Gwangju 2019: Kolejna polska sztafeta na igrzyskach!

Szymon Gagatek 2019-07-24 06:26

Na dokładnie rok przed startem igrzysk w Tokio możemy być już pewni kwalifikacji olimpijskiej dla trzech polskich sztafet! W trakcie czwartej sesji eliminacyjnej mistrzostw świata w Gwangju przepustkę do stolicy Japonii zapewnili nam członkowie sztafety mieszanej, którzy zajęli 11. miejsce na dystansie 4x100 m stylem zmiennym: Alicja Tchórz, Jan Kałusowski, Konrad Czerniak i Katarzyna Wasick.

200 m stylem motylkowym mężczyzn - repasaż

Sesja poranna rozpoczęła się nietypowo, bo od repasażowej walki o finał 200 m stylem motylkowym mężczyzn. Wzięli w niej udział Tamas Kenderesi oraz Antani Ivanov. Węgier i Bułgar zajęli ex aequo 8. miejsce we wczorajszych półfinałach, które odbyły się pod koniec sesji popołudniowej i dodatkowy wyścig trzeba było ostatecznie przenieść na środę. Panowie solidarnie postanowili rozstrzygnąć kwestię awansu na ostatnich 50 metrach, wcześniej nie forsując przesadnie tempa. Ostatnią długość basenu szybciej pokonał Kenderesi. Brązowy medalista olimpijski uzyskał czas 1:59.39, wyprzedzając Ivanova o 13 setnych sekundy.

50 m stylem grzbietowym kobiet

Po wyścigu delfinistów można już było przejść do eliminacji, a te rozpoczęły się dla nas bardzo przyjemnie. Alicja Tchórz bez większych problemów awansowała do półfinałów 50 m stylem grzbietowym. Podopieczna Grzegorza Widanki zanotowała wynik 28.14 i została sklasyfikowana na 10. lokacie. Jej popołudniowy start w Gwangju zaplanowano na 13:37 polskiego czasu. Miejsce w najlepszej ósemce bez wątpienia jest w jej zasięgu, ale będzie też raczej musiała poprawić swoje najlepsze tegoroczne osiągnięcie (28.00). Już rano sześć pływaczek złamało bowiem barierę 28 sekund, a najszybsza z nich była Fu Yuanhui (27.70). Chinka wyprzedziła broniącą tytułu Etiene Medeiros z Brazylii (27.85).

100 m stylem dowolnym mężczyzn

Fantastyczny występ Caeleba Dressela był ozdobą eliminacji mężczyzn na 100 m stylem dowolnym. Amerykanin już na tym etapie zmagań pokonał cały dystans w 47.32. Tak szybko w 2019 roku nie pływał jeszcze nikt. Dressel wysłał rywalom czytelny komunikat, że nie zamierza im pozwolić na nawiązanie wyrównanej walki również w półfinałach i jutrzejszym finale. Być może już w Korei Południowej spróbuje się też rozprawić z rekordem świata Cesara Cielo, który jest w posiadaniu Brazylijczyka od dokładnie dekady. Rano wyniki poniżej 48 sekund odnotowało jeszcze dwóch zawodników: Władisław Grinew (47.92) i Marcelo Chierighini (47.95). Blisko znalezienia się w półfinałach był Kacper Majchrzak. Reprezentant Polski uplasował się na 19. lokacie, uzyskując swój najlepszy rezultat w tym sezonie (48.87). Do szesnastego miejsca zabrakło mu jednej dziesiątej sekundy.

200 m stylem zmiennym mężczyzn

Awansu nie wywalczył też Dawid Szwedzki, dla którego start na 200 m stylem zmiennym był pierwszym w trakcie mistrzostw w Gwangju. Czas 2:02.14, gorszy od życiówki o niespełna trzy dziesiąte sekundy, pozwolił zawodnikowi Śląska Wrocław zająć 28. pozycję. Walka w eliminacjach stała na naprawdę dobrym poziomie, a do kwalifikacji do półfinałów nie wystarczało nawet złamanie bariery dwóch minut. Najlepszy w stawce okazał się doświadczony Laszlo Cseh. Węgier przepłynął cztery długości basenu w 1:57.79. Za jego plecami znaleźli się najwięksi faworyci: Dayia Seto z Japonii (1:57.90) oraz Chase Kalisz z USA (1:58.20). Na 8. miejscu sklasyfikowany został natomiast lider tegorocznych światowych list, Mitchell Larkin z Australii (1:58.75).

200 m stylem motylkowym kobiet

Bez Polek odbyła się rywalizacja pań na 200 m stylem motylkowym. Świetną tegoroczną formę potwierdziła Hali Flickinger. Amerykanka zdominowała eliminacje, uzyskując najlepszy w tym sezonie wynik na świecie (2:05.96). Do rekordu życiowego zabrakło jej tylko 9 setnych sekundy. W klasyfikacji końcowej wyprzedziła rywalki bardzo wyraźnie. Druga była Boglarka Kapas z Węgier, która zanotowała czas 2:07.60, a na trzecim miejscu znalazła się jej rodaczka Liliana Szilagyii (2:08.16). Do startu w tej konkurencji przystąpiły rano tylko 33 zawodniczki i o wielkich niespodziankach nie było mowy - chociaż niewiele zabrakło, a w sesji popołudniowej zabrakłoby obrończyni tytułu. Mireia Belmonte weszła do półfinałów dopiero z 16. rezultatem.

4x100 m stylem zmiennym mix

Radosne zakończenie poranka zafundowała nam polska sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym. Biało-czerwoni co prawda nie awansowali do finału, ale zajęli 11. pozycję w stawce, a więc wywalczyli kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Tokio. Alicja Tchórz, Jan Kałusowski, Konrad Czerniak i Katarzyna Wasick uzyskali łączny wynik 3:48.21, wyprzedzając między innymi Węgrów, Duńczyków czy zawodników z RPA. Już na pierwszej zmianie rewelacyjnie poradziła sobie Tchórz. Dwie długości basenu pokonała w czasie 1:00.61. Dokładnie tyle wynosi jej rekord kraju na 100 m stylem grzbietowym, ustanowiony w 2015 roku! Później do wody wskoczyli Kałusowski (1:01.52) i Czerniak (52.17), a wszystko zwieńczyła bardzo dobrym występem w stylu dowolnym Wasick (53.91). Eliminacje wygrali Amerykanie, o prawie sekundę pokonując Australijczyków (3:41.23 - 3:42.22).