Świat

Michał Chudy: W Baku chcę walczyć o medal!

Marcin Ryszka 2015-03-20 21:58

Michał Chudy, zawodnik Wodnika Rawicz, który w ubiegłym tygodniu znakomicie spisywał się na mistrzostwach Polski 17- i 18-latków w Gliwicach, gdzie wywalczył prawo do reprezentowania Polski na pierwszych Igrzyskach Europejskich, w rozmowie z news.megatiming.pl. Zapraszamy do lektury!

Już po pierwszym dniu mistrzostw Polski wiedziałeś, że pojedziesz do Baku. Jakie to uczucie, znaleźć się w kadrze na tak dużą imprezę?

To na pewno bardzo duży zaszczyt dla mnie, że będę mógł reprezentować Polskę na tak prestiżowych zawodach. Cieszę się, że już pierwszego dnia udało mi się wypełnić minimum. Co prawda dopiero w finale, ale po tym sukcesie pływało mi się zdecydowanie łatwiej. Miałem taki luz psychiczny i to też na pewno miało wpływ na wyniki, które uzyskiwałem.

Zdobyłeś medale w wyścigach sprinterskich, ale stawałeś również na podium na dłuższych dystansach. Jaka jest Twoja koronna konkurencja?

Na pewno jest to dystans 100 m stylem motylkowym. Przepracowałem bardzo dobrze okres przygotowawczy. Pływałem duży kilometraż w każdym tygodniu i wiedziałem, że jestem dobrze przygotowany. Powiem szczerze, że wynikiem na 200 m zmiennym zdziwiłem się pozytywnie, ale to tylko pokazuje, że ciężka praca procentuje. 

Czy ma dla Ciebie to jakieś znaczenie, że jesteś zawodnikiem, który wypełnił minimum do Baku na największej ilości dystansów?

Gdzieś w głowie są na pewno takie myśli. Wiedziałem jednak, że na mistrzostwa wszyscy będą znakomicie przygotowani i dopiero w Baku rozpocznie się prawdziwa walka.

Jakie stawiasz sobie cele na Igrzyska Europejskie?

Chcę walczyć o medal na dystansie 100 m stylem motylkowym. Wiem, że jeśli będziemy bardzo dobrze przygotowani, a mocno w to wierzę, to będziemy się również liczyć w sztafetach dowolnej i zmiennej. W tych konkurencjach mam największe szanse na medal.

Jak będziesz się przygotowywał do wyjazdu do Baku?

Głównie w moim rodzimym klubie. Będą też zorganizowane dwa obozy kadrowe. Pierwszy rozpocznie się 26 kwietnia w Dębicy. Drugi odbędzie się po głównych mistrzostwach Polski i będzie trwał aż do samych zawodów, tak, że czeka nas ciężka praca, ale większość treningów zrealizuje u siebie.

Jesteś uczniem II klasy liceum. Jakie masz plany po zdaniu matury?

Myślę o wyjeździe do Stanów, ale wiem, że w Polsce są ośrodki, gdzie pływacy również mogą odnosić duże sukcesy. Przykładami takich zawodników są chociażby Ania Dowgiert czy Tomek Polewka, Paweł Korzeniowski, Radek Kawęcki. Tak jak mówiłem, nadal się zastanawiam, ale będę chciał podjąć najlepszą decyzję, aby móc nadal pływacko się rozwijać.

Czego można Ci życzyć na najbliższy czas?

Marzę o wywalczeniu medalu na Igrzyskach Europejskich. To mój cel i będę walczył ze wszystkich sił.

Dziękuję Ci bardzo za rozmowę.

Dzięki również i korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim, którzy mnie wspierają - szczególnie całej mojej rodzinie, wszystkim trenerom: tym kadrowym jak i też moim klubowym, mojemu masażyście z firmy FIZJO-HOME, firmie H2Oshop, jednemu z ratowników, który regularnie dba o moje zdrowie w trakcie treningów, pilnując czy wszystkie okna są zamknięte (śmiech) i wszystkim moim znajomym.