Polska

Grand Prix w Poznaniu: Niełatwe pojedynki

Joanna Kwatera 2018-11-24 21:55

Znakomite ściganie w bloku popołudniowym wypełniło kilka wieczornych godzin zmagań pływaków w poznańskich Termach Maltańskich, a pojedynki na styku były zapewne przedsmakiem tego co będzie działo się za niecały miesiąc podczas zimowych mistrzostw kraju seniorów i młodzieżowców. Po pierwszym dniu rywalizacji liderami klasyfikacji generalnej są Aleksandra Knop i Kacper Majchrzak.

Na początek popołudniowej rywalizacji obiecującym występem popisała się Aleksandra Polańska, która jako jedyna złamała granicę jednej minuty na dystansie 200m stylem dowolnym, pokonując na finiszu Milenę Karpisz i Aleksandrę Knop. Reprezentantka GOSu Raszyn była jedyną zawodniczką w stawce, która przepłynęła ostatnie 50m poniżej trzydziestu sekund. Czas zwyciężczyni to jej nowy rekord życiowy 1:59.56. To drugi wynik Polańskiej poniżej dwóch minut w tym roku i drugi w całej karierze. Znakomicie pływaczka ta zaprezentowała się jeszcze w kończącej dzisiejsze zmagania konkurencji 800m stylem dowolnym, gdzie padło kilka najbardziej wartościowych rezultatów wśród kobiet. Płynąca bez czasu rozstawienia Polańska walcząc, bardziej z czasem niż z konkurentkami, wpadła na metę uzyskując 8:34.94 i poprawiła niemal osiemnaście sekund swoje najlepsze osiągnięcie w życiu na tym dystansie. Ten rewelacyjny występ pozwolił jej wskoczyć na drugą pozycję w tabeli końcowej tuż za Pauliną Piechotą. Ta z kolei przypuściła atak na rywalki na 200m przed metą i zdecydowanie wygrała najmocniejszą serię, osiągając najlepszy wynik 8:33.42.

Ostatnie 50 metrów zadecydowało o losach niezwykle ciekawego wyścigu na 200m stylem dowolnym mężczyzn, gdzie Kacper Majchrzak sukcesywnie odrabiał stratę do szybko rozpoczynającego ściganie od startu Bartosza Piszczorowicza. Poznaniak jednak szybciej finiszował i wyprzedził młodszego kolegę z G-8 Bielany Warszawa o czterdzieści pięć setnych sekundy. Pływak Warty Poznań uzyskał solidny wynik 1:44.65. Gdzie bić życiówki jak nie w Poznaniu? Piszczorowicz dzisiejszym występem poprawił swoje najlepsze osiągnięcie w tej konkurencji niemal dokładnie sprzed roku do rezultatu 1:45.10.

W stylu klasycznym tym razem nie udało się Bartłomiejowi Roguskiemu powtórzyć hat-tricka z Oświęcimia. Zawodnik AZS AWF Warszawa na dystansie 100m uległ nieznacznie na mecie Janowi Kałusowskiemu, który zaskoczył go szybkim startem i utrzymał przewagę na końcowych metrach, a obaj zanotowali czasy poniżej jednej minuty. Brązowy medalista w tej konkurencji z MEJ z Helsinek uczynił to po raz pierwszy w karierze, uzyskując wynik 59.69.

Gospodarze mogli dziś cieszyć się jeszcze ze zwycięstwa Michała Chudego na 100m stylem zmiennym, który dopłynął do mety z rezultatem 54.52. Siódmy zawodnik mistrzostw Europy z Kopenhagi okazał się nieznacznie lepszy od Bartłomieja Lasska i Michała Poprawy. Oni z kolei pokonali Chudego w starciu sprinterów w stylu motylkowym, a zwycięzcę Lasska od reprezentanta AZS AWF Katowice dzieliło na mecie sześć setnych sekundy (23.80 – 23.86). Jedną setną za nimi na finiszu zameldował się jeszcze Majchrzak.

Drugi już dziś triumf w stylu grzbietowym wywalczyła Agata Naskręt. Zawodniczka Astorii Bydgoszcz pokonała 200m stylem grzbietowym w 2:10.78. Na 100m stylem klasycznym najszybciej finiszowała natomiast Weronika Hallmann (1:08.85) tuż przed dotrzymującą jej kroku przez cały wyścig Aleksandrą Iwanowską.