Plebiscyt

Bohaterowie 2015 - Najlepszy zawodnik na wodach otwartych

Szymon Gagatek 2016-01-23 23:59

Ostatnie dwanaście miesięcy w naszym krajowym pływaniu długodystansowym to kolejny krok do przodu w rozwoju tej dyscypliny. Starty międzynarodowe, polski występ na mistrzostwach świata czy też inauguracja cyklu Grand Prix Polski - oj, działo się! Czas więc przenieść się na wody otwarte, by wybrać najlepszego zawodnika ubiegłego roku!

Głosowanie w tej kategorii (ankieta na końcu tekstu) zakończy się 26 stycznia. Natomiast zaraz po jego zakończeniu ogłosimy kolejnych nominowanych. Tym razem czeka Was wybór „Najlepszego zawodnika niepełnosprawnego”!

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Kapituła plebiscytu podjęła decyzję o przyznaniu specjalnego wyróżnienia dla Sebastiana Karasia, który we wrześniu przepłynął Kanał La Manche, bijąc przy okazji rekord Polski. Dlatego też nie został on nominowany w tej kategorii. Podczas rozdania statuetek, jedna z nich zostanie przeznaczona specjalnie dla niego.

Oto zawodnicy nominowani do tytułu Bohatera 2015 roku w kategorii „Najlepszy zawodnik na wodach otwartych”:

Monika Czerniak

Była jedną z czterech kobiet, które odważyły się w 2015 roku spróbować swoich sił w BCT Marathon Gdynia na dystansie 20,5 km. Wyścig zakończyła na siódmym miejscu w klasyfikacji OPEN i na drugim wśród kobiet, przegrywając jedynie ze znakomitą Christine Jennings. Zwyciężczyni zawodów Grand Prix Polski w Dąbrowie Górniczej i wicemistrzyni Polski seniorek na 10 km z Olsztyna. W czerwcu zaprezentowała się na olimpijskim dystansie 10 km podczas Pucharu Świata na Balatonie. Zajęła tam osiemnastą pozycję, najlepszą spośród reprezentantek naszego kraju.

Krzysztof Pielowski

Czerwcowy start w Pucharze Świata na Balatonie na olimpijskim dystnasie 10 km Pielowski zakończył na czterdziestej piątej pozycji, trzeciej wśród reprezentantów naszego kraju. W trakcie sezonu letniego wywalczył też przepustkę na inną ważną imprezę międzynarodową. Podczas lipcowych zmagań na Uniwersjadzie w koreańskim Gwangju został sklasyfikowany na piątym miejscu.

Mateusz Sawrymowicz

W ostatnim roku Sawrymowicz zaliczył kilka udanych startów międzynarodowych. Świetnie spisał się podczas zawodów Pucharu Świata na Balatonie, które były dla Biało-czerwonych kwalifikacjami na czempionat globu. Rywalizację na olimpijskim dystansie 10 km zakończył na 8. pozycji i jako jedyny Polak wywalczył przepustkę do Kazania. Zmagania w Rosji rozpoczął rewelacyjnie, długo płynął w ścisłej czołówce i dopiero na ostatnim okrążeniu spadł na 22. lokatę. Miesiąc później cieszył się ze zwycięstwa w BCT Marathon Gdynia, przepływając 20,5 km szybciej od między innymi wicemistrza świata na 25 km, Alexa Meyera z USA. W październiku wybrał się jeszcze w podróż do Hongkongu, gdzie zajął 18. miejsce w zawodach Pucharu Świata.

Jan Urbaniak

Poznaniak, który na co dzień trenuje na Uniwersytecie Saint Leo na Florydzie, całkowicie zdominował ubiegłoroczną rywalizację o zwycięstwo w pierwszym w historii cyklu Grand Prix Polski w pływaniu długodystansowym. Urbaniak nie dał swoim rywalom szans w Warszawie, Dąbrowie Górniczej, Kryspinowie oraz w Olsztynie, gdzie obronił tytuł mistrza Polski seniorów na dystansie 10 km. Dzięki temu uzbierał zdecydowanie największą liczbę punktów w klasyfikacji generalnej. W czerwcu wystartował na zawodach Pucharu Świata na Balatonie, zajmując 30. miejsce.

Joanna Zachoszcz

W 2015 roku Joanna Zachoszcz zdobyła między innymi brązowy medal mistrzostw kraju w Olsztynie, okazała się też najlepsza w zawodach Grand Prix Polski w Warszawie. Podczas BCT Marathon Gdynia wystąpiła na 2950 m, zajmując szóste miejsce w klasyfikacji OPEN. Uzyskała zarazem najlepszy wynik wśród kobiet, które przepłyneły ten dystans. W trakcie ostatnich dwunastu miesięcy zaliczyła również starty na imprezach poza granicami naszego kraju. W czerwcu uplasowała się na osiemnastej pozycji na zawodach Pucharu Świata na Balatonie, a w lipcu na Uniwersjadzie w Gwangju została sklasyfikowana na szóstej pozycji.

----------------------------------------------------------------------

(Jeżeli ankieta się nie wczytuje, należy odświeżyć stronę)

Początek głosowania: 24 stycznia, 00:01; Zakończenie głosowania: 26 stycznia, 23:59