersytetu Malone. Uczelnia Polaka zakończyła zmagania na czwartej pozycji w klasyfikacji punktowej mężczyzn. On sam najlepiej spisał się na 100 i 200 jardów stylem klasycznym. W obu tych konkurencjach finiszował na piątej lokacie w finale A, z czasami 55.19 s i 2:01.12 (nowy rekord życiowy). Był też dziesiąty na 200 jardów stylem (1:52.39 i również najlepszy wynik w historii uniwersyteckich startów). Warto dodać, że w każdej konkurencji Zarzecki uzyskał czas poniżej minimum B na Mistrzostwa II Dywizji NCAA.

Komplet wyników:
Dzień 1.
Dzień 2.
Dzień 3.
Dzień 4.